Mars’a Mini Helikopter indirildi

Mars’a Nasa tarafından 2020 Temmuz’da gönderilen ve Marsta yaşam izi arayacak olan Perseverance isimli uzay aracı 18.02.2021 saat 20:00 itibariyle iniş yaptı. Nasa bir tonluk bu uzay aracı ile birlikte ingenuity isminde 1 kg 800 gram ağırlığında bir helikopteri de Marsa göndermiş oldu. Gönderilen bu helikopter dünya dışında bir gezegene gönderilip uçan ilk araç olacak. İngenuity’nin marsın dünyaya göre atmosfer yoğunluğunun yüz kat daha düşük olması nedeniyle uçması ve kontrol edilmesinin oldukça zor olacağı, hatta dünya ile mars arasında ki iletişimin 20 dakika sürmesi nedeniyle uzaktan kontrol edilemeyeceği, marstaki uçan araca verilen ufak komutlar ile kendi sensörlerini kullanarak otomasyonunu sayesinde uçabileceği belirtildi. Dört ayaklı dakikada 2400 devir dönebilen iki adet pervanesi olan bu helikopterin yüzeyden 5 metre yükselip 1,5 dakika süren 300 metrelik uçuş kabiliyeti olacak. NASA’nın bu uçan araç ile bilimsel araştırmalardan çok engebeli arazileri aşma ve özelliklede ilerisi için marsta uçmanın mümkün olduğunu göstermek isteyecek.

Bu projenin sorumlusu olan Bob Balaram yakın gelecekte Mars’a gönderilecek uçan araçlar ile mars araştırmaları için yeni bir dönem başlayacağını, bu aracında bunun ilk denemeleri olduğunu ifade etti.

Perseverance Mars’a İniş Anı

Perseverance’nin marsa iniş yaptıktan dört gün sonra NASA Perseverance’nin marsa iniş anına ait Mars’tan çekilen ilk videosunu yayınladı. Youtube üzerinde NASA tarafından yayınlanan videoda Mars’a gönderilen aracın paraşüt ile yumuşak iniş görüntüleri akıcı bir video ile net olarak görünüyor.

Yorum yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!

33BeğenenlerBeğen
39TakipçilerTakip Et
149TakipçilerTakip Et
6,220AboneAbone Ol
38 Takipçiler
Takip Et

Benzer içerikler