Ekrana Boş Pil işareti Neden Gelir?

Tablet veya cep telefonunuzu açmak için açma kapama tuşuna bastığınızda ekrana boş pil işareti yada içinde ünlem olan pil işareti geliyorsa bu telefonunuzun pilinin %0 için gerekenden daha düşük gerilimde olduğunu gösterir. Telefonunuzun pilinin şarj olmaya başlaması için belirli bir voltaja yükselmesi gerekir. Şarj seviyesi şarj kontrol entegresi tarafından kontrol edilir. Telefonunuzun pilindeki akımın azalması sonucu gerilim olması gereken nominal değerin altına düştüğünde ekrana boş pil işareti veya içinde ünlem işareti olan pil simgesi gelir.

Ünlem Veya Boş Pil İşareti Sorunu Nasıl Çözülür?

Telefon/Tablet ekranınızda görülen boş pil yada ünlem işareti sorununu giderilmesi için yapmanız gereken sadece cihazınızın pilini %0 seviyesi olarak kabul edilen 3,5v gelene kadar şarjda bekletmek. Yani Hiç bir şey yapmadan 10-15 dakika şarjda beklettiğinizde telefonunuzun pilinin şarj olmaya başladığını göreceksiniz.

Telefonum Şarj Olmuyorsa Ne Yapmalıyım?

Yirmi dakika kadar şarjda kalmasına rağmen telefonunuz hala şarj olmaya başlamadıysa sorunu anlamak için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

Öncelikle şarj etmek için kullandığınız adaptörün çalışır ve cihazınızı şarj etmek için yeterli olduğuna emin olun.

Adaptör Amper Şarj Süresi İlişkisi

Aşağıdaki resimdeki adaptör 300 mA adaptör yani 0,3 amper. Bu adaptör ile telefonunuz şarj etmeye çalışırsanız çok uzun sürede şarj olacaktır.

Aşağıda ki adaptör ise 2 amperlik bir adaptör. Bu adaptör ile telefonunuz çok daha kısa sürede şarj olacaktır. Önemli olan adaptörün şekli büyüklüğü değil output yazan çıkış değeri olduğunu unutmayın.

Şarj cihazınızdan (adaptörünüzden) şarj girişine takılan kabloyu zorlamadan hafifçe aşağı yukarı ve kenarlar oynatın eğer bir yönde şarj olmaya başlıyor veya bir yönde şarj olmayı kesiyorsa şarj cihazınızın ve şajj soketinizin temassızlık sorunu vardır fiziksel onarım gerekir.

Her şey normal olmasına rağmen pil seviyeniz hatalı(boş) görünüyorsa yazılımsal sorun yaşıyor olabilirsiniz. Yazılım kaynaklı pil sorunlarında güncel yazılım (veya mevcut yazılımı tekrar) yükleyin yada fabrika ayarlarına geri dönün.

Tüm bunları denemenize rağmen telefonunuzun pili boş görünüyorsa cihazınızda ki pilin kullanım ömrü tükenmiştir. Yeni pil alarak pil değişimi yapmanız gerekir.

Yorum yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here