POP ve IMAP Mail Kurulumu Nedir.

Bilgisayarınız ve tablet, telefon gibi mobil cihazlarınıza eposta adresinizin kurulumunu yapmak istediğinizde karşınıza iki farklı kurulum seçeneği gelecektir, pop ve imap bunların ne olduğunu bilmeden yapılacak kurulumlarda sorun yaşayabilirsiniz. Özelliklede eğer mailinizi birden fazla cihazdan takip ediyorsanız kesinlikle mailleri alamama gibi sorunlar yaşayacaksınız.

Öncelikle biri size mail gönderdiğinde mail nasıl size ulaşır teknik ayrıntılara girmeden basitçe anlatalım. Birisi sizin mail adresinize bir mail gönderdiğinde bu mail web sitenizin yüklü olduğu hosting firmasının sunucusuna gider ve sunucuda okunmadı olarak işaretlenerek sizin o maili okumanızı bekler.
Bu aşamada isteseniz hosting firmasının webmail adresinden (kullanıcı adınız ve şifreniz ile) giriş yaparak chrome, edge gibi tarayıcalar üzerinden mailinizi okuyabilirsiniz. (Bazı hosting firmaları webmail seçeneğini aktif, pasif edebilme imkanı sağlıyor.) Webmail üzerinden okuduğunuz mail siz silmediğiniz sürece mail kutunuzda duracaktır, mail boyutu ve adedinize bağlı olarak uzun süre sunucuda kalan mailer mail kotanızın dolmasına neden olabilir. Mail kotanız dolduğunda size mail göndermek isteyenler (karşı tarafın mail kotası dolu olduğu için bu mail gönderilemiyor) uyarısı alacaktır. Eğer çok yoğun bir mail trafiğiniz varsa önünüzde üç seçenek var

  1. Herhangi bir yükleme veya ayarlama yapmadan webmail kullanabilirsiniz. Webmail ekranında kotanız dolmadan, kota sınırına yaklaştığınızda eski maillerinizi silebilirsiniz. Ama böyle bir kullanımda ilerde eski bir mailinize ihtiyacınız olursa mail kotanızda yer açmak için mailinizi sildiğiniz için ulaşmanız mümkün olmayacaktır.
  2. Hosting firmanız ile görüşüp ek ücret karşılığında kotanızı arttırabilirsiniz.
  3. En mantıklı seçenek ise Outlook Apple mail, Windows mail gibi bir posta istemcisi uygulamaya mail hesabınızı tanıtarak kota sorununu ortadan kaldırabilirsiniz.

POP Mail Nedir?

Pop mail kurulumu sunucuda ki maillerin pop mail olarak kurulmuş bilgisayara çekilir ve yapılan tanımlamaya göre sunucudan silinir. Örneğin biri size mail gönderdi ve bilgisayarınıza pop olarak mail adresiniz tanıttınız. Outlook gibi mail programınız gönder al yaptığı anda yani mailler sunucudan bilgisayarınıza çekildiğinde mail programınızda yaptığınız ayarlamaya göre belirli bir süre sonra sunucudan silinir. Sunucudan silindikten sonra da başka bir cihazdan aynı mail görüntülemeniz mümkün olmaz.

IMAP Mail nedir?

IMAP mail kurulumu yaptığınızda mailinize gelen bütün epostalar imap olarak kurulu cihazlarınızda senkronize olur. Yani imap mail kurulumu yaptığınız cep telefonunuzdan görüntülediğiniz bir epostayı imap mail kurulumu yaptığınız tablet ve bilgisayarınızdan da görüntüleyebilirsiniz. Yine herhangi bir cihazınızdan sildiğinizde diğer bütün cihazlarınızdan da silimiş olacaksınız. Eğer maillerinizi telefon tablet bilgisayar gibi birden fazla cihazda farklı zamanlarda kontrol ediyorsanız ve hiç bir maili kaçırmamak istiyorsanız imap kurulumu yapmanız gerekiyor. imap kurulumu yaptığınızda örneğin yeni gelen bir epostayı cep telefonundan okuduğunuzda bilgisayarınız ve diğer cihazlarınızdan da okundu olarak görünecektir.

Devamı gelecek…

Yorum yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!

33BeğenenlerBeğen
39TakipçilerTakip Et
149TakipçilerTakip Et
6,220AboneAbone Ol
38 Takipçiler
Takip Et

Benzer içerikler