Ön Ses Çıkışlarından Ses Gelmeme Sorunu

Bilgisayar kasanızın ön panel ses çıkışlarından ses alamıyorsanız yapmanız gerekenler aşağıda adım adım anlatılmıştır. Aşağıda yazılanları dikkatlice okuyup adım adım ilerlerseniz ya ön panelinizden ses alıp sorununuzu çözersiniz yada bilgisayarınızın ön ses çıkışları için yapılacak bir şey yoktur, alternatif çözümlerimiz ile ses alırsınız.

Öncelikle birkaç önemli nokta hakkında bilgi verelim. Eskiden bilgisayar anakartınızın sitesinde anakart modelinize ait sürücüleri yüklediğinizde ses kartınızın arka ve ön ses soketleri sorunsuz görüyor ve ses alabiliyordunuz. Fakat bilgisayarınızın donanım olarak 2015-2016 veya daha eski bir anakart ise işletim sisteminizin windows 10 olması nedeniyle anakart üreticiniz tarafından driver desteği verilmeyecektir. Anakart destek sayfasında anakart modelinizi seçip işletim sistemi olarak windows 10 seçtiğinizde hiç bir sürücü olmadığını görünce şaşırmayın. Windows 10 ilk kurulumdan sonra neredeyse bütün sürücüleri varsayılan olarak görüp tanıdığı için eskisi gibi her windows kurulumundan sonra sürücü yüklemeniz gerekmiyor. Bu aslında çok güzel bir yenilik. Ama eski donanım yeni işletim sistemi ile kullanmak istediğinizde bazen ufak tefek sorunlar yaşanabiliyor. Bilgisayarınızın ön panelinden ses gelmemesi de bu durumlardan en temel olanı.

Öncelikle bilgisayarınızın ön panelinden ses alabilmeniz için kasanızın ön paneline sabit olan aşağıdakine benzeyen giriş çıkış portlarının anakart ses bağlantısını doğru yapmış olduğunuza emin olun

Yukarıda ki resimde bilgisayar kasanızın ön usb soketlerinden gelen genelde üzerinde audio yazan kabloyu bulun. Ön panel ses kablosu üzerinde 5+4 olmak üzere 9 adet kablo vardır. kasanızın ön panelinden gelen ses kablosunu aşağıdaki resimde görülen anakartınızın 5+4 9 sıralı olan ses çıkışına takın. Ön panel ses kablonuzu takarken ters takmanızı engelleyecek sağ üst köşede ki eksik pine dikkat edin.

Kablo bağlantısını yaptıktan sonra sıra sürücü yüklemeye geldi. Bu yazıyı okuduğunuza göre windowsun varsayılan ses sürücüleri ile ön çıkıştan ses alamadığınızı varsayıyorum. Kasanızın ön seslerini kullanabilmek için windows sürücüsü yerine ses kontrolcünüze ait en güncel sürücü yazılımı yüklemeniz gerekiyor. Bunun için anakartınız üzerinde aşağıdaki örnekte görüldüğü gibi ses kartınıza ait chip modelini bulun. Eğer emin olamadıysanız aşağıdaki sis, via veya realtek simgelerine ait chiplerin üzerinde yazan model numarasını internette arayın ses kartı olduğuna emin olduysanız ses kontrolcünüzü tespit ettiniz demektir.

Bizim örnek anakartımızda ses kontrolcüsü aşağıdaki resimde görüldüğü gibi Via vt1708b via’nın kendi sitesinde veya googleda via vt1708b windows 10 driver diye arama yapıyoruz. Tabi ki önceliğinizi ses kontrolcüsünün kendi sitesinden indirmek olsun

indirdiğiniz sürücüyü yükledikten sonra bilgisayarınızı kapatıp açarak ön ve arka ses çıkışlarından ses gelip gelmediğini kontrol edin.
Büyük bir ihtimalle arka panelden ses alacaksınız ama kasanızın önündeki ses çıkışından ses alamıyorsanız yapmanız gereken ufak bir işlem daha var.

Yüklediğiniz ses kontrolcüsüne ait uygulamayı sağ alt köşeden veya denetim masasında bulun. Bizim örneğimizde ki via ses kontrolcüsüne ait olan VIA HD Audio Deck isimli uygulamada görüldüğü gibi sol bölümdeki yeşil kırmızı ve mavi jack simgeleri pasif durumda, yani takılı olan kulaklığı algılamıyor. Sol alt köşede ki advanced simgesine tıklayın.

Advanced Options menüsü altında ki Redirected Headphone yani kulaklığı algıla önüne işaret koyun.

Aşağıdaki resimde de görüldüğü gibi az önce pasif görünen Front Panel jack algılaması yani ön panel takılı kulaklığı algılama artık aktif durumda ve ön panelimizden ses alabilir durumdayız.

Sizin ses kontrolcünüz via değilse bile yapmanız gereken işlem aynıdır. Sadece kullanacağınız uygulama farklıdır. Ses kartınıza ait uygulamayı biraz karıştırarak ön paneli aktif hale getirebilirsiniz.

Peki her şeyi yapmanıza rağmen hala bilgisayar kasanızın ön panelinden ses alamıyorsanız ne yapabilirsiniz?
Usb ses kartları sizin tek çözümünüz çok 10-20tl gibi düşük bir ücret ile bilgisayarınızn ön usb girişlerine takarak kullanabileceğiniz bir ses kartı alarak kasanızın ön panelinden ses alabilirsiniz. Usb ses kartlarının tak çalıştır desteklediğini herhangi bir sürücü yüklemeniz gerekmediğini de hatırlatalım.

örnek ucuz usb ses kartı

Yorum yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!

33BeğenenlerBeğen
39TakipçilerTakip Et
149TakipçilerTakip Et
6,220AboneAbone Ol
38 Takipçiler
Takip Et

Benzer içerikler