Mobil Tarayıcıda CTRL+F5 Nasıl Yapılır

Bir web sitesi güncellendikten veya değiştikten sonra tekrar açmak istediğinizde güncel olmayan sürümü karşınıza geliyorsa, CTRL+F5 tuş kombinasyonu ile bilgisayarınızda kayıtlı geçmişi kontrol etmeden açmak istediğiniz sitenin en güncel sürümü açabilirsiniz.

Sayfa yenilemeye yarayan F5 ten farklı olarak CTRL+F5 bilgisayarınızın ön belleğinde kayıtlı sitenin eski halini kontrol etmeden en güncel sürümü sunucudan çekmenizi sağlar.
Bu duruma örnek verecek olursak veritabanı kullanmayan basit bir statik html siteyi ilk açtığınızda, sitenin içeriği bir sonra ki ziyaretinizde hem daha hızlı açılması, hem de veri tasarrufu için bilgisayarınızda kayıt altına alınır. Daha sonra ki ziyaretlerinizde bilgisayarınız kendi cache’de kayıtlı sitenin sürümünü hızlıca açar. Eğer sizin ilk ziyaretiniz sonrasında ziyaret etmek istediğiniz siteye yeni bir güncelleme geldiyse, site verilerini kendi bilgisayarınızın ön beleğinden çektiğiniz için sitenin eski sürümü ile karşılaşırsınız. İşte tam olarak böyle bir durumda CTRL+F5 yaparsanız ön belliği kontrol etmeden en güncel sürümün aç komutunu vermiş olursunuz.

Cep Telefonundan CTRL+F5 yapılır mı?

Dizüstü ve masaüstü bilgisayarlarda klavye üzerinden ctrl+f5 bu sorunu çözerken, cep telefonundan ctrl+f5 yapmanız mümkün değil. Çünkü cep telefonlarında ctrl fonksiyonu yok. Cep telefonunuza otg host kablo ile masa üstü klavye taksanız bile ctrl tuşu fonksiyonsuz olacaktır. Peki cep telefonundan cache’de kayıtlı bilgileri çekmeden web sitelerinin en güncel sürümünü nasıl açabilirim derseniz. yapabileceğiniz en basit işlem cep telefonunuzun ayarlar geçmiş menüsünden geçmişi temizleyerek statik html sitelerin en güncel sürümünü açmasını sağlayabilirsiniz. Tabi ki bu işlem mobil tarayıcı geçmişinizi komple silecektir, buda çoğu durumda istemediğimiz bir şey.

Mobil Tarayıcıdan CTRL+F5 Çözümü

Mobil tarayıcı ile cache bakmadan web sitelerini açmak için iki adet çözümünüz var

  • Mobil tarayıcı geçmişinizi temizlemek.
  • Mobil tarayıcınızdan yeni gizli sekme açarak, web sitesinin en güncel halini gizli tarayıcıdan görüntülemek

Bir sitenin en güncel halini açmak için bütün geçmişinizi silmek istemiyorsanız gizli pencere açarak cache kullanmadan bütün siteleri en güncel hali ile görüntüleyebilirsiniz.

Yorum yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here