Bilgisayarım MBR mı? UEFI mi nasıl anlarım?

Windows 10 kurulumu yaparken eski sistemlerde MBR kurulumu, yeni nesil bilgisayarlarda ise daha güncel sürümü olan uefi sürümünü kullanmanız gerekiyor. Yeni nesil sistemlerde bios’un cmos ayarlarında değişiklik yaparak mbr kurulumda yapabilirsiniz. Ama bu 4k bir filmi siyah beyaz tüplü televizyonda izlemeye benzer.

Windows kurulumuna başlamadan önce bilgisayarınızın uefi destekleyip desteklemediğini kontrol etmeniz bilgisayarınızın desteklediği disk formatına göre windows kurulum usb’sini hazırlamanız gerekiyor. Bu yazımızdan farklı senaryolarda bilgisayarınızın uefi desteği olup olmadığını nasıl kontrol etmeniz gerektiği ile ilgili bilgi vereceğiz.

Bilgisayarın Uefi Desteği Nasıl Anlaşılır?

  • Bilgisayarınızda windows kurulu ve açılır durumdaysa açılışta windows ekranı yerine bilgisayarınızın markası yazıyorsa bilgisayarınız uefi ile kurulmuş, yani uefi destekliyor demektir.
  • Uefi bioslar eski bioslara göre daha farklı bir görüntüsü vardır. Bilgisayarınızın del veya f2 tuşlarına basarak bios ekranına girebilir, aşağıda ki fotoğraflarda ki mbr ve uefi bios görüntülerine bakarak bilgisayarınızın uefi destekleyip desteklemediği öğrenebilirsiniz.

Not: AWARD ve AMI görünümlü bioslarda boot sekmesi altında uefi seçeneği görünüyorsa uefi kurulumu yapabilirsiniz.

Elinizde hali hazırda kullandığınız bir usb kurulum medyası var ise kurulumu başlatıp disk bölümleme ekranına kadar geldiğinizde disk bölümleme ekranında MSR diye bir bölüm görüyorsanız bu diskinizde UEFI destekleyen gpt bir bölüm oluşturulduğunu ve dolayısıyla bilgisayarınızda uefi desteğinin olduğunu gösterir.

Uefi ile kurulmuş olan işletim sisteminizin yüklü olduğu diski uefi destekleyen başka bir bilgisayara takarak windows’un açılmasını sağlayabilir veya yeni kurulum yapabilirsiniz.

Eğer bilgisayarınız açılıyorsa bilgisayarınızı tekrar formatlamak istiyorsanız ama kurulum yaparken hazırlamanız gereken windows kurulum usbsinin uefi mi, yoksa mbr mi yapmanız gerektiğini bilmiyorsanız aşağıda ki resimde görülen disk yönetimi ekranını açarak bilgisayarınızın disk kurulum yöntemini öğrenebilirsiniz.
Çalışan bilgisayarda uefi kontrolü yapmak için;

  • Arama bölümünü bilgisayar yönetimi yazın Bilgisayar yönetimini açın
  • Açılan Disk yönetimi penceresinde sol taraftan disk yönetimini seçin
  • Sağ tarafta ki disklerden windowsun kurulu olduğu diskinizde aşağıda ki fotoğraftaki gibi sağlam (EFI sistem bölümü) yazısını görürseniz bilgisayarınızın UEFI desteği vardır.

Yorum yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!

33BeğenenlerBeğen
39TakipçilerTakip Et
149TakipçilerTakip Et
6,220AboneAbone Ol
38 Takipçiler
Takip Et

Benzer içerikler