Web tarayıcı üzerinden maden kazmak

Girdiğiniz siteler sizden izinsiz işlemcinizi ve sisteminizi kullanarak maden kazıyor olabilir. Bir siteye girdiğinizde bilgisayarınızın yavaşladığını ağırlaştığını hissediyorsanız girdiğiniz site tarayıcı üzerinden mine yaparak para kazanıyor olabilir. Girdiğiniz web sitelerinin tarayıcı üzerinden sanal para kazıp kazamadığını yani mine yapıp yapmadığını anlamanın bir yolu varmı?

Öncelikle girdiğiniz site torrent, crack veya hack sitesi gibi yasa dışı bir site ise bilgisayarınızın yavaşlamasının sebebi tarayıcınız üzerinden maden kazarak para kazanılması olabilir. Bazı siteler bunun açık bir şekilde söylerken. Bazı siteler ise izin isteme ihtiyacı bile duymadan bilgisayarınızı kullanarak maden kazıyor. Her geçen gün farklı yöntemler ile bilgisayarımızı yasa dışı işlemler için kullanan kötü niyetli kişileri tespit etmek ve engellemek için yeni güvenlik güncelleştirmeleri çıksada. Bilgisayar korsanlarıda boş durmuyor. Tespit edilen bazı siteler sayfa açık olduğu sürece maden kazarken sayfayı kapattığınızda işlemi sonlandırıyor. Bazen ise açtığınız web sayfası küçük bir pencere açarak maden kazma işlemine devam ediyor. Siz açtığınız siteyi kapatsanız bile farkında olmadığınız o boş küçük pencere maden kazma işlemine devam ediyor. Birde girdiğiniz siteden tarayıcınıza eklenti kurulmasına izin verdiyseniz bilgisayarınız açık olduğu sürece donanımlarınız kullanarak birileri sanal para üretmeye devam edecektir.

Webde gezerken girdiğiniz sayfaların izniniz olmadan tarayıcı üzerinden sanal para üretmesini istemiyorsanız. Anti virüs programı kullanabilirsiniz, güncel anti virüs programları mine kodlarını anlayarak engelleyebiliyor, ama bütün anti virüs programlarında bu özellik yok anti virüs yazılımı yüklemeden önce mine kodlarını anlayıp anlamadığını kontrol edebilirsiniz.

Bir web sitesini açtıktan sonra tarayıcınızda veya bilgisayarınıza genel olarak yavaşlama hissediyorsanız görev yöneticisini açarak işlemler sekmesini işlemci çalışma yüzdesine göre sıralayın. işlemcinizi en çok zorlayan işlemlerin için yabancı işlem görürseniz sizde mine kurbanlarından biri olabilirsiniz.  Eğer çalışan uygulamanın ne olduğundan tam olarak emin değilseniz. çalışan işlemi google’da aratarak ne işlem yaptığını öğrenebilir veya pid numarasını not ettikten sonra cmd ile açtığınız komut istemine tasklist /svc yazarak pid numarasını bulun. Bulduğunuz pid numarasının yanında o işlemin hangi servisleri çalıştırdığını görebilirsiniz.

Bir diğer seçenek ise online mine sorgulama. Bu işlem için girdiğiniz sitenin adresini adres çubuğundan kopyalayın ve mine sorgulama sitesine girin. Online mine sorgulama için en çok kullanılan main sorgulama sitesi olan whoismining .com kullanabilirsiniz. Bu arada girdiğiniz web sitesinin ana sayfası tarayıcınızda açıkken mine işlemi yapmıyor olsa bile sitenin diğer sayfalarında izinsiz mine yapabileceğini de unutmayın.

Tarayıcı üzerinden izinsiz sanal para üreten siteleri, mine check yaptığınız sitelerin sorgulama sayfasında son tespit edilen mine sitelerinden görebilirsiniz.

Yorum yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!

33BeğenenlerBeğen
39TakipçilerTakip Et
149TakipçilerTakip Et
6,220AboneAbone Ol
38 Takipçiler
Takip Et

Benzer içerikler