Projeksiyon Perdelerinde Kumaş Yapıları

Bir projeksiyon cihazınız varsa projeksiyon perdesi kumaşı konusunu da bilmelisiniz. Evde sinema keyfi yaşamak için projeksiyon cihazına yüksek ücretler ödedikten sonra, “projeksiyon perdesinde bir çok çeşit var, hangi renk projeksiyon perdesi kumaşı daha iyi” gibi sorular kafanızı karıştırıyor, sizde çözüm olarak alışveriş sitelerini açıp en çok satan projeksiyon perdesini satın alıyorsanız büyük bir yanlış içindesiniz.

Sadece evde film izlemek için değil, işte, okulda çok sık kullanılan projeksiyon perdelerinde kumaş göz ardı edilemeyecek önemli bir konu. Peki projeksiyon cihazınızdan maksimum verimi almak için hangi perdeyi almalısınız?

Projeksiyon perdesinde kumaş konusu sizin kullanım amacınız ve kullanım alanınıza göre değişiyor. Türkiye şartlarında satın alabileceğiniz perde kumaş yapılarını incelemeden önce projeksiyon perdesi kumaşı seçerken nelere dikkat etmelisiniz, hangi terimleri bilmeniz size avantaj sağlayacak kısa bir ön bilgi verelim.

Bu bilgileri projeksiyon perdesi satışı yapan firmalara sorduğunuzda ticari kaygılar nedeniyle genellikle satış odaklı bilgiler vereceklerini, bununda sizi yanlış tercihlere yönlendireceğini hatırlatarak yazanları dikkatlice okumanızı tavsiye ediyorum.

Öncelikle projeksiyon perdesi almayı düşünüyorsanız dikkat etmeniz gereken konuları üç ana başlık altında toplayabiliriz;

 • Kumaş yapısı
 • Çalışma mekanizması
 • Malzeme kalitesi

Bu yazımızda sadece projeksiyon perdelerinde kumaş konusunda bilgiler verilmiştir. Kumaş konusunu anladıktan sonra aşağıda ki linkten çalışma mekanizması konusunuda okuyarak tam donanımlı bir şekilde en doğru projeksiyon perdesini alabileceksiniz.

Projeksiyon Perde Modelleri

Projeksiyon Perdesi Hangi Kumaş Daha İyi

Bu ana başlıklardan Kumaş yapısı bu yazımızın konusudur. En iyi görüntüyü alabilmeniz için projeksiyon perde kumaşları hakkında bilginiz olması satın alma sürecinde size çok büyük avantaj sağlar. Çünkü bir çok farklı kumaş türü var. Kumaşın dokusu, rengi ve ışığı geçirip geçirmemesi kullanım amacınıza göre projeksiyon cihazından yansıyan görüntünü kalitesini belirlemektedir.

Alacağınız projeksiyon perdesinin görüntü yüzeyinin kenarlarında siyah çerçeve olmalıdır. Projeksiyon perdelerinde ki siyah çerçeve neden kullanılır diye sorarsanız, siyah çerçeve projeksiyon cihazınızdan kumaşa çarpıp dışarıya yansıyan fazla ışığı emerek kenarlarında daha az parlama, görünü yüzeyinde de gereksiz dolaşan ışık olmasını engeller. Ayrıca görüntüye odaklanmanızı sağlar, kare içine odaklanan göz köşedeki vazoya daha az kayar. Arka yüzeyinin ise siyah olması ise önde arkaya ışık geçmesini, arkadan da önde ışık sızmasını engeller. Projeksiyon perde kumaş türlerini tek tek ele almadan önce pasif 3d veya arkadan yansıyan görüntünün önden izlenmesi gibi özel bir talebiniz yoksa dikkat etmeniz gereken en temel konudan başlayalım, Lambertian perde.

Lambertian Projeksiyon Perdesi Nedir?

Satın alacağınız projeksiyon perdesinin görüntü yüzeyi Lambertian reflectance kanunu ile uyumlu olmalıdır. Peki nedir bu Lambert’in yasası derseniz; en basit anlatımıyla yansıyan ışınım yüzeyinin parlaklığının izotropik olması, ışık yoğunluğunun Lambert’in kosinüs yasasına uygun olması, ışınımın yüzeye çarptıktan sonra saniye başına yayılan fotonların sayısı, bütün kamalarda doğru orantılı olmasıdır diyebiliriz… Ama demeyeceğim tabi ki 🙂 Projeksiyon perdesi almak için fizik mühendisi olmanıza gerek yok. Daha açık bir ifadeyle Lambert yasası der ki “bir yüzeye bir ışık yansıdıysa, yansıyan o ışık tek bir açıyla değil ideal eşit dağınımda, izlenebilir bütün açılardan aynı yansımayla geri gelmeli, yani nereden bakılırsa bakılsın gözün aynı görünür parlaklıkta ışınım şiddetine maruz kalması gerekmektedir. Bunun tersi bir durumda Hotspot olarakta isimlendirilen rahatsız edici parlamalar ile karşılaşabilirsiniz.

