Logo gold 4.30 yükleme ve eski verilere ulaşma

Bazı durumlarda eski muhasebe yazılımınıza dönmek isteyebilirsiniz. Mesela firmanıza ait eski bilgilere ulaşmak istediniz fakat muhasebe programınız veya sürümü değiştiği için veya firma isminiz değiştiği için sql yedek dosyası elinizde olsa bile eski yazılımının nasıl kurulacağı ve elinizdeki veri tabanının nasıl tanıtmakta sıkıntı yaşanabilir. Böyle bir durum ile karşılaştığınızda örnek olarak logo gold v4.30 yazılımını yüklemek istediğinizde aşağıdaki işlemleri sırasıyla yaparak eski verilerinizi görebilir ve inceleyebilirsiniz.

 1. Elinizdeki mevcut veri tabanı ile aynı sürüme ait sql kurulumunu yapın. Eğer Gold v4.30 kuracaksınız kurulum cd sinde sql2000 yüklenebilir halde gelmektedir.
 2. Kurduğunuz yazılım güncel bir yazılım olmadığı için sadece eski bilgilerinizi görmeniz ve kontrol etmeniz gerektiğini varsayarak demo sürümünü kurmak sorununuzu çözecektir.
 3. Kurulum CD sini bilgisayarınıza takın “logo demo” kurulumunu seçin g3elen uyarılarda ileri seçeneği ile ilerleyin. sql2000 seçeneğini gördüğünüzde sql bölümünü işaretleyin
 4. otomatik kullanıcı adı ve veri tabanı oluştur önündeki işareti kaldırın. çünkü veri tabanını kendimiz oluşturacağız.
 5. kurulum bittikten sonra logo klasöründeki vt yönet uygulamasını açın
 6. bağlan seçeneğini seçin ve sağ alt köşedeki sql simgesine tıklayarak sql sunucu adınızı kopyalayın
 7. sql sunucu adını vt yönet uygulamasındaki ilgili alana yapıştırın. veri tabanı adı ve veri tabanı kullanıcı ismini de yazın (veri tabanı kullanıcı ismi genelde sa olarak kullanılır.) bağlan seçin
 8. eski veri tabanınız ile aynı isimde bir boş veri tabanı oluşturun. ve geri yükle seçeneği ile eski yedek dosyanızı yeni oluşturduğunuz veri tabanının üzerine yazın.
 9. eski veri tabanını sil önüne işaret koyun işlemi başlatın. Veri tabanınızın büyüklüğüne göre işlemin tamamlanması 5-10 dk veya daha fazla sürebilir. Veri tabanını yükledik
 10. Şimdi sıra veri tabanımızı gold v4.30 programımıza tanıtmaya geldi LGCONFIG isimli uygulamayı gold yüklü olduğu klasörde bulun ve çalıştırın. Kullanıcı adını sa olarak yazın parola bölümünü boş bırakın veya değiştirilmişse kendi kullanıcı adınızı ve parolanızı yazın.
 11. Açılan Database Properties ekranında MS SQL Server seçili durumdayken User Name alanına sa Password alnını boş bırakın, Server Name alanına Sağ alt köşedeki SQL sunucunuzun isimini yazın, Database Name kısmına Veri tabanı adınızı yazın. ve Ok tıklayın veri tabanı bağlantısı da yapıldı.
 12. Goldsys sistem işletmenini açın ve ana logo kullanıcısının adını ve şifresini girin. Terminaller bölümüne gelin ve LOGO ana kullanıcısının kayıtlı terminalini kurulum yaptığınız bilgisayar ile değiştirin. Demo sürümü kurduğumuz için sadece 1 terminal kullanmaya izin verecektir. diğer bütün terminalleri kaldırın sadece LOGO kullanıcısının terminali kalsın.

İşlem bu kadar artık gold uygulamasını ana kullanıcı olan LOGO ismi ve şifresi ile açabilir ve geçmiş kayıtlarını görebilirsiniz.

 

Yorum yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!

33BeğenenlerBeğen
39TakipçilerTakip Et
149TakipçilerTakip Et
6,220AboneAbone Ol
38 Takipçiler
Takip Et

Benzer içerikler