Telefondan Televizyona Aktarma

Telefonlarda izlenecek video içeriklerinin artmasıyla birlikte telefondan televizyona görüntü aktarma çözümlerine her zamankinden daha çok başvurulmaya başlandı. Cep telefonunuzu TV’ye aktarmanız için kablolu, koblosuz ve entegre çözümler olmak üzere üç farklı yöntem mevcuttur. Telefonunuzun ekranını televizyona aktarmak için ürün satın almadan önce yazımızı okuyup, sizin için en uygun televizyona görüntü aktarma çözümünü öğrenebilirsiniz. Böyle gereksiz ürün satın alarak zaman ve para kaybetmemiş olacaksınız.

Telefonu Kablo ile Televizyona Aktarma Çözümleri

Eğer cep telefonunuzdan kablolu olarak televizyonunuza görüntü aktarmak istiyorsanız, Android ve ios (iphone) olmak üzere iki farklı ihtimal var. Tabi bunlara birde son yıllarda huawei işletim sistemi olan HarmonyOS eklendi. Üç farklı telefon sistemi var.

  • Android sistemli telefondan Type-c ile televizyona görünü aktarma
  • Android sistemli telefondan Micro usb ile televizyona görüntü aktarma
  • Apple iphone ile lightning çıkışından televizyona görünü aktarma
  • Android telefondan kablosuz olarak televizyona görünü aktarma
  • Apple iphone’dan kablosuz olarak televizyona görüntü aktarma
  • Huawei HarmanyOS telefondan televizyona görünü aktarma

Android işletim sistemli bir telefon kullanıyorsanız Android cep telefonunuzda micro usb veya Type-c bağlantınız vardır. Bu bağlantı yuvalarının görünürde ki farkını aşağıda ki resimde görebilirsiniz.

Type-C Kablo ile Televizyona Görüntü Aktarma

Bu seçeneklerden birisi olan Android cep telefonunuzdan type-c kablo ile televizyona görüntü aktarmak için yapmanız gereken type-c’den hdmi dönüştüren çevirici kablo satın almalısınız. Type-c dönüştürücü kabloyu, type-c to hsmi olarak arama yaparak bulabilir ve satın alabilirsiniz. bu kabloların fiyatı 50-100tl arasında değişmektedir.

Cep telefonu Type-C girişi (ortada ki)

Micro usb kablo ile televizyona görüntü aktarma

Eğer eski bir android telefon kullanıyorsanız telefonunuzun şarj girişi micro usb’dir. Aşağıda ki resimde ki gibi micro usb girişli cep telefonunuzdan tv’ye ekranı aktarmak istiyorsanız işiniz type-c’de ki kadar kolay değil, hazır olun şimdi biraz karışacak buralar. Çünkü micro usb’den televizyona görüntü aktartmak için iki farklı standart mevcut.

Micro usb’de ki mhl ve super slım karmaşası yüzünden televizyona görüntü aktarma çilesi bitmez

Demiş bir bilinmeyen düşünür

Mhl veya Super Slim. Cep telefonunuzun hangi standardı desteklediğini öğrenmeniz ve telefonunuzla uyumlu kabloyu satın almanız gerekiyor. Bu bilgiyi telefonunuzun kullanım kılavuzundan veya destek hattından öğrenebilirsiniz. Telefonunuzun mhl görüntü aktarma teknolojisini destekleyip desteklemediğini buraya tıklayarak da öğrenebilirsiniz. Linkte ki listede telefon modeliniz yoksa büyük bir ihtimal super slim destekleyen bir telefon kullanıyorsunuzdur. Super slim için ise standart belirleyici maalesef böyle bir liste yayınlamamış.

Cep Telefonu Micrı usb girişi

iphone’dan televizyona kablo ile görüntü aktarma

Iphone’da ise iphone 4 ve 4s için farklı bir kablo, iphone 5 ve üzerin için farklı bir kablo mevcut. Eğer iphone 5 veya üzeri bir telefon kullanıyorsanız 499 tl’ye orjinal lightning dijital av adaptörü isimli dönüştürücüyü satın alıp hdmi kablo ile televizyonunuza bağlayabilir veya alış veriş sitelerinden 100-150 tl civarına uyumlu bir dönüştürücü adaptör satın alabilirsiniz.

iphone lightning ile televizyone görüntü aktarma

Telefonu Kablosuz Olarak Televizyona Aktarma Çözümleri

Bu işlem için televizyonunuzun ve telefonunuzn-un baze gereksinimleri karşılıyor olması gerekiyor.

  • Öncelikle televizyonunuzda kablolu veya kablosuz ağ bağlantısı aktif olmalı,
  • Ayrıca telefonunuz ile televizyonunuz aynı ağa bağlı olmalı,
  • Televizyonunuzda Widi(wireless Display) miracast veya dlna gibi bir kablosuz görüntü aktarma teknolojisi mevcut olmalı,
  • Cep telefonunuz da Android 4.2 veya üstü olmalı

Yukarıda ki şartları karşıladıktan sonra cep telefonunuzun ayarlar menüsünde yayınla ekranında hiç bir ek donanım almadan cep telefonunuzun ekranını televizyona yansıtabilirsiniz. Eğer televizyonunuzda kablosuz görüntü özelliği yoksa cromcast veya miracast cihazlarından satın alarak televizyonunuzun hdmi girişine takıp televizyonunuza kablosuz özelliği ekleyebilirsiniz.

Devamı gelecek…

Yorum yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz