Yurt dışından alınan sim kilitli iphone’a dikkat

Amerikadan satın alınmış iphone’lar bazı durumlarda Türkiye’de ki operatörler ile çalışmayabiliyor. Amerika’da sprint, verizon, cricket, t-mobile, AU kddi, softbank gibi bir operatörden sözleşmeli olarak satın alındıysa iphone’unuz CDMA tabanlı olabilir, yani GSM kullanılan Türkiye için locked(kilitli) olabilir, sadece o operatör ile çalışır. Böyle bir durumda Türkiye’de telefonunuz açmak istediğinizde aşağıdaki ekran ile karşılaşırsınız.

Böyle bir durumda satın aldığınız telefonu Türkiye’de ki Türkcell, vodafone, ttnet gibi operatörler ile kullanmanız mümkün değildir. Ancak gevey gibi bir yöntem ile iphonunuzu Türkiye’deki operatörler ile kullanabilirsiniz. Peki gevey nedir? Gevey sim kartınızın altına yerleştirilen ufak bir elektronik karttır. Telefonu mevcutta kayıtlı olduğu operatördeymiş gibi gösterip, Türkiye’de ki operatörler ile çalışmasını sağlıyor.

İlgili hata

Etkinleştirme hatası, Etkinleştime isteği tamamlanamadı. Yeniden denemek için lütfen Ana ekran düğmesine basın. Sorun sürerse lütfen müşteri hizmetlerine danışın.

Apple Türkiye sim kilidini açabilir mi?

Sözleşmeli olarak satın aldığınız iphonun satış hakkı satın aldığınız operatörde olduğu için apple’ın müdahale etmesi mümkün değildir. Ancak sözleşmenin sahibi olan Amerikada’ki operatör firma siterse sim kilidinizi başka operatörlerle kullanılmak üzere açabilir. Bununla ilgili yapılan talepler ise olumsuz sonuçlanacaktır, size ürünü satın aldığınız yere iade etmeniz gerektiğini söyleyeceklerdir.

Yurt dışından ucuz iphone aldım diye sevinmeden önce yukarıda yazılanları göz önünde bulundurmanızda fayda var. aksi halde Ucuz iphone aldım derken pişman olabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi buraya yazın