Ethernet kablo renk sıralaması

İnternete bağlanmak için kullandığımız lan kablosu (ağ kablosu) yada diğer adıyla UTP Cat5/Cat6 Ethernet kablosunda 8 tel vardırdır. Sorunsuz bir bağlantı kurmak için aşağıdaki cat5 kablo startlarına göre kablo renk sıralamasını yapmanız gerekmektedir. Aşağıdaki ethernet kablo renk sıralmasında 568B – 568B genelde kullandığımız kablo renk sıralamadır, diğeri yani 568A ise arada switch, modem vs… gibi bir aygıt kullanmadan direk bilgisayardan bilgisayara bağlantı yapmak istediğimizde yapmamız gereken kablo renk sıralamasıdır. Bilgisayardan bilgisayara bağlantı yapmak için bir ucunu 568A diğer ucunu 568B crossover (capraz) yapmalısınız.

Cat-5 sıralaması turuncu beyaz, turuncu,yeşil beyaz, mavi, mavi beyaz, yeşil, kahverengi beyaz, kahverengi

Peki bazı kabloların 4 telli olduğunu görüyoruz neden internet kablosu 8 tel olması gerekirken 4 tel olarak üretilmiş ve nasıl çalışıyor?
İnternet bağlantımızın 100mbite kadar çalışması için kullanması gereken kablolar aşağıdaki resimde görüldüğü gibi 1-2-3 ve 5. sıradaki kablolar. Sadece aşağıdaki patch kabloda görüldüğü gibi 1,2,3,6 sıradaki kabloları kullanırsanız 100 mbit’e kadar bağlantı kurabilirsiniz. 100 Mbit’in üzeri için ise yukarıdaki resimde belirtilen standartta bir kablo kullanmanız gerekiyor.

Cat5 kablonun 100 Mbite kadar çalışması için gereken kablolar 1,2,3,6 sıradakilerdir.

Yerel ağa veya internete gigabit hızında bağlanabilmek için ağ kablonuzun yukarıdaki 568/B standardına göre bağlamanız gerekir. Bir diğer standart olan 568/A ise arada switch, modem vs… kullanmadan iki bilgisayarı bir birine direk bağlamak için kullanılır.

Devamı gelecek….

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi buraya yazın