Tableti şarjdan çekince kapanıyorsa ne yapmalı

Tabletlerinin şarjdan çıkartınca  Aniden kapanması veya çok kısa bir süre içinde kapanması tabletin pili ile ilgili bir sorun olduğunu gösterir. Genelde ucuz tabletlerin lithium-ion pilleri çok kolay arıza verirler, tablet uzun süre şarj etmenize rağmen tableti şarjdan çıkarınca kapanıyorsa ne yapmanız gerekiyor bu yazımızda bu konu hakkında bilgi vereceğiz.

Tablet şarj sorunları genellikle pil arızalarından kaynaklanır. çin malı ucuz tabletinizin bataryası çalışmıyorsa arızalı bataryayı çıkartıp yenisini takmanız gerekir.

Tablet pili nasıl değiştirilir

Daha önce tablet pili değiştirmediyseniz Hiç korkmanıza gerek yok biraz dikkat ile hiç kaza bela yaşamadan güvenli bir şekilde ne kadar kolay bir işlem olduğunu sizde göreceksiniz. KAza bela diyorum çünkü son günlerde anahaber bültenlerinde ve youtube gibi yayınlarda  tablet pili patladı, tablet bomba gibi patladı, patlayan pil evi havaya uçurdu vs… başlıklı bideoları mutlaka izlemişsinizdir. Bu videolardaki patlamaların bir çoğu değil tamamı tablet piline yapılan hatalı fiziki müdaleler, tablet pilinin delinmesi tablet pili kırılması gibi hatalardan kaynaklanmaktadır. Tablet patlama videolarını ilzerken bir dahaki sefere patlama anına dikkat edin ya pile saplanan tornavida veya pili sökerken pilin ikiye bükülüp kırılması ve hatta pilin sıcak hava ile ısıtılması gibi kesinlikle yapılamaması gereken müdahaleleri göreceksiniz. Tabletin pilini sökerken kesinlikle zorlamadan, eğmeden, bükmeden, kırmadan tek parça halinde çıkarmanız gerekir. Tabletin lithium-ion pilini sökerken en güvenli yöntem pil ile ekran arasındaki yapıştırıcı maddeyi tiner veya alkol gibi bir madde ile çözelterek tek parça halinde çıkartabilirsiniz

Tablet pili nereden bulunur

Tablet pilleri çok kolay bulabileceğiniz ve değiştirebileceğiniz bir üründür. Sizde “tabletimi şarjdan çekince kapanıyor” diyorsanız veya tabletinizin şarjı çok kısa sürede şarjı bitiyorsa beş dakika süren bir işlem ile arızalı pili yeni satın aldığınız pil ile değiştirebilirsiniz. Tablet pili satın alırken eğer modele göre bulamazsınız pil satın alırken bilmeniz gerekenler ;

pil türü (li-ion, lipo vs…)
volt (3,7v, 9v vs…)
en boy (Pil yuvasına sığabilecek tüm boyutta piller olabilir)
Amper (Pil yuvasına sığabilecek herhangi bir kapasite olabilir)

Bu bilgileri öğrendikten sonra google arama motorunda rama yaparak tabletinize yeni pil satın alabilir ve aşağıdaki videoda anlatıldığı gibi değiştirebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi buraya yazın