Eski atari oyunları bilgisayarda nasıl oynanır

Bir çoğumuzun çocukluğunun geçtiği atari salonları günümüzde orta yaş ve orta yaş üstü bilgisayar kullanıcılarının favorisi olmaya devam ediyor. Bu yazımızda street fighter, mortal combat, hagar, meg, tekken gibi oyunları bilgisayardan nasıl oynarız ayrıntılarıyla ince ayarlarıyla anlatacağız. Eski atari oyunlarını bilgisayarda, pc’de oynama için aşağıdaki işlemleri yapabilirsiniz.

Evi nasıl Atari salonuna çeviririz

Bunun için Atari makinalarını bilgisayara emule eden emulator araçlarını kullanmanız gerekmektedir. Bir çok atari emulatörü bulunuyor en çok kullanılanı ve kullanımı en basit olanı ise şüphesiz ki mame emulatörleri.

Mame0.xx
Mame64
Mame32
Mame32+

Mame emulatorünü kurmanız gerekmiyor, sıkıştırılmış klasörden çıkarttıktan sonra kullanabilirsiniz.
Arama motoruna mame download yazın en üst sırada çıkan mamedev.org sitesinden 32 bit veya 64bit mame sürümlerinden birini indirin.
Daha öncede dediğimiz gibi kurmanız gerekmiyor, indirdiğiniz sıkıştırılmış klasörü winzip veya winrar ile bir klasöre çıkartın.
kolay erişmek için oluşan klasörün içindeki mame uygulamasını başlatan kısa yolu masa üstünüze gönderin.
Emulatörünüz hazır sıra oyunları indirmeye ve yüklemeye geldi

Mame oyunları nereden indirilir?

Mame oyunları alıştığımız bilgisayar oyunları gibi değildir, boyutları çok daha ufaktır ve zip dosya olarak indirilir. Arama motoruna mame room yazarak mame oyunlarını indirebileceğiniz sitelere ulaşabilirsiniz. Tabi mame oyunu indirmek isterken bilgisayarınıza virüs, trojan bulaştırmak istemiyorsanız bilinen büyük mame rom sitelerinden oyun indirin. bilinen en popüler mame rom siteleri emuparadise.me ve coolrom.com yalnız bu siteler zaman zaman kapanabiliyor tek bir siteye bağımlı kalmak zorunda değilsiniz, mame roms yazdığınızda açılan sitenın her tarafı reklam dolu değilse, sizi yanlış tıklamaya zorlayan yanıltıcı linkler yoksa ve indirdiğiniz dosyanın uzantısı zip ise güvenle indirebilirsiniz.

Mame romları nasıl yüklenir?

Mame romlarını alıştığımız oyun,uygulama yükler gibi yüklemeniz gerekmez. indireceğiniz ufak boyutlu zip dosyalarını mame klasörünün içindeki rooms klasörünü atmanız ve açtığınız mame uygulamasında f5 veya reflesh butonuyla yenileme yapmanız oyunun çalışması için yeterli.

yeniledikten sonra mame uygulamasındaki available klasöründe indirdiğiniz ve çalıştırabileceğiz oyunları görebilirsiniz.

mame kol ayarları nasıl yapılır?

Mame uygulamasında oyuna göre 1,2,3,4 kişi aynı anda oynayabilirsiniz. 3 ve 4 kişi oynamak için bilgisayarınıza iki adet usb gamepad takmanız yeterlidir. Bilgisayarınıza usb gamepad taktıktan sonra buton ayarlarını yapmanız gerekir buton ayarlarını aşağıdaki resimlerde anlatıldığı gibi kolayca yapabilirsiniz.

 

1-Mame tuş ayarlarını yapmak için öncelikle bir oyun açın ve ardından klavyenizin TAB tuşuna basın aşağıdaki ekran gelecektir.

2-klavyenizin ok tuşları ile input (general) üzerine gelin ve enter’e basın

3-Gelen ekranda “Player 1 controls” 1.oyuncu anlamına geliyor. Eğer 3. ve 4. oyuncuyu ayarlayacaksanız “Player 3 Controls” ve “Player 4 Controls” seçeneklerini ayarlamanız gerekiyor. Hangi oyuncunun kolunu ayarlayacaksanız ok tuşları ile üzerine gelerek enter ile seçin.

Açılan ekranda değiştireceğiniz butonun üzerinde bir kere enter’e basın

Enter’e bastıktan sonra değiştireceğiniz tuşun önündeki alan boş olacaktır. İki ok arasındaki alan boş olduğunda tuş tanımlamaya hazır demektir.

Bir kere tanımlamak istediğiniz tuşa basın. Örnek olarak sağ yöne gitmek için klavyenin sağ ok tuşunu tanımlamak istiyorsanız, bir kere klavyenin sağ ok tuşuna basın.
Eğer yanlış bir tuşa basarsanız silmek için enter tuşuna 3 kere arka arka basmanız tanımlı tuşu sıfırlayacaktır.

Oyuna başlamak için atari salonlarında yaptığınız gibi jeton atmanız ve start ile başlamanız gerekiyor.
Jeton atma tuşu ve başlatma tuşlarını mame de oyun açtıktan sonra tab tuşu ile geldiğiniz ekranda “Other Controls” ekranından ayarlayabilirsiniz.
“P1 Start” 1. oyuncunun başlatma butonudur.
“Coin 1” 1. oyuncunun jeton atma butonudur.
Her oyuncuyu oyunu sokmak için önce jeton atma tuşuna basmanız, ardında start butonuna basmanız gerekiyor.

Mame oyunları tam ekran nasıl yapılır

Mame arcade oyunlarını bilgisayarınızda ilk çalıştırdığınızda tam ekran açılmayabilir veya mame oyunlarını açtığınızda ekranın kenarlarında siyah şeritler olabilir, bunu kaldırmak ve oyunları tam ekran açmak için mame emulatör açıkken  Options>Default Game Options seçeneğini açarak aşağıdaki pencereyi açın ve ekran çözünürlüğünüze göre “size” bölümünü değiştirin, mame oyunları bilgisayarınızda tam ekran olacaktır.

Mame oyunlarını tam ekran yapmak

2 YORUMLAR

    • Mame uygulamasında üst menüdeki Options>Directories menüsü altında rom dosyalarını kopyaladığınız dizin doğrumu kontrol edin. Bazı romlar çalışmayabiliyor bir kaç tane deneyin.

Yorum yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!

32BeğenenlerBeğen
40TakipçilerTakip Et
127TakipçilerTakip Et
5,993AboneAbone Ol

Instagram'da Bizi Takip Edin

40 Takipçiler
Takip Et