Bilgisayarı Kapanmaya Zamanlamak

Sunucunuzun sizin istediğiniz belirli bir zamanda kapanmasını isteyebilirsiniz. Örnek Seneryoda sunucunuzun olduğu lokasyonda pazar günü saat 07:00 ile 12:00 arasında elektrik kesintisi olacağı haberini aldınız. Böyle bir durumda elektrik kesintisinde sunucunun biranda kapanıp muhtemel disk başlangıç sektörü sorunları yaşamaması için elektrik kesintisinden önce kapatılası gerekir. Sunucunuzu olağan şekilde kapatmak için 4 yönteminiz var.

  • Elektrik kesilmeden hemen önce sunucunun yanına giderek manuel olarak kapatabilirsiniz. (20-25 sene önce tercih edilebilirdi)
  • Elektrik kesintisinden hemen önce uzaktan bağlanıp sunucuyu kapatabilirsiniz. (Pazar sabahı böyle bir iş için uykunu bölecekseniz size kolay gelsin)
  • Sunucunuz SNMP kartı olan bir UPS’e bağlı ise UPS aküleri bitmeden sunucunuza kapat komutu göndermesini sağlayabilirsiniz. (Ekstra ekstra ekstra maliyet)
  • Sunucunuza istediğiniz zamanda kapanması için bir görev ekleyebilirsiniz.

Yukarıdaki seçeneklerden en mantıklısı olan son seçenek tercihiniz ise bilgisayarınız üzerinde yapacağınız bir kaç ufak değişiklik ile sisteminizin istediğiniz saatte otomatik kapanmasını sağlayabilirsiniz.

Bilgisayarınızı istediğiniz saatte kapanmasını sağlamak için yapmanız gerekenler.

  1. Öncelikle Bilgisayar yönetimini açın
  2. Sol menüden Görev zamanlayıcıya sağ tıklayıp Yöne görev oluşturu seçin.
  3. Açılan pencerede yukarıda ki sekmeleri sizin senaryonuza göre yapılandırın.
  4. Burada tek bilmeniz gereken eylemler sekmesine C:\Windows\SysWOW64\shutdown.exe adresini göstererek bir eylem oluşturmak ve /s /t 0 değişkenini altındaki kutucuğa yazmak, daha sonrasında da bu eylemi tetikleyici sekmesinden istediğiniz saate zamanlamak. Diğer işlemler zaten tarih saat belirlemek gibi basit işlemler, anlatıp yazıyı uzatmaya gerek yok.

Bunları yaptıktan sonra bilgisayarınız istediğiniz saatte kapanacaktır. İsterseniz bios ekranında power management ayarları altında güç geldiğinde sistemin açılmasını sağlayarak elektrik gelince bilgisayarın kendiliğinden açılmasını da sağlayabilirsiniz.

Yorum yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!

33BeğenenlerBeğen
39TakipçilerTakip Et
149TakipçilerTakip Et
6,220AboneAbone Ol
38 Takipçiler
Takip Et

Benzer içerikler