Elektrik gitti geldi bilgisayar çalışmıyorsa ne yapılabilir

Ani elektrik kesilmeleri veya bilgisayarın güç kablosunun çıkması sonrasında bilgisayarınızı açmak istediğinizde yukarıdaki mavi ekran unmountable boot volume hatası ile karşılaşabilirsiniz.

Unmountable Boot Volume hatasının sebebi ani güç kesilmesi kaynaklı bilgisayarınızdaki dikin önyükleme kesiminin zarar görmesidir.
Bu mavi ekran hatası ile karşılaştığınızda yapmanız gereken diskinizin açılış sektörünü onarmak için komut isteminde chkdsk komutunu kullanmaktır.
Veya daha kolay bir yöntem ise diskiniz bilgisayardan çıkartıp başka bir bilgisayara slave(ikinci disk) olarak bağlayıp bilgisayarı açmak. Sorunsuz çalışan Windows bilgisayar açılırken disklerin durumunu kontrol edeceği için açılış sektörü sorunlu olan diskinizi görecek ve direk chkdsk işlemi yapmaya başlayacaktır. Beş on dakikalık hata tarama işleminden sonra harddiskinizin açılış sektörünü onaracak mavi ekran hatasını gidecektir.

Eğer ikinci bir bilgisayarınız yok ilk yöntemi yani bilgisayar kurulum usb ile sanki kurulum yapacakmış gibi açıp “Bilgisayarınızı onarın” seçeneğini seçin, gelen ekranda komut istemini seçip aşağıdaki komutları yazabilirsiniz.

chkdsk c: /f /r

Yorum yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!

33BeğenenlerBeğen
39TakipçilerTakip Et
149TakipçilerTakip Et
6,220AboneAbone Ol
38 Takipçiler
Takip Et

Benzer içerikler