Yeni doğan bebek kimliği nasıl çıkarılır

Yeni bir çocuğunuz olduğunda kimlik çıkarmak için ne yapılması gerekiyor öğrenmek istiyorsanız yazımızın devamını okuyabilirsiniz. Özellikle ilk çocuğu olanlar doğum telaşıyla ne yapacaklarını şaşırabiliyorlar. Bu nedenle Kısaca en net şekilde nasıl yeni doğan bebeğe kimlik çıkarılır anlatmaya başlayalım.

Bebek kimliği nasıl çıkarılır?

  1. Öncelikle doğumu hastanede gerçekleştirdiyseniz taburcu olduğunuzda hastane size doğum yaptığınıza dair bir doğum belgesi verecektir. Doğum belgesini siz talep etmeseniz bile taburcu olurken mutlaka verecekler size. Eğer Taburcu olurken doğum belgesi vermezlerse hemşirelerden isteyebilirsiniz.
  2. Aldığınız bu doğum belgesi ile birlikte size en yakın nüfus müdürlüğüne giderek yeni doğan bölümünden sıra alıyorsunuz.
  3. Sıranız geldiğinde görevli size bir evrak veriyor ve çocuğun adı soyası ile birlikte iletişim bilgilerinizi girmenizi istiyor. Belgeyi doldurup teslim ediyorsunuz.
  4. Görevli sizin verdiğiniz bilgiler doğrultusunda giriş yapıyor ve böylece Türkiye’nin nüfusunu 1 kişi daha arttırmış oluyorsunuz.
  5. işlem sonunda size çocuk için resmi işlemlerde kullanabileceğiniz bir geçici kimlik belgesi veriyor. kimliğinizde Ankara’dan ptt kargo ile gönderiliyor. Ortalama 10 gün içerisinde adresinizde oluyor. Ptt kargo yeni doğan bebeğinizin kimliği yola çıktığı anda teslimat süreci ile ilgili size kısa mesaj gönderecektir.

Yeni doğan çocuğunuz için kimlik çıkarmak bu kadar basit bir işlem. Yeni doğan yavrunuzun Allah imanını ve sağlığını sabit kılmasını temenni ederiz.

Yorum yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!

33BeğenenlerBeğen
39TakipçilerTakip Et
149TakipçilerTakip Et
6,220AboneAbone Ol
38 Takipçiler
Takip Et

Benzer içerikler