Windows 10’da Açılışta Başlayan Programı Engelleme

Bir çok programı yükledikten sonra yüklediğiniz uygulama daha çok kullanılması için kendisini startup yani açılışa ekler. Siz de her bilgisayarınızı açtığınızda açılışta gereksiz yere çalışan çok sayıda uygulama aktif olur. Açılışta çalışan kullanmayacağınız gereksiz uygulamalar hem bilgisayarınızın açılış hızını yavaşlatır hem de kullanım hızını düşürür. Açılışta başlayan uygulamaları kaldırmak için yapmanız gerekenleri aşağıda sıraladık.

  • Öncelikle bir uygulama yüklerken gözünüz kapalı next next ile kesinlikle kurmayın. Yükleme pencerelerinde ilerlerken dikkatlice okuyun eğer önünüze startup yerleşme ile ilgili bir seçenek gelirse mutlaka önündeki tik işaretini kaldırın. Böylece en başından daha yükleme aşamasında uygulamanın açılışa yerleşmesini engellemiş olacaksınız.
  • Yükleme sırasında tik işaretini kaldırmayı unuttunuz veya açılışta başlayacağına dair bir seçenek gelmedi karşınıza. O zaman uygulamanın ayarlarına girerek ayarlarda startup seçeneğini bulun ve kapalı konuma alın. Genelde uygulamaların %99’un da seçenekler bölümünde açalışta başlamasını engelleme seçeneği vardır.
  • Yukarıdaki iki yöntemide yapmadınız veya yapamadınız. O zaman en kesin yolu deneyeceksiniz. Ctrl+Alt+Del ile görev yöneticisini çalıştırın veya ekranın altındaki çubuğa sağ tıklayın görev yöneticisini çalıştırın. Başlangıç sekmesine gelin. Açılışta başlamasını istemediğiniz uygulamaya sağ tıklayarak Devre Dışı Bırak’ı seçin. Merak etmeyin buradan devre dışı bırakmak uygulamayı silmeyecektir. Programın simgesine tıkladığınızda uygulamanız yine çalışacaktır.

Yorum yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here