Harddisk bad sector testi nasıl yapılır

Bilgisayarınızı kullanırken aniden donmalar yavaşlamalar, takılmalar ile karşılaşıyorsanız veya diskinizden kafa vurma sesi diye tabir edilen takır tukur sesler geliyorsa diskinizde bad sector vardır. Bilgilerinizi kaybetmek istemiyorsanız en kısa sürede yedeklerinizi alıp, bad sectorlu diskinizi değiştirmeniz gerekir.

Her ne kadar bad sector onarımı yaptığını iddia eden yazılımlar olsa da bad sector onarımı yaptığını iddia eden programların yaptığı diskinizde ki bad sectorlu alanı karantinaya alarak kullanılmasını engellemektir. Yazılımsal olarak engellenen bu işlemin diskinizde fiziksel bir değişim yapması mümkün değil. Bad sector genelde çarpma düşme gibi nedenlerden diskinizin yüzeyinde oluşan çizilme ezilme gibi fiziksel hasarlardır. Diskinizin yüzeyinde oluşan çizilmenin yazılım tarafından yok edilmesi mümkün değil ancak bad sector onaran yazılımların yaptığı bu alanı kullanlmayacak şekilde kapatmaktır.

Bad sectorlü disk demek masraf demek çünkü bu diski kullanmaya devam ederseniz okuma yazma kafası bu bölüme her yazmaya çalıştığında diskinizin yüzeyindeki hasar aratacak ve bad sectorlu alanınız çoğalacak diskiniz sonunda okunamaz hale gelecektir. Tabiki önemsiz olduğunu düşündüğünüz verilerinizi bad sectorlu diskinizde tutmaya devam edebilirsiniz. Ama kaybettiğinizde geri ulaşamayacağınız şahsi dosyalarınız için bad sectorlu diskiniz atıp yeni bir harddisk satın almanız gerekiyor. Diskinizi çöpe atacağınız için öncelikle bad sectorden emin olmanız gerekir. Harddsikiniz de bad sector varmı test etmek için aşağıdaki yazılımı kullanabilirsiniz.

HDTune

Bu ufak yazılım sayesinde diskinizin tüm yüzeyini ayrıntılı olarak test edebilir, diskiniz tam olarak bozulmadan önce kötü bir sonuçla karşılaşmadan arızalı diskinizi tespit ederek veri kaybı yaşmaktan kurtulabilirsiniz.

HD Tune ile devam eden bad sector testinde 1 adet bozuk küme bulmuş.
Hızlı test ve yavaş test olarak iki adet test var. hızlı test10-20 saniye içerisinde tamamlanıyor ama kesin sonuç vermiyor. Yavaş test ise yaklaşık 30 dakika sürüyor, yukarıdaki yavaş testin son aşamalarından alınmış bir ekran görüntüsüdür.
Bu bölümede baktığınızda hatalı sector olduğuna dair sarı uyarılar görürseniz diskiniz yavaş yavaş miadını dolduruyor demektir.

Yorum yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!

33BeğenenlerBeğen
39TakipçilerTakip Et
149TakipçilerTakip Et
6,220AboneAbone Ol
38 Takipçiler
Takip Et

Benzer içerikler