Google Fotoğraflar Ücretli mi Oluyor?

Milyonların kullandığı google fotoğraf yedekleme ve görüntüleme yazılımı olan Google fotoğraflar 1 Haziran 2021 itibariyele yapacağı büyük değişimi bugün google fotoğraflar kullanıcılarına mail olarak bildirdi.

Google fotoğraf uygulamasının gelen yoğun talebi ileri ki yıllarda da sorunsuz olarak karşılayabilmesi amacıyla 1 haziran 2020 den itibaren eklenen tüm fotoğraf ve videoların mevcut depolama alanından yer kaplayacağının bilgisini verdi. Şuanda 15 gb ücretsiz depolama alnı sağlayan google fotoğraflar 1 haziran 2021 den sonra 15gb ücretsiz depolama alnınınızn dolmasına yakın size depolama alanınınız dolmaya yakın olduğuna dair bilgi verecek, sizde google one ile ek depolama alanı satın alarak mevcut disk alanınızı arttırmış olacaksınız.

1 Hazir 2021 den önce yüklemiş olduğunuz fotoğraf ve videolara silinmeyecek ve mevcut depolama alanınızdan 1 haziran 2021 tarihine kadar geçen süredeki gibi yer kaplamayacak. Yani sadece bu tarihten itibaren yükleyeceğini fotoğraf ve videolara 15 gb ücretsiz depolama alanınızdan yer kaplamaya başlayacak.

Apple icloud ile en başından beri fotoğraflar da yaptığı ücretli depolama alanı durumu google’da da gerçekleşmiş olacak. Apple’ın ücretsiz icloud depolama alnı olarak 5gb verdiğini, google’un ise 15 gb yer sağladığını ayrıca Apple’ın en başından beri 5gb icloud depolama alnına eklenen tüm fotoğrafları mevcut kotadan saydığı hatırlanırsa google hak vermemek elde değil.

Günümüz fotoğraf dünyasının en temel sorunu olan gelişen telefon, tablet hatta akıllı saatleri bile gelişmiş fotoğraf makineleri ile kullanıcılar gerekli gereksiz bir çok fotoğraf çekerek belki de bir daha ömür boyu hiç bakmayacakları fotoğrafları google’un ücretsiz sağladığı alana yükleyerek bu ciddi kararı almasını sağladı diyebiliriz. Yani ücretsiz bir servisin ücretli olmasında hatayı kendimizde aramamız gerekiyor. Tabiki googleda isteseydi sadece videoları ücretli yaparak sırtında ki bu büyük yükün çok büyük bir kısmından kurtulmuş olabilirdi. Google’un da ticari bir firma olduğu düşünülürse enin sonunda böyle bir karar alacağı en başından belliydi.

Google fotoğraflar kullanıcıları artık en başından beri yapmaları gerekeni yani fotoğraf çekerken seçiçi olma veya çektikten sonra gereksizleri, kötüleri silme alışkanlığını yavaş yavaş kazanmalar gerekiyor. aksi halde 15gb depolama alanı çok daha kısa sürede dolarak ücretli depolama alanı satın almaları gerekecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi buraya yazın