Pil neden şişer Şişen pil patlar mı?

Telefonlarımız da, tabletlerimiz de, elektronik sigaralarımız da  ve diğer bir çok dahili pil ile çalışan cihazda bulunan lithium-ion piller zaman zaman şişmekte ve görünüm olarak bizi korkutmaktadır. Bunların üzerine birde internette ve ana haber bültenlerinde izlediğimiz patlayan pil videoları korkumuzu bir kat daha arttırıyor. şişen telefon pili patlar mı? şişen tablet pili patlar mı? şişen pil patlar mı? bunu merak ediyoruz. internette ki pil patlama videolarında ve haberlerde  ki pil patlama videoları korkumuz en tepeye çıkartıyor.

Pil neden şişer? pil patlar mı?

Sorumuzun cevabın aslında cihazınız da saklı. Cihazınız markası belli olamayan ucuz donanımlardan, ucuz işçilik ve iş gücü ile üretilmiş bir ürün ise muhtemelen pili de bu oranda kalitesiz olacaktır. Ama bu demek değildir ki markalı ürünlerin pilleri şişmez, markalı ürünlerin pili patlamaz. Pilin şişmesi için lityum-ion pilin içinde kimyasal tepkimeden dolayı oluşan bir gaz oluşacak ve yine şişecektir. Bu şişmenin en önemli etkenlerinden biri pili şarj etmek için kullanılan adaptördür. 3-5tl ye köşe başındaki telefoncudan satın alacağımız sözde adaptörler belki telefonunuzu, tabletinizi veya diğer cihazlarınızı şarj edecektir ama uzun vadede pilinize vereceği düzensiz voltaj zamanla pilinizin şişmesine neden olacak belkide patlamasına, yanmasına sebep olacaktır. Bunu nasıl anlayacağız peki alacağınız adaptör eski adaptörünüzden belirgin bir şekilde hafif bir adaptör ise  adaptörünüzden şüphelenmeye başlayabilirsiniz. Güvenli bir şekilde cihazlarımızı şarj etmek için doğru yöntem ürünün markasına ait orjinal adaptör satın almaktır.
Peki sadece adaptörmüdür pilin şişmesini, pilin yanmasını veya pilin patlamasını sağlayan tabi ki hayır bir diğer önemli etken tabletinizin veya telefonunuzun anakartı üzerinde bulunan şarj entegresinde ki arızadır.bu nedenle şarj ile ilgili şüphelendiğiniz durumlarda mutlaka yetkili servis ile görüşüp durumunu bildirin. ilerde başınıza gelebilecek kötü durumlarla karşılaşmadan önce erkenden önlem alın.

Çok fazla şarj etmek pile zarar verir mi?

Lithium-ion teknoloji ile üretilen bir pilde böyle bir şey mümkün değildir. eski pillerde hafıza etkisi olarak bilinen düzensiz şarj nedeniyle yaşanan problemler, li-ion piller için kesinlikle geçerli değildir. İstediğiniz kadar telefon, tablet veya diğer  cihazlarınıza şarja takıp çıkartabilirsiniz.
Konu ile ilgili aşağıdaki video şişen pilin patlamazsa bile ne kadar tehlikeli olduğunu net olarak göstermektedir.

2 YORUMLAR

Yorum yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!

32BeğenenlerBeğen
14TakipçilerTakip Et
161TakipçilerTakip Et
5,502AboneAbone Ol

Instagram'da Bizi Takip Edin