Şimdide projeksiyon perdesi kumaşlarının yapısı konusunda bir kaç akılda kalacak bilgi verelim.

Projeksiyon perde kumaşlarında; hammaddesi, materyalleri ve yapısına göre projeksiyon cihazınızdan yansıyan ışık üç farklı tepki verebilir. Geri yansır, geçirir veya absorbe edilir.

Absorbe etmesi en istenmeyen senaryodur. Projeksiyon perdenize yansıyan ışık kumaş tarafından absorbe edilirse ışık emilir ve sönümlenir.
Işığın geçirmesi ise ancak ters projeksiyon perdelerinde istenebilecek bir durumdur. Bir yüzeyden yansıyan ışınım diğer, ters yüzeyden görünür.
Bizi ilgilendiren ise ışığın geri yansıması, geri yansıyan ışık ise iki farklı etki ile yansıyabilir:

 • Specular yansıma, yani ayna etkisiyle tek bir açıyla yansıma
 • Difüzyon yansıma yani eşit dağınım oranıyla yansıma

Difüzyon yani yayılarak yansıma bizim istediğimiz yansıma türdür. Parlak mermer gibi bir kumaşta bunu yapmanız mümkün değil. Ancak ışığı geçirmeyen, emmeyen, çok sayıda mikro pürüzlere sahip mat bir projeksiyon perdesi ile yansıma açısı artarak, tek nokta reflektans etkisi azaltılarak, her açıdan izlenebilen bir perde yüzeyine sahip olunabilir.

Aslına bakarsanız projeksiyon perdesinin; kumaşının yapısı, boyalıysa üzerinde ki boya, lifleri ve hatta liflerin yönü bile gözün algıladığı ışığı etkilemektedir ama fizik mühendisi olmadığım için çok daha fazla ayrıntıya istesem de giremeden, bu temel bilgileri bilmeniz Projeksiyon perdesi alırken nelere dikkat etmelisiniz konusunda size yardımcı olacaktır.

Teorik bilgileri geçtikten sonra pratikte projeksiyon perdesi almak istediğinizde karşılaşabileceğiniz altı farklı kumaş yapılarını tek tek ele alalım.

 • Mat beyaz projeksiyon perdesi
 • Cam tozlu projeksiyon perdesi
 • Gri kontrast projeksiyon perdesi
 • 3D silver projeksiyon perdesi
 • Ters projeksiyon perdesi
 • Fiber glass projeksiyon perdesi

Mat Beyaz Projeksiyon Perdesi

Mat beyaz perdeler en çok bulunan, fiyat olarak en hesaplı olan projeksiyon perdeleridir. Standart ev kullanımı, okullarda eğitim için ve şirketlerde toplantılarda herhangi bir yerde kullanabileceğiniz en temel projeksiyon perdeleridir. Mat beyaz projeksiyon perdesi alırken kumaşın kalınlığı ve yapısı projeksiyon cihazınızdan alacağınız verimi etkiler.

Kumaş inceliği perdenin özellikle kenarlarında konkav bir yapıda içeri doğru eğim olmasına neden olur ayrıca uzun süre kullanımdan sonra perde yüzeyinden potluklar ve dalgalanmalar görebilirsiniz. Projeksiyon perde kumaşlarında neden dalgalanma olur buraya tıklayarak bilgi alabilirsiniz.

Mat Beyaz projeksiyon perdesi örneği

Mat beyaz bir perde almayı düşünüyorsanız mümkünse perde yüzeyine dokunarak kaygan parlak bir yüzeye sahip olmayan micro liflere sahip hafif mat bir projeksiyon perdesi tercihi yapın. Türkiye’de üretilen projeksiyon perdelerinin neredeyse hepsi ucuz kalitesiz kumaşlar kullandığı için mat beyaz projeksiyon perdesi değil, beyaz projeksiyon perdesi demek daha doğru olur.

Cam Tozlu Projeksiyon Perdesi (Glass Beaded Perde) Nedir?

