Kota ne zaman kalkıyor?

İnternet kullanıcılarının en büyük sorunlarından biri olan AKK(adil kullanım kotası) 31.12.2018 tarihinde tamamen kaldırılıyor. Ulaştırma bakanı Ahmer arslan tarafından yapılan açıklamada 2018 yılı sonunda kotasız internete geçiş yapılacağı açıklandı.
Şuanda turknet tarafından uygulanan adil kullanım kotası olmayan kotasız internet, önümüzdeki sene içinde bütün servis sağlayıcılar tarafından zorunlu olarak sağlanması gerekecek. şuanda normal bir kullanımda aynı ilk haftası veya en fazla 2.haftasında adil kullanım kotası doldurulduğu için 3mbit düşürülen internet hızı 2018 senesinin ilk günlerinde sınırsız olarak kullanılacak.AKK nedir?

AKK yani adil kullanım kotası servis sağlayıcılar tarafından abonelerine tahsis edilen internet hız barajıdır demek doğru olur. örnek olarak abone olduğunuz 24bit sınırsız 50gb akk bağlantınızda, 50gb download yaptıktan sonra yani 50gb bant genişliğini internetten izlediğiniz videolar, dinlediğiniz müzikler veya gezdiğiniz internet sitelerinin harcadığı bant genişliği için servis sağklayıcınız size 50gb bir kota belirliyor. Siz bu 50gb kotayı doldurana kadar size tanınan en yüksek hız olan 24bit kadar kullanım yapabiliyorsunuz. 50gb barajını aştıktan sonra kota devreye giriyor ve hızınız 8mbit düşürülüyor ve ay sonuna kadar 3mbit ile interneti kullanabiliyorsunuz. Yeni aya girdiğinizde hızını tekrar 24mbit yükseltiliyor 50gb akk tanımlanıyor.

Yorum yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!

33BeğenenlerBeğen
39TakipçilerTakip Et
149TakipçilerTakip Et
6,220AboneAbone Ol
38 Takipçiler
Takip Et

Benzer içerikler