Google Cihazımı Bul Ağı Yakında Kullanıma Sunulacak

Google, Android kullanıcılarının cihazlarını ve değerli eşyalarını bulmalarını kolaylaştıran “Cihazımı Bul” hizmetini geliştiriyor. Yakında kullanıma sunulacak olan “Cihazımı Bul Ağı” ile artık çevrimdışı cihazlarınızı da bulabileceksiniz. Bu yenilik, sadece internete bağlı cihazlarınızı değil, aynı zamanda bağlantısı kesilen uyumlu aksesuarları da bulmanıza yardımcı olacak. Uyumlu kulaklıklar, cüzdanınıza, anahtarlarınıza veya bisikletinize takabileceğiniz takip cihazları da bu kapsama dahil.

Cihazımı Bul Ağının İşleyiş Şekli

Cihazımı Bul ağı, Android topluluğundaki bir milyardan fazla cihazın yer aldığı bir ağ kullanarak cihazlarınızın son konumunu saklar. Ağdaki cihazlar, yakındaki eşyaları taramak için Bluetooth kullanır. Eğer başka bir cihaz eşyalarınızı algılarsa, bu cihazın konumu güvenli bir şekilde Cihazımı Bul’a gönderilir. Aynı şekilde, Android cihazlarınız da başkalarının kayıp eşyalarını bulmasına yardımcı olabilir.

Konum bilgisi, Android cihazlarınızın PIN’i, deseni veya şifresi kullanılarak şifrelenir ve yalnızca siz ve cihazlarınızı paylaştığınız kişiler tarafından görülebilir. Google, bu konum bilgilerini görmez veya başka amaçlar için kullanmaz.

Güvenlik ve Gizlilik

Cihazımı Bul, verilerinizi korumak için uçtan uca şifreleme kullanır. Eşyalarınızın konum bilgileri benzersiz bir anahtarla şifrelenir ve bu anahtara yalnızca siz erişebilirsiniz. Google’ın şifre yöneticisi tarafından desteklenen bu teknoloji, konum bilgilerinizin Google’dan gizli tutulmasını sağlar.

Kullanıma Sunulma ve Ayarlar

Bu yeni özellik, 3 gün içinde kullanıma sunulacak ve Android cihazlarınıza bir bildirim alacaksınız. Web’deki Cihazımı Bul üzerinden ağa katılmamayı seçebilirsiniz. Seçiminiz, gmail.com hesabınıza bağlı tüm Android cihazlara uygulanır. Özellik etkinleştirildiğinde cihaz katılımını istediğiniz zaman cihazınızda Cihazımı Bul ayarlarından yönetebilirsiniz.

Cihazımı Bul Özelliğinin Avantajları

  • İnternete Bağlı Cihazları Bulma: Kayıp cihazınız internete bağlıyken, mevcut konum bilgisi, pil seviyesi ve kablosuz ağ bilgileri gibi verileri toplar ve bu bilgileri uygulama üzerinden görüntüler.
  • Çevrimdışı Cihazları Bulma: Cihazınız internete bağlı değilse, Cihazımı Bul ağına katılan diğer kullanıcıların cihazları tarafından gönderilen şifrelenmiş konum bilgilerini kullanır.
  • Kitle Kaynaklı Ağ: Bir milyardan fazla Android cihazın oluşturduğu kitle kaynaklı ağ, cihazlarınızın ve eşyalarınızın bulunmasına yardımcı olur.

Ayarları Yönetme

Cihazınızı Cihazımı Bul ağına nasıl katılacağını kontrol etmek için ayarlar menüsünden “Çevrimdışı cihazlarınızı bulun” seçeneğini kullanabilirsiniz. Seçenekler:

  • Kapalı: Çevrimdışı bulma özelliklerini tamamen devre dışı bırakabilirsiniz.
  • Ağ Kullanma: Cihazınızı çevrimdışıyken de bulabilir, ancak kitle kaynaklı ağdan yararlanamazsınız.
  • Yalnızca Kullanım Yoğun Olduğunda Ağ Kullan: Trafiğin yüksek olduğu yerlerde eşya bulma konusunda destek verir.
  • Her Yerde Ağ Kullan: Trafiğin düşük olduğu yerlerde bile kayıp eşyalarınızı bulmanıza yardımcı olur.

Cihazımı Bul uygulaması üzerinden tüm cihazları ve konum bilgilerini istediğiniz zaman silebilirsiniz.

Google’ın yeni Cihazımı Bul ağı, kayıp cihazlarınızı ve değerli eşyalarınızı bulma konusunda büyük bir kolaylık sağlayacak. Çevrimdışı cihazlarınızı bulabilme özelliği ve uçtan uca şifreleme ile sağlanan güvenlik, kullanıcı deneyimini üst düzeye çıkaracak. Yeni özellik, Android topluluğunun gücünden yararlanarak cihazlarınızın ve eşyalarınızın güvenliğini sağlamak için etkili bir çözüm sunuyor.

Yorum yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!

33BeğenenlerBeğen
39TakipçilerTakip Et
149TakipçilerTakip Et
6,220AboneAbone Ol
38 Takipçiler
Takip Et

Benzer içerikler