Photoshop’ta İşleri Otomatikleştirme

Photoshop’ta çok sayıda fotoğraf üzerinde aynı işlemi yapacaksanız bu işlemleri sadece bir kere yaparak otomatize edebilir ve sonraki her seferde sadece kaydettiğiniz işi çalıştırıp kaç tane olduğu fark etmeden tüm fotoğraflarınızda aynı işlemin otomatik olarak uygulamasını sağlayabilirsiniz.

Photoshop’ta işlemleri otomatikleştirme iki aşamalı bir işlemdir. Öncelikle yapmanız gereken işlemleri kaydetmeli, ardından her kullanacağınızda sadece yaptığınız işlemi hangi klasörlere uygulanacağını seçmelisiniz. Bu işlem sonucunda klasörün içinde ki bütün fotoğraflara aynı işlem sırayla otomatik olarak uygulanacaktır.

İşlem oluşturmak için öncelikle bir fotoğraf açın, başka hiç bir işlem yapmayın. Kayıt işlemini başlatmak için Windows > Actions yolunu takip edin, veya Alt+F9 basın açılan pencerede sağ alt köşede ki + işarete basarak yapacağınız işleme bir isim verin ve record butonuna basın.

Bu aşamada fotoğraf üzerinde ne değişiklik yapmak istiyorsanız tek seferde tane tane uygulayın, mümkün olduğunca az hareketle işleminizi bitirin (mesela fotoğrafın üzerine kırmızı bir logo koyacaksanız tek tek renkleri denemeyin çünkü kayıttasınız. Kayıt sırasında yaptığınız tüm işlemler bütün fotoğraflarda tek tek uygulanacağı için sade temiz bir şekilde sadece toplu olarak yapmak istediğiniz değişiklik işlemlerini yapın.) İşlemleriniz bittikten sonra dosyayı kaydedin ve kaydı durdurun.

Photoshop’ta yaptığınız bu işlemi bir klasörün altında ki bütün fotoğraflara uygulamak için File > Automate > Batch yolunu takip edin Action menüsünde az önce kaydettiğiniz işlemi seçin. Source: Choose… bölümünden değişiklik yapmak istediğiniz fotoğrafların olduğu dizini seçin. Destination: Choose… bölümünden değişiklikler tamamlandıktan sonra fotoğraflarınızın kaydedilmesini istediğiniz dizini seçin. (Aynı dizini seçerseniz üzerine kaydeder.) Ardından Ok basın. Photoshop sırayla bütün fotoğraflara aynı işlemi uygularken siz arkanıza yaslanıp ekran boş boş bakabilir veya gidip bir kahve içebilirsiniz.

Yorum yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!

32BeğenenlerBeğen
40TakipçilerTakip Et
127TakipçilerTakip Et
5,993AboneAbone Ol

Instagram'da Bizi Takip Edin

40 Takipçiler
Takip Et