Raw Disk Nasıl Onarılır

Taşınabilir harici hard diskinizi bilgisayarınıza taktığınızda “sürücüsündeki diski kullanabilmek için önce biçimlendirmeniz gerekli” uyarısı alırsanız panikleyebilirsiniz. Çünkü yanlışlıkla aşağıdaki ilgili hata penceresindeki sol seçenek yani diski Biçimlendiri seçerseniz harici diskinizde ki tüm veriler silinebilir. Verieriniz önemliyse aşağıda ki ekranda kesinlikle eveti seçmeyin

E:sürücüsündeki diski kullanabilmek için önce biçimlendirmeniz gerekli

Peki bir anda diskiniz raw olarak görünmeye başladıysa verilerinizi kaybetmemek için yapabilirsiniz?
Öncelikle eğer verilerinizi hayati derecede önemli verilerse ve ne pahasına olursa olsun kurtarmanız gerekiyorsa kendi başınıza hiç bir işlem yapmadan diski bir daha bilgisayara bile takmadan tek işi veri kurtarmak olan profesyonel bir firmadan destek alın.

Eğer kendiniz kurtarmak istiyorsanız verilerinizi yazımızın devamın da yazan işlemleri uygulayabilirsiniz. Bu işlemler sırasında yaşanabilecek aksiliklerde verilerinizin kurtarılmasını dahada zorlaştıracağınızı unutmayın.

Öncelikle diskinizi taşınabilir bir diskse ve kutusundan çıkartılabiliyorsa usb kutusundan çıkartın yani usb hardisk olarak değilde dahili hard disk olarak bilgisayarınızın içindeki sata girişlerine direk takın böylece usb devre arızası gibi sorununuz varsa görmüş olacak yeni bir taşınabilir disk kutusu alarak hiç bir işlem yapmadan verilerinize ulaşmış olacaksınız.

Diskinizi usb kutu içerisinden çıkarma şansınız yoksa kablosu ile bilgisayarınıza takın
Bilgisayarım simgesine sağ tık yaparak yönet seçeneğini seçin
Disk yönetimini açın
Sağ taraftan raw olarak görünen diskinizin aldığı harfi tespit edin örnek (E:)
Bilgisayarınızdan çalıştır penceresine cmd yazarak komut istemi ekranını açın
Komut istemi ekranına aşağıdaki komutu yazın enter basın

chkdsk e: /f /r


İşlemin bitmesi disk boyutuna bağlı olarak bir kaç saat sürebilir. Bittikten sonra disk yönetiminden çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

Disk yönetimin de görünüyor ama açılmıyorsa diskinize yine disk yönetiminden harf atamanızın gerekebileceğini unutmayın.

Yorum yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!

33BeğenenlerBeğen
39TakipçilerTakip Et
149TakipçilerTakip Et
6,220AboneAbone Ol
38 Takipçiler
Takip Et

Benzer içerikler