Yurtdışı alışverişte gümrük sınırı değişti

Yurtdışından yapılan alışverişlerde gümrük ve ticaret bakanlığının kararı ile belli bir sınırın altındaki ücrete sahip ürünlerden gümrük vergisi alınmıyor. Bakanlığın belirlediği gümrük vergisi sınırın altındaki ürünler gümrüğe girmeden yani herhangi bir gümrük işlemine maruz bırakılmadan Türk müşterilerine ulaşıyordu. Gümrük bakanlığı yeni aldığı karar ile 2017 yılında 30 euro olan gümrük muafiyet sınırını 22 euroya indirdiğini açıkladı.

Gümrük muafiyetinin 22 euroya indirilmesi ne anlama geliyor?

aliexpress, amazon, ibay, dx gibi yurtdışı alışveriş sitelerinden bir ürün aldığınızda, ürün bedeli 22 euro’nun altındaysa herhangi bir gümrük işlemine tabi olmayacak ve gümrüksüz olarak adresinize ulaşacak.

Gümrük vergisi nedeniyle gümrüğe takılan mallarda evinize gümrükten evrak geliyor. Bu evrak ile gümrüğe gidiyorsuz. Elinizdeki evrak ile gümrük memuruna gidiyorsunuz gümrük memuru iyi günündeyse size sorun çıkarmazsa aldığınız ürünün gümrük ücretini ödeyip teslim alabiliyorsunuz. Gümrük memuru aldığınız ürünün tse onayı alması veya test raporları olması gerektiği gibi taleplerde bulunması durumunda ürünü gümrükten teslim almanız imkansız hale gelebiliyor, bu nedenle yurtdışından ürün satın alırken 22 euro’nun altında omasına dikkat etmek gerekiyor.

Gümrük vergi oranları

Kitap %8
Çinden gelen ürünlerde %20
Avrupadan gelen ürünlerde %18

Yorum yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!

33BeğenenlerBeğen
39TakipçilerTakip Et
149TakipçilerTakip Et
6,220AboneAbone Ol
38 Takipçiler
Takip Et

Benzer içerikler