Powerbank testi nasıl yapılır?

Powerbankler günümzdeki bir çok teknolojik ürün için kullanması zorunlu bir alet haline geldi. Telefonunuzun tabletinizin ve usb üzerinden şarj ettiğiniz diğer bütün cihazlarınızın şarjı yetmediğinde, sizi yarı yolda bıraktığında powerbanklerden faydalanıyoruz. Peki yüzlerce belki binlerce çeşitli modeli ve kapasitesi bulunan powerbankleri nasıl test edebiliriz.

Powerbank testi nasıl yapılmalı?

Öncelikle gerçek değerleri net bir şekilde alacağınız tam bir testmi yoksa sadece ortalama fikir verecek basit bir testmi yapmak istiyorsunuz buna karar vermelisiniz. Eğer tam bir test yapmak istiyorsanız aliexpress gibi bir siteden watt metre satın almanız gerekiyor. hızlı bir test için köryük olarakda isimlendirilen taş dirençlerden satın alabilirsiniz. Eğer yapmak istediğiniz sadece powerbankin kapasitesi hakkında bir ortalama bilgi ise sadece telefonunuzla bu testi yapabilirsiniz.

Basit bir test için

  1. Telefonunuz şarjı tam olarak bitirin
  2. Powerbankin %100 tam şarjını yapın
  3. Telefonunuz kapatın Telefonunuzu powerbanke şarja takın
  4. Telefonunuz tam olarak %100 şarj olduğunda telefonu çıkartın ve kullanın.
  5. Telefonunuzun şarjı bittiğinde tekrar  şarja takın ve bir kez daha tam şarj yapın
  6. Bu şekilde %100 şarjlı powerbankiniz ile telefonunuz kapalı durumdayken kaç tam şarj yapabiliyorsunuz öğrenin.

Şimdi zurnanın zırt dediği yere geldik herkes yanıldığı nokta burada başlıyor. powerbanki testi yapanlar hemen şöyle söyleyeceklerdir. “telefonunuzun pilinin kaç amper olduğunu öğrenin dolum sayısna çarpın powerbankinizin kapasitesi ortaya çıkacaktır” (2000mah*3 tam şarj=6000mah) gibi. Bu hesap tamamen yanlıştır, powerbankin kapasitesi hakkında fikir bile vermez. Çünkü sizin telefonunuzun pilinin 2000 mah olduğunu düşünelim şarjınızın %0 seviyesinden %100 seviyesine gelene kadar powerbankten çekeceği akım 2000 mah kesinlikle olamayacaktır.

Powerbanki 1 litrelik boş sürahi gibi düşünmezsiniz, 1 litrelik sürahinin yarısını boşalttığınızda 0,5 litre kalır, tamamını boşalttığınızda 1 litre boş alanı vardır, 1 litre su ile tam olarak doldurabilirsiniz. powerbankinizin içindeki lithium pil ise 2000mah olan kapasitesini 0 mah indirmez. Eğer lithium pil 0 mah inerse şarja başlamama veya başlasa bile ölen hücreleri nedeniyle artık kapasitesi azalmış bir pil olacaktır. Voltaj olarak powerbankinizin pili %100 doluyken 4.1 – 4.2 volt arasındadır. Powerbankinizin pili bittiğinde voltajı 3.4 – 3.5 volt arasındadır. sürahı hesabı ile kapasite testi yapmanız için powerbankin pilini 0 volta kadar indirmeniz gerekir, böyle bir durumda da powerbankin telefonunuzu şarj etmesi mümkün değildir, çünkü powerbankinizin step-up yükseltici devresi 3.5 volt barajını geçtikten sonra telefonunuz şarj etmeye başlayabilir yani %0 seviyesine gelebilir. Şöyle bir örnekte verebiliriz şarj seviyesi %0 inen bir powerbankin pilini çıkartıp 1.5 – 3.5 volt arasında çalışan bir lede bağlayarak oldukça uzun bir süre pili n içindeki akımı kullanmaya devam edebilirsiniz. Hani powerbankin şarjı %0 inmişti? Nasıl günlerce ledi yakabiliyoruz? Özetle powerbank 3.5 volt %0, 4.2 volt %100 demektir.

Aletsiz Cihazsız nasıl kapasite testi yapabiliriz

Yukarıdaki basite test sıralamasına göre devam ediyoruz.

7.Telefonuzun pil amper değerini öğrenin ve %50 sini baz alarak toplam dolum sayısına çarpın

(2000 mah telefon pil için) 1000*3=3000 powerbankiniz 3000mah akım verebilmiş. Powerbanki alırken 6000 mah olarak almıştınız. Hani powebankiniz 6000mah’tı? 6000mah olarak satın aldığınız powerbank 3000 mah verebiliyor kazıklandınızmı yoksa? Burada da yanılıyorsunuz powerbankinizin 6000mah değil, powerbankinizin içindeki lithium pil kapasitesi 6000mah, şarj etme kapasitesi ise 3000mah.

Lithium piller yukarıda da dediğimiz gibi 3.5v ile 4.2 volt arasında çalışır. Powerbank’in telefonunuzu şarj edebilmesi için usb çıkışına 4.7 ile 5.2 volt voltun üzerinde gerilim sağlayabilmesi gerekir. Yani powerbankinizin pile bağlı olan step-up usb devresinin pilin düşük voltajını regule ederek yükseltmesi gerekir. Bu yükseltme işlemi sırasında voltaj yükselir akım düşer. Eğer 0 volt ile 4.2 volt arasında gerilim ile çalışan bir cihazı direk powerbankin içindeki pile bağlayarak kullanırsanız 6000mah kapasite çıkış alabilirsiniz, ama usb standardı olan 4.7 volt ile 5.2 volt güç gerekiyor bize. O zaman demek ki 6000mah powerbank aldığınızda 2000mah telefonunuzu 3 kere şarj etmesini beklemek teorikte ve pratikte imkansız olduğunu da artık kabul etmeniz gerekiyor.

Tam gerçek değerleri ile powerbank testi nasıl yapılır?

  1. Aliexpress gibi bir siteden usb watt metre satın alın
  2. powerbankinizi %100 tam şarj yapın
  3. Telefonunuz şarj etmek için direk powerbank’e değil, powerbank’e taktığınız wattmetreye takın. (telefonun şarjını %0’a indirmeniz gerekmiyor)
  4. Powerbank bitene kadar wattmetre üzerinden şarj yapın, powerbank %0 geldiğinde wattmetre üzerinde gördüğünüz değer, powerbankinizin gerçek şarj edebilme kapasitesidir.

Yorum yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!

32BeğenenlerBeğen
14TakipçilerTakip Et
161TakipçilerTakip Et
5,502AboneAbone Ol

Instagram'da Bizi Takip Edin