Ağaca Çıkan Keçi Sürüsü

İnternette dolaşan bu fotoğraf bir çok kişiyi şaşırtmış durumda Fas’ın kurak çöllerinde çekilen bu fotoğrafta çok sayıda keçinin bir ağaca(argan ağacı) çıkıp bekledikleri görünüyor. İlk görenlerin anlam veremediği ve korkutucu bulduğu bu görüntü aslında Afrika kıtasının kuzey batısında aşırı sıcak bir iklime sahip olan Fas çölleri keçileri bu ağaca çıkmaya mecbur bırakıyor.

Bilindiği gibi Keçilerin içgüdüsel olarak dağlara tırmanmaya alışkın olmasından dolayı keçiler için son derece normal bir durum. ama Fas’ta ki keçilerin ağaca çıkması gölgesinde serinlemek için değil, çok daha farklı bir amaçları var.

Keçilerin ağaca çıkmasının sebebi Argan ağacının tatlı meyveleri. Tüketim ve kozmetik sektöründe bir çok alanda kullanılan Argan ağacı Fas’ın kurak çöllerinde yetişiyor. Çiftçiler meyveler olgunlaşmadan ağaca çıkmasını engellemek için keçileri meyvenin oluşum aşamasında ağaca yaklaştırmıyor meyveler olgunlaştıktan sonra bilinçli olarak keçiler ağaçların yanlarına bırakılıyor.

Keçilerin çok sevdiği bir meyve olan Argan ağacı meyvesini yemek için ağaçlara tırmanın keçiler meyveleri yedikten sonra yere düşen çekirdekleri çiftçiler tarafından ezilerek kozmetik ve kimya firmalarına satılıyor. Bu görüntülere alışık olmayanlarda Ağaçta onlarca keçiyi görünce büyük bir şok yaşıyorlar.

Argan Meyvesi Ne İşe yarıyor

Özellikle kozmetik sektöründe reklamlarda çok sık gördüğümüz Argan yağı dünya üzerinde sadece Fasın çöllerinde yetişiyor. Dünya üzerinde bir çok bölgede denemeleri yapılsada henüz Fas’ta ki çekirdek kalitesine ulaşılabilmiş değil. Fas’ta oldukça yoğun bir kullanımı olan Argan yağı içeriğinde ki Yüksek e vitamini nedeniyle kozmetik ve gıda sektöründe oldukça yoğun olarak kullanılıyor. Argan meyvesinin çekirdeklerinin ayıklanarak belirli bir sistemde öğütülmesiyle elde edilen Argan yağı he geçen gün popülaritesini arttırıyor.

Yorum yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!

32BeğenenlerBeğen
40TakipçilerTakip Et
127TakipçilerTakip Et
5,993AboneAbone Ol

Instagram'da Bizi Takip Edin

40 Takipçiler
Takip Et