Kötü İnternet Bağlantısından Kaçınıldı Hatası

Tabletiniz veya telefonunuz ile kablosuz wirelessi üzerinden internet bağlantısı yapmak için wifi şifresini girdiğinizde bağlanıyor yazısından sonra kötü internet bağlantısından kaçınıldı hatası ile karşılaşabilirsiniz. Öncelikle bu hatanın nedeni açıklayalım.

Kötü İnternet Bağlantısından Kaçınıldı Hatası Neden Çıkar?

Cep telefonu veya tabletiniz ile internete bağlanmak istediğinizde Kötü internet bağlantısından kaçınıldı hatası ile karşılaşıyorsanız bu telefon yada tabletinizin modeminizden ip alamadığını gösterir. Telefon yada tabletinizden kablosuz şifrenizi girip bağlan dediğinizde modem size bir ip adresi verir. Eğer bu ip adresi daha önce başka bir cihaza verilmişse aynı ip yi size de verdiği için ip çakışması olur. Windows yüklü bilgisayarlarda aynı hata durumunda ip çakışması diye uyarı verir ve hatanın ne olduğu anlaşılır çözüm üretilirdi. Android tablet ve Andoid telefonlarda ise ip çakışması yerine kötü internet bağlantısından kaçınıldı hatası ile karşılaşıyoruz.

Kötü İnternet Bağlantısından Kaçınıldı Hatası Nasıl Düzeltilir?

İlk yapmanız gereken internete bağlanmak için kullandığınız telefon yada tabletinize ip dağıtan cihazı (yani modem yada router veya acces point) kaptın 15 saniye kadar bekleyip tekrar açın bağlanmaya çalışın. Eğer aynı hata ile karşılaşırsanız modeminizin ip havuz<unu temizleyebilir yada modemi resetleyebilirsiniz. Bunları yapamıyorsanız telefon yada tabletinize el ile ip vererek bağlantı sağlayabilirsiniz.
Bir çok cihazın tek internet bağlantısı ile internete çıktığı iş yeri veya ofis gibi yerlerde çoğu durumda hiç bir şey yapmasanız bile ertesi gün tekrar bağlanmak istediğinizde sorunun kendiliğinden düzelmiş olduğunu göreceksiniz. Bunun nedeni modemin belirli bir süre için sağladığı ip adreslerinin sürelerinin dolması ve ertesi gün yeniden cihazlara ip sağlamasıdır.
Özetle açıklamak gerekirse kötü internet bağlantısı hatası için aşağıdaki işlemleri sırası ile deneyebilirsiniz.

  • Modemi kapatın açın
  • Kablosuz bağlantıyı unut deyip tekrar şifrenizi girin
  • El ile ip verin
  • Modemi resetleyin
  • Modem ayarlarından wifi kanal ve şifresini değiştirin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi buraya yazın