İphone’uma Jailbreak Yapılmış mı?

Android telefonlara google play veya web siteleri üzerinden apk dosyalarını indirerek ne olduğunu belli olmayan, güvensiz, virüs içerebilecek uygulamalar yüklenebiliyor. Apple iphone tarafında ise sadece Applestore üzerinden uygulama yüklenebildiği için iphone’unun güvenliğini sağlamak android telefonlara göre daha kolay. Peki iphonelara virüs,trojan benzeri zararlı yazılımların bulaşma riski hiç mi yok? tabi ki var.

Bir iphone kullanıcısı iseniz telefonunuza android’de ki gibi herhangi birinin yazdığı ne olduğu belli olmayan uygulamaları yükleyemezsiniz. İphone’unuza ortam dinleme, takip, ekran görüntüsü alan casus yazılımlar veya finansal bilgilerinizi çalmaya çalışan zararlı yazılımların yüklenebilmesi için telefonunuza jailbreak diye isimlendirilen uygulamalardan birinin yüklenip apple store dışından da yazılım yüklenmesine ve çalışmasına izin verilmiş olması gerekiyor. Bunu belki siz yapmamış olabilirsiniz, ama sizin dışınızda birisi sizi takip etmek veya size zarar vermek için habersizce telefonunuza jailbreak yapmış olabilir. Yada ikinci el satın aldığınız iphone’unuza jailbreak yapılıp yapılmadığını merak edebilirsiniz. Eğer telefonunuzda nedenini anlayamadığınız bir yavaşlama, aşırı ısınma, çabuk pilinin bitmesi gibi kullanmadığınızda arka planda işlem yapıldığına dair şüpheleriniz varsa en güvenlisi telefonunuzu son sürümüne güncelleyip, kurtarma seçeneklerinden fabrika ayarlarına geri dönmenizdir.

Jail Break yapılmış mı Nasıl Anlarım?

Eğer iPhone’unuz da arama bölümüne bu uygulama isimlerinden birini (icy, installous, SBSettings, installer, Cydia) yazdığınızda bu uygulamalar ile ilgili bir şeyin telefonuzda yüklü olduğunu görürseniz iphone’unuz da jailbreak yapılmış demektir. Ayrıca bu uygulamalar telefonunuzda simge olarak görülmeyebilirde. Telefonunuza jailbreak yapılmış mı en güvenli sonucu arama bölümüne yazarak alabilirsiniz. Tabi ki bu uygulamalara her geçen gün yenileri ekleniyor bu makale yazıldıktan sonraki dönemde çıkan yazılımlar içinde google jailbreak yazılımı yazıp aratabilirsiniz.

Yorum yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!

33BeğenenlerBeğen
39TakipçilerTakip Et
149TakipçilerTakip Et
6,220AboneAbone Ol
38 Takipçiler
Takip Et

Benzer içerikler