Google tablolarda başka tablodan veri çekme

google tablolar google’ın ücretsiz olarak kullanıma sunduğu microsft excel’e alternatif tablo ve hesap yazılımı. Excel kullananların çok sevdiği hatta online olması ve doodle drive alanınızda yer kaplamaması nedeniyle microsoft excel’den çok daha kullanışlı olan Google sheets yani google tablolarda bir tek tabloya bağlı kalmak zorunde değilsiniz. Eğer sizde hesaplarınızı google tablolarda tutuyorsanız aşağıdaki formül ile farklı google tablolarda oluşturduğunuz sayfalardan veri çekebilirsiniz.

Örnek verecek olursak:
iki adet tablonuz var birisinde harcamalarınızı giriyorsunuz, diğer tabloda da yıllık bütçenizi oluşturuyorsunuz. Aylık harcamalarınızı girdiğiniz tablodaki toplam harcama miktarınızı yıllık bütçenizin olduğu tabloya otomatik güncelennecek şekilde ayarlayabilirsiniz. Bunun içi aşağıdaki formülü kullanmanız gerekiyor.

IMPORTRANGE("Kaynak sayfanın adresi"; "Kaynak sayfanın adı!kaynak hücre")

Formülü ilk yazdığınızda hata verirse hücre üzerinde görünecek olan izin ver butonuna bir kerelik tıklamanız gerekecektir.
Kaynak sayfa adresi: verileri almak için kullanacağınız kaynak sayfa açıkken url bölümündeki https ile başlayan adrestir. isterseniz adresin tamamını yazabilir yada sadece sayfaya özel olan kısmı alabilirsiniz.
Kaynak sayfanın adı: Verilerin olduğu kaynak sayfanın alt sekme bölümündeki çalışma sayfasının adı.(üst bölümdeki sayfanın adı değil)
Hücre: Kaynak sayfadan almak istediğiniz hücreyi A1 gibi tek olarak yazabilir veya A1:A8 gibi aralığı komple alabilirsiniz.

“Aralık veya içe aktarılan aralığa ilişkin sayfa bulunamıyor.” diye #REF! etiketi ile bir hata alıyorsanız sayfa adresini veya sayfa adını yanlış yazmışsınızdır. Sayfa adının üst bölümdeki sayfa adı değil, alt sekmelerde ki sekme adı olduğunu tekrar hatırlatırız.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi buraya yazın