Trump Huawei bitirmeye niyetli

Son yılların her geçen gün büyüyen dev teknoloji firması huawei Amerikanın boykotuna kurban olacak gibi görünüyor. Çinli firmaların büyümemesi için sürekli yasaklar ve ek vergiler çıkaran Trump bu seferde Google’ı kullanarak çinli firmaya karşı gücünü göstermeye çalışıyor.

Samsung’dan sonra dünyanın en çok telefonu aktif olarak kullanılan firması olan huawei Amerika ile yaşadığı casusluk sorunları nedeniyle amerika pazarını kaybetmişti. Her gün farklı yaptırımlar ile çin’li firmaların karşısına çıkan Trump bu seferde google silahı ile çinli firmayı vurmayı planlıyor. Amerikanın en büyük firmalarından olan google android pazarında donanım ve yazılım olarak huawei ile artık çalışmayacağını duyurdu bu sadece android kullanan telefonlar üreten huawei için hiçte iyi bir haber değil. Çünkü bu yasak sonrası huawei telefonlarda google play, gmail, youtube gibi diğer google hizmetlerinde güncelleme ve teknik desteği kesecek.

Amerikanın sadece Google ile kalmayıp İntel ve Qualcom silahı ilede Huawei ürünlerini vurması önümüzdeki günler için bekleniyor. Amerikalı ve Çinli firmaların bu teknoloji savaşı sonra neler olacak ileri ki günlerde hep berber göreceğiz.

Yorum yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here