Kumaş yüzeyinde ufak cam tozları bulunan Glass Beads perdeler genellikle düşük lümen değerlerine sahip projeksiyon cihazları ile parlaklık (gain) oranını arttırmak için kullanılır. Cam tozlu projeksiyon perdeleri projeksiyon cihazınızdan perdeye yansıyan ışınımı kumaş yüzeyindeki toz şeklindeki cam tanecikleri sayesinde arttırarak yüzeye yansıyan görüntünün daha parlak olmasını sağlar.

Projeksiyon perdesi satıcılarının çoğu cam tozlu perdeyi üst klasman perde, daha net görüntü, daha canlı görüntü gibi hatalı bilgiler ile abartarak anlatır, sizde cam tozlu perde mi normal perdemi alayım diye kararsız kalabilirsiniz. Perde kumaşında ki cam tozları avantaj olabileceği gibi çoğu durumlarda dezavantajda olabilir. Kumaş üzerindeki cam tozları yüksek parlaklık vereceği için siyah renk gibi koyu renklerde daha sahte bir siyahlık verebilir. Ayrıca gündüz kullanımında da ortamda ki fazla parlaklık nedeniyle beyaza yakın daha soluk görüntü alabilirsiniz.

Cam tozlu perdelerin diğer perdeler gibi silinemeyeceğinizi hatırlatalım. Perde yüzeyinin kirlenmesi, tozlanması durumunda cam tozlu perde silinmeye çalışılırsa kumaş yüzeyine zarar vermiş olursunuz. Cam tozlu perde katlanır, kırışırsa normal perdeye göre daha belirgin izler kalacaktır. kumaş yapısı nedeniyle daha özenli kullanmalısınız. Cam tozlu perdeler hakkında en sık sorulan sorulardan biride “cam tozları zamanla düşer mi?” Özellikle ilk satın aldığınızda perdenin açılıp kapanması nedeniyle zeminde tozlanma gibi ufak tefek cam dökülmeleri olabilir, ama bu toz düzeyinde olduğu için rahatsız etmeyecektir. Ayrıca cam tozlu perdeyi gündüz kullanmak istediğiniz projeksiyon cihazınızdan yansıyan ışığın dışında ortamda ki gün ışığınıda geri yansıtacağı için daha soluk bir görüntü ile karşılaşırsınız.

Yani kısacası projeksiyon cihazını gündüz ve gece kullanacaksanız, siyah başarımı sizin için daha önemliyse cam tozlu perde almayın. Eğer projeksiyon cihazını daha çok gece kullanacaksanız, projeksiyon cihazınızın parlaklık değerini düşük buluyorsanız, cam tozlu perde alabilirsiniz, böylece perde kumaşında ki cam tozlarının avantajını kullanarak istediğinize daha yakın sonuçlar almış olursunuz.

Satın alacağınız cam tozlu projeksiyon perdesinin markasız kötü bir ürün olması durumunda veya yukarıda ki resimde ki gibi cam tozlarını kendiniz elinizle göz kararı yapmanız durumunda, cam tozları eşit dağılmayacağı için Sparkling denen bazı bölgelerde sanki sim dökülmüş gibi görünen rahatsız edici bölgeler oluşabilir. Cam tozlu perde alırken güvenilir bir markanın projeksiyon perdesini almanızı tavsiye ederim.

Gri Kontrast projeksiyon perdesi Nedir?

Genellikle 3d ev sinema sistemlerinde kullanılan gri kontrast 3d projeksiyon perdelerinin gain aranı 0,85 tir. Bu perdelerin özelliği projeksiyon sistemleri için en büyük problem olan gerçek siyaha gri kontrast kumaşı sayesinde daha çok yaklaşmasıdır. kontrast bir görüntüde siyahlar daha siyah, beyazlar daha beyaz olacaktır. Özellikle gündüzleri daha çok perdeyi kullanacaksanız gün ışığının etkilerini azaltan kontrast gri bir perde ile birlikte yüksek lümen gücüne sahip bir projeksiyon cihazı kullanmanız gerekir. Ayrıca aktif 3d projeksiyon sistemleri içinde gri kontrast projeksiyon perdesi kullanabilirsiniz.

3D Silver Projeksiyon Perdesi Nedir?

