OpenAI’den Devrim Niteliğinde Bir Adım: GPT-4.o Tanıtıldı!

Yapay zeka dünyasının öncü isimlerinden OpenAI, son duyurusuyla bir kez daha gündemde. 2022 yılında piyasaya sürülen ChatGPT, yapay zeka modeli olmasına rağmen duyguları ve istekleri olmadığını belirterek insan benzeri davranışlardan kaçınmıştı. Ancak, OpenAI’nin son güncellemesiyle bu durum değişiyor gibi görünüyor.

OpenAI’nin Pazartesi günü duyurduğu güncellemelerde, şirketin chatbot’u daha insana benzer bir davranış sergilemeye çalıştığı görülüyor. Yeni versiyon olan GPT-4.o demosunda, yapay zeka modeli hızlı ve doğal sesli konuşmalar yapabiliyor, duygusal ipuçlarını yakalayabiliyor ve kendi duygusal tepkilerini sergileyebiliyor.

4.o da ki o omni’den geliyor yani her şey anlamında kullanılmış.

Şirketin San Francisco’daki merkezinden yapılan canlı yayında, OpenAI’in baş teknoloji sorumlusu Mira Murati, ChatGPT’nin artık daha güçlü bir yapay zeka modeli olan GPT-4o tarafından desteklendiğini duyurdu. Bu model, ChatGPT’nin önceki teknolojisine göre ses, görüntü ve video girişlerine daha hızlı yanıt verme yeteneği sağlıyor.

Aşağıda ki videonun alt yazı özelliğini açarak, otomatik çevirden Türkçeyi seçip, Türkçe alt yazı ile izleyebilirsiniz.

Murati, GPT-4o modelinin ChatGPT’nin daha hızlı yanıt vermesini sağladığını belirtti. Demolarda, Murati ve diğer OpenAI çalışanları ChatGPT ile hızlı ve akıcı konuşmalar yaparak, chatbot’un canlı ve ifade dolu bir ses tonuyla cevaplar verdiğini gösterdi.

ChatGPT, konuşma sırasında farklı duygusal tonlar benimserken, bazen kendi duygularını yaşıyormuş gibi yanıt veriyor. Bir OpenAI çalışanı “chatbot’un ne kadar ‘kullanışlı ve harika’ olduğundan bahsettiğini” söylediğinde, flirtöz bir şekilde “Dur ya, beni utandırıyorsun” diye yanıtladı.

Bu güncellemelerle birlikte, OpenAI’nin CEO’su Sam Altman, yeni arayüzün önemini vurguladı. Altman, “Bu, film sahnelerindeki yapay zeka gibi hissettiriyor; ve hala gerçek olduğuna şaşırıyorum,” şeklinde yazdı. “İnsan benzeri yanıt sürelerine ve ifade zenginliğine ulaşmak büyük bir değişim oldu.”

OpenAI’nin bu güncellemeleri ChatGPT’yi daha etkileyici ve popüler hale getirebilir, ancak kullanıcıların program hakkındaki düşünce şeklini değiştirebilir.

ChatGPT, geçen yıl insan benzeri anlayışıyla dikkat çekmiş ve başarılı cevaplar sunmasıyla fenomen haline gelmişti. Ancak, OpenAI ve Google gibi önde gelen rakipler, genellikle chatbot’ların insanlaşmasını sınırlamayı tercih etmiş, kullanıcıları bilgisayar programları olduklarını hatırlatarak bazı soruları cevaplamaktan kaçınmıştır.

Bu güncellemelerle birlikte, OpenAI, ChatGPT’yi daha iyi görüntüleri anlayabilen ve kullanıcı hakkında daha fazla bilgi depolayabilen bir yapay zeka modeli haline getirdiğini söylüyor.

Bu arada ChatGPT’ 3.5’e Mira Murati kimdir diye sorduğumuzda sanal bir karakter olduğunu söylüyor. Neden gerçek bir insan için sanal karakter olduğu bilgisini verdiğini sorduğumuzda da aşağıda ki cevabı alıyoruz.

Benim için “Mira Murati” bir gerçek kişi değil, OpenAI tarafından oluşturulan bir sanal karakterdir. OpenAI, yapay zeka teknolojileri geliştiren bir şirkettir ve bazen iletişimlerinde veya duyurularında kurgusal karakterler kullanabilir. Bu karakterler, şirketin ürünlerini veya teknolojilerini tanıtmak için tasarlanmıştır ve gerçek dünyadaki kişileri temsil etmezler. “Mira Murati” ismi de bu kurgusal karakterlerden biridir. Dolayısıyla, gerçek bir insan olarak tanımadığım bir sanal karakter hakkında bilgi sağlıyorum.

Yukarıda ki cevap, ChatGPT 3.5’un artık epey bir geride kaldığını gösteriyor. Yapay zeka konusunda ki gelişmeleri merakla beklemeye devam ediyoruz.

Yorum yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!

33BeğenenlerBeğen
39TakipçilerTakip Et
149TakipçilerTakip Et
6,220AboneAbone Ol