Mouse Altında ki Led Kumanda da Çalışır mı?

Bilgisayarınızda kullandığınız farenin altındaki kırmızı ışık veren ledi arızalı kumandanızın en kısmındaki led ile değiştirirseniz uzaktan kumandanız çalışır mı? Bugün böyle bir soru ile karşılaştığım için genel bilgi olması açısında kısa bir bilgi vereceğim.

Televizyonunuzun uzaktan kumandasının ucundaki led’e benzeyen parça bir infared ekipmanıdır yani kızıl ötesi ledi gibi düşenebilirsiniz. Televizyonunuzun kızıl ötesi alıcısına kızıl ötesi yani gözle göremeyeceğiniz bir ışık göndererek televizyonunuzu kontrol etmenizi sağlar. Mouse’nuzun altında ki kırmızı ışık veren led ise farenizden çıkan kırmızı ışığın mouse’u kullandığınız yüzeye çarpar ve geri mouse’un içindeki alıcıya ulaşır, bu sırada mouse’nuzun saniyede binlerce fotoğraf çeken bir fotoğraf makinesi gibi çalıştığını düşenebilirsiniz. Farenizin çektiği bu fotoğraflar analiz edildikten sonra fotoğraflar arasında ki farklardan imlecin konumunun nerede olması gerektiği hesaplanır.

Yani ikisi de ışık üretmesi ve yapı olarak tıpatıp birbirlerine benzemelerine rağmen ikisi de farklı spektrumlarda ışık üretir. Mouse’un altındaki ışığı gözle görebilirsiniz. Ama infared bir ışığı farklı bir dalga boyunda olduğu için gözle göremezsiniz. İnfared yani kızıl ötesi ışığı ancak telefonunuz kamerası ile baktığınızda telefonunuz ekranından görebilirsiniz. Aslında tam öylede diyemeyiz bu led uzaktan kumandada ki gibi sadece bir adetse gözle görülmez fakat bir güvenlik kamerasındaki gece görüş sağlayan çok sayıda led yan yana geldiğinde gece karanlıkta gözle görülebilir.

Sonuç olarak yapısal benzerliklerine rağmen ürettikleri ışık farklı olduğu için mousun altındaki ledi söküp uzaktan kumandanıza taktığınızda kumandanız çalışmayacaktır. Uzaktan kumandanızın çalışması için kızıl ötesi ışık üreten bir led kullanmanız gerekiyor.

Işık havada süzülerek yayılan bir dalgadır, fakat ışınım türleri gözle görülebilen ışık, mor ötesi ışık, kızıl ötesi ışık, gamma ışını, x ışını, mikro dalga, radyo dalgası gibi oldukça farklı dalga boylarında üretilir ve çalışır, sadece kendi spektrumunda ki ışığı algılayabilir.

Yorum yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!

33BeğenenlerBeğen
39TakipçilerTakip Et
149TakipçilerTakip Et
6,220AboneAbone Ol
38 Takipçiler
Takip Et

Benzer içerikler