Powerbankin Gerçek Amper Değeri

Powerbanklerin üzerinde 5.000 mAh, 10.000 mAh, 20.000 mAh gibi değerler görüyoruz peki neden aynı değerdeki iki powerbank karşılaştırdığımızda aralarında kapasite olarak fark var? Yanıltıcı değerler mi yazıyorlar acaba, yoksa başka nedeni mi var?

Yanıltıcı olarak 5.000 mAh pile sahip powerbankin üzerine 10.000 mah gibi yüksek değerler yazan bir çok markada var tabi ki, böyle markalardan zaten uzak durun. Peki nasıl anlayacaksınız bu yanıltıcı bilgilerle ürün satanları. Öncelikle bunlar genellikle ilk defa duyduğunuz markalardır ve bu ürünlerle ilgili internette hiç bir test videosu bulamazsınız. Bizim konumuz ise bu dolandırıcılar değil,  En basit en düz tabirle aşağıdaki başlık.

Neden Powerbank Tam Gücünü Veremiyor?

Çünkü pilin voltajı ile powerbankin voltajı birbirinden farklı olduğu için regule işlemi sırasında bazı dönüşümler gerçekleşiyor. Örnek üzerinden yola çıkalım

Philips DLP7800 ürününde 7800Mah Lityum-iyon pil kullanılmış. Powerbankin içindeki 3,7 v’luk Lithium-ion pil telefon, tablet gibi usb ile şarj olan cihazlarınızı şarj edebilmesi için powerbank kutusuna koyularak usb standardı olan 5v gerilime step-up yükseltici devresi ile çıkartılmış. Pilin voltajı yani geriliminde ki 1,5v artış (ki bu %40 demek) doğal olarak akımıda bu oranda. (4600Mah) düşüreceği anlamına gelir.

Daha basit bir anlatımla şöyle düşünün pil 3.7v 7800mAh ve powerbank 5v 7800mAh. Tamam, amper aynı, peki artan voltaj nereden gelecek?

Ben cevaplayayım ya dışardan takviye ile yada amperden düşüm ile. Powerbankiniz dışarıdan takviye alamayacağına göre amperden düşerek voltaj artışını gerçekleşecektir. Tabi hala nerede amperlerim diye inat ederek gökten zembille inmesini de bekleyebilirsiniz

Gelelim asıl can alıcı soruya “Madem powerbank olarak pilin kapasitesinin ortalama %40 altı kullanılabiliyor, neden powerbankin üzerine bu değer yazılmıyor” İşte tam burada standartlaşmamanın çok sayıda üetici olmasının sebebiyle ticari kaygılar giriyor işin içine.

Sonuçta regule işlemi sırasında pilin toplam amper kapasitesinden kayıpta olsa bu olay powerbank’in 7800mAh pil içerdiğini gerçeğini değiştirmeyecektir. lithium-ion pil böyle çalışıyor. 3,7v ile 5v arasında ki bu dönüşüm değiştirilemez bir elektronik kanunudur ve bütün marka powerbank ürünlerinde geçerlidir. Yani alacağınız hiçbir marka model powerbank üzerinde yazan li-ion pilin amper değeri ile telefon ve tabletlerinizi şarj edemez. Eğer dürüst davranıp powerbenkin gerçek amper değerini yazarlarsa gerçek değerini yazmayan diğer üreticiler bu bilgilerden haberi olmayan kullanıcılar tarafından öne çıkmış olacak, daha yüksek olan tercih sebebi olacak. Bu yazıyı buraya kadar okuduğunuza göre siz artık o gruba dahil değilsiniz.

Hepsi böyle mi powerbank üreticilerinin?

Philips gibi bazı kurumsal firmalar AB ülkelerine ithalat yapabilmek için pilin kapasitesini ve usb şarj kapasitesini ayrı ayrı, net ve doğru olarak ürünlerinin üzerinde belirtmek zorunda. Bazı markalar da sadece watt olarak değer yazarak çok daha doğru yapıyorlar.

“Watt’mı o da nerden çıktı kafalar iyice karıştı” dediğiniz duyar gibiyim. Merak etmeyin o daha basit ama çok uzatmayalım, bir sonraki yazının konusu da bu olsun.

Yorum yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!

33BeğenenlerBeğen
39TakipçilerTakip Et
149TakipçilerTakip Et
6,220AboneAbone Ol
38 Takipçiler
Takip Et

Benzer içerikler