Hosting Taşıma Aşamaları

Uzun yıllar aynı hosting firmasında yenileme yaparak uzattığınız hosting paketinizin ücreti bir süre sonra çok yüksek fiyatlara ulaşabilir. Yeni abone olanların faydalandığı indirimlerden faydalanmak istiyorsanız yeni bir hesap açıp eski kullanıcınızda ki dosyaları yeni hesabınıza taşımalısınız.

Bu yazımızda fazla ayrıntıya girip kafa karıştırmadan siteleriniz ve maillerinizin sorunsuz olarak taşınması için nasıl bir yol izlemeniz gerekiyor maddeler halinde sıralayacağız. Sizde aşağıda ki işlemlere ve site sayınıza göre zamanınızı ayarlayıp mümkün olan en kısa off süresiyle sitelerinizi ve mail hesaplarınızı taşıyabileceksiniz.

Hosting Taşırken Yapmanız Gerekenler

1.Eski hostinginiz de sitelerinize ait dosyaları ftp ile bağlanarak ayrı ayrı yedekleyin.
2.Eski hostinginiz de ki veritabanı dosyalarını phpmyadmin bağlanarak dışarı ver komutu ile yedekleyin.
3.Mail hesaplarınızın adını ve şifresini tek tek not defterine kaydedin
4.Eğer kullanıcıların henüz çekmediği mailler sunucudaysa bu mailleri kaybetmemek için bilgisayarınızda tüm mail hesaplarını outlook’a imap olarak kurulum yapın ve mailleri çektikten sonra outlooktan al/ver butonu ile dışarı alıp yedekleyin.
5.eski hostinginizde ki dns bölgeleri alanından domaini silin
6.Yeni hostinginize dns bölgesi alanında alan adınızı ekleyin(hata alırsanız hostinginizin destek panelinden talep açın)
7.Alan adı yeni hostinginize eklendikten sonra web sitesi alanını oluşturup ftp ile bağlanarak dosyalarınızı ilgili alanı transfer edin.
8.Yeni hostinginizin cpanelinden yeni bir veri tabanı ve kullanıcısı oluşturun kullanıcıyı vt ile eşleştirin.
9.cpanel’den phpmyadmin’e bağlanıp yeni oluşturduğunuz mysql veri tabanına içeri al komutu ile varsayılan ayarlardan hiç birini değiştirmeden geri yüklemesini yapın.
10.wordpress siteleri için config dosyasındaki vt bilgilerini yeni oluşturduğunuz vt adı, vt user ve password ile güncelleyip tekrar ftp ile yükleyin.
11.mailleri eski şifreleri ile tekrar oluşturun outlooktan al(pst) ile yedeklediğiniz maillerin sunucuya imap ile eşitlenmesini sağlayın.

İşlem bu kadar. Yukarıda anlatılanlar website ve maillerinizin aynı hosting farklı bir kullanıcı hesabına taşınmasıyla ilgili yapmanız gerekenlerdir.

Yorum yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here