Opencart Hataları Ve Çözümleri

Opencart standart sürümünü ücretsiz olarak indirip yüklediyseniz karşınıza bazı hatalar çıkacaktır. Bu yazımızda Opencart’ın Türkçe sürümünü yükledikten sonra karşılaşacağınız hatalar ve bu hataların çözümlerine yer verilmiştir. Opencart ve Site yapımı konusunda tecrübeniz yoksa bile aşağıda yazanlar kesinlikle gözünüzü korkutmasın. Çünkü gayet basit bir anlatımla ve kısaca anlatılan bu çözümleri hiç kodlama bilgisine ihtiyaç duymadan uygulayabilirsiniz.

İsterseniz aşağıdaki listeden direk öğrenmek istediğiniz konuya geçiş yapabilirsiniz.

Opencart Üst Bölümde Hata

Opencart mağazanızda kopyalama ile yeni ürün ekledikten sonra ekranınızın üzerinde aşağıda ki gibi hata ile karşılaşıyorsanız yapmanız gereken işlem çok basittir

Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home/

Yukarıda ki hatanın sebebi açtığınız ürünün kapalı olmasıdır. Ürünler bölümünden kopyala özelliği ile açtığınız ürünün durumunu açık hale getirdiğinizde bu hata ile karşılaşmayacaksınız. Yeni açtığınız ürün satışa kapalı olarak açıldığı için mağaza ekranınızda listelenemediğinden bu hatayı alıyordunuz.

Opencart internal server error hatası

Opencart mağazanızın kurulumunu yaptıktan sonra yeni siparişte veya iletişim bölümünden mesaj göndermek istediğinizde 500 internal server error hatası alıyorsanız ilk kontrol etmeniz gereken yer smtp ayarlarıdır. E-posta Smtp bölümünde tanımladığınız mail ile mağaza bölümünde ki e-posta adresinin aynı olması gerekiyor. Eğer farklı mail adresleri kullanıyorsanız bu hata ile karşılaşabilirsiniz.

Opencart İletişim Bölümü Türkçeleştirme

İletişim bölümünden mesaj gönderdikten sonra ekrana gelen “Your enquiry has been successfully sent to the store owner!” uyarısını Türkçeleştirmek için FTP programınızı veya hosting panelinizden dosya yöneticisini açıp aşağıda ki dizini bulun
Catalog>Language>en-gb>information>contact.php ve dosyayı notepad ile düzenleyin.

$_['text_message'] = 'Your enquiry has been successfully sent to the store owner!';

Yukarıda ki satırda tırnak işaretleri içinde ki bölümleri ‘Mesajınız mağazamıza başarılı olarak gönderilmiştir.!’ olarak değiştirebilirsiniz.

Opencart Modülleri Açınca Gelen “Checking Your Browser” Hatası

Opencart yönetim panelinde eklentiler ve modüller bölümüne geçiş yaptığınızda modüllerin üst bölümünde aşağıdaki gibi bir uyarı ile karşılaşabilirsiniz. Bu uyarının sebebi admin panelinde sadece size görünen opencart reklamının engellenmeye çalışılmasıdır. Aşağıda yapacağımız değişikliklerle bu reklamı kapatarak cloudflare uyarısının kaybolmasını sağlayacağız.

Checking your browser before accessing www.opencart.com.
This process is automatic. Your browser will redirect to your requested content shortly.
Please allow up to 5 seconds…
DDoS protection by Cloudflare
Ray ID: 

Çözümü için yapmanız gereken FTP veya Cpanel üzerinden dosya yöneticisini açarak opencart dizininde aşağıda ki yolu takip edin.

/admin/controller/extension/extension/promotion.php

promotion.php dosyasını açın ve 18. satırda ki return $response; kodunu return ‘ ‘; olarak değiştirin, ardından dosyayı kaydederek aynı dizine geri yükleyin. Uyarı artık görünmeyecektir.

Opencart’ta Seo Url Nasıl aktif Edilir

Opencart’a eklediğiniz ürünlerin linklerinin, ürünle ilgili mantıklı kelimelerden oluşmasını istiyorsanız seo url kullanmalısınız. Seo Url kullanmak için iki değişiklik yapmanız gerekiyor.

  • Yönetim panelinizde sistem Mağazalar > Eylem > Sunucu adımını takip ederek “SEO URL Kullan” bölümünü evet yapın.
  • Sitenizin yüklü olduğu dizinde ki htaccess.txt dosyasının sonundaki txt uzantısını slip .htaccess olarak adlandırıp geri yükleyin. Eğer Opencart yüklü olduğu dizinde htaccess dosyasını bulamıyorsanız aşağıda ki linkten indirip yükleyebilirsiniz.

Alan Adınızın Sonunda ki index.php?route=common/home Kaldırma

Opencart kurulumunu yaptınız, seo url yapısına geçtiniz, ama hala ana sayfanızı açtığınızda alan adınızın sonunda başlıkta ki gibi bir link görüyorsanız Opencart’ın yüklü olduğu ana dizinde ki htaccess dosyanıza aşağıdaki kodları ekleyerek sadece alan adınızın görünmesini sağlayabilirsiniz. teknominal.com yazan yere kendi site adınızı yazmayı unutmayın.

index.php?route=common/ho# Seo url yapısına çevir 
RewriteCond %{QUERY_STRING} ^route=common/home$
RewriteCond %{REQUEST_METHOD} !^POST$
RewriteRule ^index\.php$ https://www.teknominal.com? [R=301,L]

Opencart Google Search Console Sitemap Sorunu

Opencart sitenizin Google arama sonuçlarında görüntülenmesi için Google dizinene eklemek istediğinizde “Site haritası gönderilemedi veya site haritası okunamadı gibi bir hata alıyorsanız yapmanız gerekenler aşağıda anlatılmıştır.

  • Öncelikle Eklentiler > Eklentiler > Beslemeler bölümünde yeşil artı butonuna basarak Google Sitemap’ı kurun.
  • Opencart beslemeler altında ki kurduğunuz ki Google Sitemap durumunu düzenleye basarak açık konuma getirin.
  • Opencart sitenizin yüklü olduğu dizine giderek .htaccess dosyanıza aşağıda ki kodu ekleyin ve kaydedip geri yükleyin.
RewriteRule ^sitemap.xml$ index.php?route=extension/feed/google_sitemap [L]
  • Google Search Console tekrar açıp, site haritaları bölümünden sadece sitemap.xml olarak tekrar ekleyin tek
Opencart sitemap ekleme

Bu işlem sonunda durum satırında başarılı yazdığı görülecektir. Eski yüklediğiniz getirilemedi yazan sitemap dosyasını kaldırabilirsiniz.

Google Merchant Market’e Feed Usd Hatası

Sitenizi kurduğunuzda varsayılan para birimi usd(dolar) ise ve deneme amaçlı test siparişleri oluşturduysanız bu para birimini silmemeniz gerekir. Mağazanızın kullandığı para birimini TL olarak değiştirseniz bile para birimlerinden Usd silmeniz durumunda Google Base feed’iniz de aşağıda ki hataları alırsınız.

teknominal.com/system/library/cart/currency.php on line 27Notice: Trying to access array offset on value of type null in
teknominal.com/system/library/cart/currency.php on line 27Notice: Undefined index: USD in

Bu hatanın çözümü olarak sildiğiniz usd para birimini tekrar ekleyin, eğer kullanmayacaksanız birim değerini 1 yapabilirsiniz.

Yorum yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!

33BeğenenlerBeğen
39TakipçilerTakip Et
149TakipçilerTakip Et
6,220AboneAbone Ol