Cmd Bilgisayar Kaç Saattir Çalışıyor

Bilgisayarınızın ne zamandır açık olduğunu yani son yeniden başlatmanın üzerinden kaç saat geçtiğini öğrenmek isteyebilirsiniz.

Sisteminizin en son başlatılma zamanını cmd komut istemine systeminfo yazarak “system boot time” başlığı altında görebilirsiniz. aynı ekranda “Orginal install date” başlığı altında bilgisayarınızın ilk yükleme tarihini de görebilirsiniz.

Bu bilgiye ne zaman ihtiyacınız olabileceğine şöyle bir örnek verebiliriz;

Özellikle server gibi uzun süreli olarak çalışan sistemlerinizde konfügüre edilmemiş bazı uygulamalar açık kaldığı sürece bilgisayarınızın belleğinde yer kaplayabilir. Buna örnek olarak n11, hepsiburada gibi pazaryerleri ile muhasebe uygulamanız ile entegrasyon sağlayan entegra isimli uygulama açık kaldığı süre boyunca ram üzerinde sürekli artan miktarda alan kullanacak, bir süre sonra sisteminizin bütün belleğini dolduracak sistemin yanıt vermemesine neden olacaktır. Böyle bir durumda uygulamanın kaç günde raminizde kritik seviyede yer kapladığını anlamak için Ram kullanımı 90% seviyelere geldiğinde yukarıda ki komutu kullanarak sisteminizin kaç gündür açık olduğunu bakıp, size en uygun yeniden başlatma aralığına uygun miktarda ram takviyesi yapabilirsiniz.

Yorum yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here