Bilgisayarın içindeki toz nasıl temizlenir

Masa üstü bilgisayarınızı yavaşladıysa masa üstü bilgisayarınız eskisinden çok daha fazla gürültülü çalışmaya başladıysa çok büyük bir ihtimalle bilgisayarınızda tozlanma problemi yaşıyorsunuzdur. Masa üstü bilgisayarlarımızı bir kaç yıl kullandıktan sonra çalıştığı ortamdaki toz ve kirlilik seviyesine göre fan altındaki metal soğurucu blok üzerinde toz birikmesi oluşur, bu tozlar fanın üflediği havanın metal soğurucular veya direk kartların üzerine gelmesini engelleyerek ısının azaltılamamasına enden olur.

Eğer yukarıda anlatılan sorunlar ile karşılaşıyorsanız yapmanız gereken yukarıdaki resimde görülen hava komprasörünü satın almak ve bilgisayarınızın yan kapağını açarak evinizin dışında balkon gibi bir yerde bu hava üfleyici ile bilgisayarınızın performanslı çalışmasına engel olan tozları bilgisayarınızın kasasından uzaklaştırmak.

Temizlemeniz gereken önemli noktalar öncelikle işlemci fanının altındaki metal soğurucu blok olmalı. Aşağıdaki resimde de görüldüğü gibi Bilgisayarın en çabuk ve en çok tozlanan bölümü cpu fanıdır. Eğer işlemci fanınız aşağıdaki gibi tozlandıysa bilgisayarınız ısınacak ve yavaş çalışacaktır. İşlemci fanını yukarıdaki resimdeki hava kompresörü ile temizlemeniz gerekmektedir.

Performansı düşük bir bilgisayarın ağır çalışmasının bir numaralı nedeni tozlu işlemci fanıdır.
işlemci fanını temizlemek için üst plsatik fanı dikkatlice çıkararak altındaki tozların kabasını bir fırça yardımı ile temizleyebilirsiniz.

Bir diğer temizlemeniz gereken önemli nokta bilgisayarınızın powersupply (psu) fanıdır. Güç kaynağının fanını temizlemek için hava kompresörünü kasanın arkasındaki mazgallardan ve kasa içindeki alt iç bölümünden üfleterek temizleyebilirsiniz.

psu güç kaynağı fanı temizliği mutlaka hava üfleyici komrasör ile yapılmalı

Bu iki önemli parçayı temizledikten sonra ankart ve disk yuvalarının da genel temizliğini hava kompresörü ile yaptığınızda bilgisayarınız ısınma ve aşırı sesli çalışma gibi sorunlarının ortadan kalktığını göreceksiniz.

Yorum yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!

33BeğenenlerBeğen
39TakipçilerTakip Et
149TakipçilerTakip Et
6,220AboneAbone Ol
38 Takipçiler
Takip Et

Benzer içerikler