Ekran Kartının DVI-D Çıkışını VGA Monitöre Bağlama

DVI bağlantısının sadece bir versiyonu olmadığını beş farklı versiyonu olduğunu bilmeyen kullanıcılar ekran kartlarının dvi çıkışlarından vga monitörlerine bağlantı yapıp görüntü almak istediklerinde (kablonuzu kontrol ediniz) uyarısını karşılaşırlar ve ilk akıllarına dvi dönüştürücülerinin arızalı olduğunu düşünürler.

Yeni nesil ekran kartlarında ise durum farklıdır. Dvi çıkışları genelde dvi-d olarak üretiliyor, buda aşağıdaki resimde görülen basit pasif dvi vga dönüştürücülerin çalışmayacağı anlamına geliyor.

Pasif DVI Dönüştürücü (DVI to VGA)

Yukarıdaki resimdeki vga dönüştürücü eski çoğu sistemde çalışan standart pasif vga dönüştürücüdür. DVD-D ise tamamen dijital dvi çıkışını yine dijital olarak vga çıkışına dönüştürüyor. Bu nedenle DVI dönüştürücü alırken dijital olan dvi çıkışının analog vga çıkışına dönüştürülmesi gerekir.
DVı bağlantı türlerini daha iyi anayabilmeniz için aşağıda dvi bağlantı türlerini inceleyin.

DVI soketi çeşitleri

Toparlamak gerekirse DVI (Digital Visual Interface) yani Dijital görüntü arabirimi sadece dijital sinyal gönderebilir. VGA (Video Graphics Array) yani video grafikleri dizilimi ise sadece analog sinyale izin verebilir.
Yukarıdaki DVI bağlantı türlerinden DVI-I ve DVI-A pasif basit bir dönüştürücü ile vga yani analog sinyal verebilir. ama DVI-D bağlantısı ise sadece dijital görüntü verebilir bu nedenle aşağıdaki resimde görülen DVI çevirici adaptör gibi içerisinde dijitalden analog sinyale dönüştüren bir devre olması gerekir.
Böyle bir ürün satına almak içinde DVI-D VGA aktif dönüştürücü olarak arama yapmanız gerekir.

DVI-D’den vgaya görüntü aktarmak için DVI-D VGA Aktif dönüştürücü

Yorum yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!

33BeğenenlerBeğen
39TakipçilerTakip Et
149TakipçilerTakip Et
6,220AboneAbone Ol
38 Takipçiler
Takip Et

Benzer içerikler