SPL ERROR – Incomplete Session by time Out hatası

Samsung marka yazıcınızdan çıktı almak istediğinizde yazıcı ekranında yazdırılıyor yazısında kalıp bir süre sonra bilgisayarınız yazdırılımadı bir hata oluştu diye hata veriyorsa printer’ınızdan aşağıdaki gibi bir hata sayfası çıkacaktır

SPL ERROR - Incomplete Session by time out
POSITION: 0x349e (13470)
SYSTEM  : h6fwsim/os_hook
LINE    : 1560
VERSION : SPL 5.73.04 06.10.2014
ERROR CODE : 11-1112

Yukarıdaki gibi hatalar bilgisayarınızın yazıcıya çıktı gönderirken zaman aşımına uğradığını bildiriyor. peki sorun yazıcıdan mı yoksa bilgisayardan mı kaynaklanıyor öncelikle bunu anlamak için yazıcınıza başka bir pc den veya cep telefonunuzdan bir çıktı gönderin. başka bir bilgisayardan veya cep telefonunuzdan gönderdiğiniz çıktıda da sorun yaşadıysanız yazıcınızın sitesinden en son sürüm firmware yazılımı indirip yazıcınıza usb bellek veya web arayüzünden bağlanıp yazılım güncellemesini yapmanız gerekiyor.

Başka bir pcden sorunsuz çıktı alabiliyorsanız ilk yapmanız gereken notepad gibi basit bir sayfa açarak çok kısa bir kaç harflik bir belgenin çıktısını almaya çalışın. muhtemelen notepad ile çıktınızı sorunsuz alabileceksiniz, ama daha büyük boyutlu dosyaları yazdırmak istediğiniz 11-1112 kodlu zaman aşımı hatasını alacaksınız.

böyle bir durum bir durumda ilk aklınıza yazıcınızın sürücüsünü yeniden yüklemek gelebilir ama bu çözüm olmayacaktır yinede aklınızda kalmaması için sürücüyü kaldırıp yeniden yüklemeyi deneyebilirsiniz. Bizim karşılaştığımız bu hatada gerek samsung universal yazıcı sürücüsü, gerek kullandığımız modelin kendi sürücü, gerek windows update’de ki sürücüler ile yaptığımız hiç bir deneme sorunu çözmedi. Windows admin hesabı ile oturum açma, sistem geri yükleme, windows update’ten windowsu güncelleme vs… hiç biri çözüm olmayacaktır. Bu hata ağda yaptığınız bir değişiklikten sonra gelmeye başladıysa en son yaptığınız değişikliği geri almanız gerekir.

Yani açıklayacak olursak bizim örneğimizde networka yeni eklediğimiz ikinci modemin arkasındaki 4 portlu swichi de ağ yapılandırmasını dahil etmiştik. Spl error hatasını veren bilgisayarın 2.modem üzerindeki switchi kullandığını farkedince 2. modemin arkasındaki swicihi kullanmayarak 2. modemi direk tek kablo ile ağa dahil ettik ve o andan itibaren SPL Error hatası bir daha almadık.

Eğer sizde yazıcınızdan çıktı alırken SPL Error hatası ile karşılaşırsanız ilk başta ağda yaptığınız donanımsal değişiklikleri gözden geçirin saatleriniz boşuna kaybolmasın.

Yorum yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!

33BeğenenlerBeğen
39TakipçilerTakip Et
149TakipçilerTakip Et
6,220AboneAbone Ol
38 Takipçiler
Takip Et

Benzer içerikler