WordPress Site Kopyası Oluşturma

WordPress güzel bir siteniz var sitenize benzer ama aynısı olmayan bir site yapmak istediniz. Hatta tam olarak sizin wordpress sitenizin kopyasını oluşturup üzerinde değişiklikler yaparak yeni bir site yapmak istediniz. Böyle bir durumda farklı bir domaine veritabanınız ve dosyalarınızı backup restore ile kopyaladığınızda veritabanında ki tablo bağlantıları farklı olduğu için yeni siteniz çalışmayacaktır. Sitenizin çalışması için veri tabanında ki ilgili alanları düzenlemeniz gerekmektedir. bu düzenleme işlemi sırasında eski sitenizin veri tabanında on binlerce değişiklik yapmanız gerekir. Bu değişiklikleri word veya dreamweaver ile toplu olarak yapabilirsiniz ama işlem süresi olarakta tamamlandıktan sonra ortaya çıkan dosya boyutu olarakta saçma sapan sonuçlarla karşılaşacaksınız.

Bu işlemi çok daha basit bir şekilde basit bir wordpress duplicator eklentisi ile zahmetsiz yapabilirsiniz. Burdada karşınıza şöyle bir sorun çıkacak Duplicator aslında ücretli bir eklenti. WordPress sitenizin tamamını kopyalamak için duplicator kullanmak istediğinizde dosya boyutu limitlerin üzerinde olacağı için duplicator’un ücretli sürümünü satın almanız gerekir. Çözüm olarak sadece veritabanını duplicator ile kopyalayarakta sitenizin kopyasını oluşturabilirsiniz. Aslında resimli olarak uzun uzun anlatacaktım ama hiç gerek yok sade basit bir şekilde yapmanız gereken işlemleri aşağıda anlatıyorum.

 1. Önce ne olur ne olmaz veri kaybı yaşamamak için kopyasını alacağımız kaynak sitenin cpaneline girilerek backup bölümünden yedek alıyormuş gibi giriş dizini ve mysql veri tabanları yedeğini alın. mysql yedeğini isterseniz phpmyadminden dışa aktar seçeneği ile de alabilirsiniz.
 2. Kopyasını alacağınız eski kaynak sitenize Duplicator eklentisini yükleyin, etkinleştirin.
 3. WordPressin sol bölümüne gelen duplicator menüsünden Packages’i seçin.
 4. Sağ taraftan Create New’i seçerek yeni yedek oluşturun.
 5. Sadece veri tabanını seçin dosyaları da seçmeniz durumunda boyut yüksek olacağı için Duplicator’un ücretli sürüm ile işlemi tamamlayabilirsiniz.
 6. Next seçeneği ile veri tabanı yedeği alma işlemini başlatın.
 7. Build seçeneği ile yedek veritabanı dosyanızı oluşturun.
 8. Tamamlandıktan sonra oluşan iki dosyayı bilgisayarınıza indirin.
 9. Yeni sitenizin wordpress kurulumunu yapın, cpanel’den aldığınız eski kaynak sitenizin giriş dizinini yeni sitenize cpanelden restore ile yükleyin, sonrasında yeni sitenizin ana dizinine Duplicatordan indirdiğiniz iki dosyayı kopyalayın.
 10. Domain adresinizin sonunu installer.php yazarak kurulumu başlatın.
 11. Next seçeneği ile kopyalama işlemini başlatın
 12. Yeni açtığınız sitenin database, user ve password bilgilerini yazın teste basın
 13. Başarı ile veritabnınıza bağlantı sağlanıyorsa next ile işlemi bitirin
 14. Eski kaynak sitenizin kullanıcı adı şifre bilgileri ile yeni sitenizi kullanabilirsiniz.

Benim uyguladığım en basit temiz wordpress site kopyalama yöntemi bu. Yukarıda on dört madde olmasına bakmayın bir kere yaptıktan sonra inanın işlemler yukarıda anlatılandan çok daha basit gelecek.

Yorum yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!

33BeğenenlerBeğen
39TakipçilerTakip Et
149TakipçilerTakip Et
6,220AboneAbone Ol
38 Takipçiler
Takip Et

Benzer içerikler