Elektrik Gidince Kapanan Bilgisayar

Kobi olarak isimlendirilen ufak ve orta boyutta firmalarda sunucu bilgisayar olarak çalışan sistemin elektrik kesintilerinden sonra kapanması sıkıntı yaratan bir durumdur. Elektrik gittiğinde kapanan sunucunun elektrik geldiğinde kapalı kalması sunucu üzerinde çalışan uygulamalara uzak erişememe veya daha güncel bir senaryoda içinde bulunduğumuz pandemi sürecinde iş yerinde ki bilgisayara evinizden bağlanamama gibi sorunlar doğurabiliyor.

Düşünün çok işiniz var hafta sonu evden uzaktan bağlanıp yapmak üzere cuma günü bilgisayarınızı açık bırakıp eve gittiniz. Fakat siz çıktıktan sonra kısa bir elektrik kesintisi oldu ve bilgisayarınız kapandı. Artık hafta sonu evden çalışabilmeniz için tek seçeneğiniz iş yerine gidip bilgisayarın power butonuna basmak olacaktır. Eğer böyle bir sorun yaşamak istemiyorsanız aşağıda anlattığımız basit bir ayar değişikliği ile elektrik kesintisinden sonra ilk elektrik geldiği anda bilgisayarın ne yapması gerekini seçebilirsiniz.

Güç Geldiğin Bilgisayarın Açılması İçin

  1. Bu işlem için bilgisayarınız kapatın ve yeniden başlatırken DEL veya F2 tuşlarına basarak Bios ekranını açın.
  2. Bios ekranındaki menülerden güç ile ilgili olan (Power) menüsünü açın.
  3. Genelde “APM Configuration” olarak geçen Gelişmiş Güç Seçeneklerini seçin.
  4. “Restore on AC Power Loss” seçeneğini bulup karşısında ki değerlerden aşağıda ki açıklamalara göre ihtiyacınıza uygun olanı seçin
  • Power Off : Elektrik geldikten sonra bilgisayarın kapalı kalmasını sağlar.
  • Power On : Elektrik geldikten sonra bilgisayarın açılmasını sağlar.
  • Last State : Elektrik geldikten sonra bilgisayarınızın elektrik gitmeden önceki son durumu neyse aynı duruma getirir. Yani elektrik kesintisi sırasında bilgisayarınız kapalıysa elektrik gelince de kapalı kalır, elektrik kesilmeden önce bilgisayarınız açıksa bilgisayarınız açılır.

Yukarıdaki bilgisayarın güç geldiğinde yapması gereken ile ilgili bios ayarını isteğinize göre düzenledikten sonra kafanız rahat bir şekilde iş yerinden çıkıp evinize gidebilirsiniz. Tabi ki anydesk gibi bir uygulama kullanıyorsanız uzaktan bağlandığınız uygulamanın bilgisayarın açılışında açılmasını sağlamayı da unutmayın. Eğer elektrik kesintisinin olacağı saat belli ise aşağıda ki yazıda anltıldığı gibi elektrik kesintisi saatinde hemen önce bilgisayarın kapanmasını da sağlayabilirsiniz.

Yorum yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!

33BeğenenlerBeğen
39TakipçilerTakip Et
149TakipçilerTakip Et
6,220AboneAbone Ol
38 Takipçiler
Takip Et

Benzer içerikler