Pasif 3d polarizasyona sahip projeksiyon sistemleri için zorunlu olarak kullanılması gereken 3d gümüş projeksiyon perdelerinde gain oranı 2,4’tür bu sayede koyu renk pasif 3d gözlüklerin camlarının kaybının önüne geçilebilir. Oldukça yüksek fiyatlarda olan 3d silver projeksiyon perdeleri genelde 3d gri kontrast perdeler ile karıştırılır. Polarizasyon koruyucu perde olarakta isimledirilebilir. Ev kullanıcısı iseniz evinizde kullandığınız projeksiyon cihazı 99% ihtimalle aktif 3d projeksiyon cihazdır, yani silver perde satın almanıza gerek yoktur. Silver projeksiyon perdeleri genellikle ticari kullanım için profesyoneller tarafından kullanılmaktadır.

Satın alacağınız neredeyse bütün projeksiyon perdelerinin özelliklerine baktığınızda 3d desteklediğini görürsünüz. Ama bunlar kafanıza takacağınız gözlüğün içerinden elektronik aksamı ve bir pili bulunan, 3d işlemi gözlük tarafından yapılan 3d sistemlerde 3d olarak çalışabilir. Sinema salonlarında ki gibi sadece basit bir gözlük ile projeksiyon cihazınızdan 3d film izlemek istiyorsanız mecburen gümüş perde satın almalısınız.

3d silver projeksiyon perdelerini bir örnekle anlatacak olursak, 100 kişiye 3d sunum yapmak istediğiniz düşünün, aktif 3d destekleyen projeksiyon cihazınız ile gri kontrast veya beyaz bir perde ile bu işi yapmak istediğinizde her bir izleyiciye yüksek maliyetli aktif gözlük kullandırmak zorundasınız. aktif gözlüklerin elektronik yapıları nedeniyle uzun süre kullanımda baş ağrısına sebep olmaları da apayrı bir problem. Bu işi pasif 3d projeksiyon cihazı ve silver perde ile yaptığınızda basit yapıda ki gözlükler ile daha az maliyetle istediğiniz kadar kişiye 3d görüntü izletebilirsiniz.

Ters projeksiyon perdesi Nedir?

Bazen projeksiyon cihazının perdenin önünde değil de arkasında kalmasını isteyebilirsiniz. Yani projeksiyon cihazı görünmeden perdeye görüntü yansıtmak istedğinizi yada projeksiyon perdesi üzerinde sunum yaparken konuşmacının gölgesinin perdeye yansmasını istemediğinizi veya sunmak istediğiniz görseli bir mağazanın vitrininden mağazanın önünden geçenlere yayınlayacağınızı düşünün. eğer bu gibi durumlara benzer bir ihtiyacınız varsa projeksiyon cihazını perdenin arkasında, görüntü yüzeyinin perdenin önünde olduğu ters projeksiyon perdeleri kullanılmalıdır.

Ayrıca ters projeksiyon perdelerine back perde, rear projeksiyon perdesi yada ön ve arka olmak üzere her iki yüzeyinde de görüntü oluştuğu için çift taraflı projeksiyon perdesi de denebiliyor. Genellikle gri kumaşa sahip olan back projeksiyon perdeleri özel farklı bir kullanım alanına hitap ettikleri için, yüksek fiyatları nedeniyle ev kullanımında tavsiye edilmez.

Fiberglas Kumaşlı Perde Nedir?

Farklı gereksinimler çeşitli kumaş yapılarında projeksiyon perdesi üretilmesine neden olmuştur. Bunlardan biride Fiber Glas kumaşlı projeksiyon perdesi, kullanım alanı ise daha çok güvenliğin ön plana çıktığı toplu bulunan alanlar. Fiber glas yapıda ki kumaşın yapısında yüksek sıcaklıklarda eritilmiş cam elyafı kullanılır, her ne kadar cam ham maddesi olsa da cam tozlu perdelerden farklı bir yapıdadır. fiber glas perdelerde cam görüntü kalitesini arttırmak için değil kumaşa yanmaz özelliğini vermek için kullanılır.

Kumaş yapısındaki cam elyafları nedeniyle fiberglas perdelere yanmaz kumaşlı perde olarakta isimlendirilebilir. Yanmaz kumaşlı perde demekte aslında doğru değildir, alev almayan kumaş demek daha doğru olur. Çünkü fiberglas projeksiyon perdelerinde yangın durumunda perde tutuşmadan erir. Projeksiyon perdesinin alev alması ile erimesi arasında oluşacak zarar açısından çok büyük fark vardır.

Akustik Delikli Projeksiyon Perdesi Kumaşı

Son kullanıcı için pek kullanılmasa da özel amaçlarla üretilen projeksiyon perdelerinden biride acoustic yani akustik projeksiyon perde kumaşlar. Daha çok bilinen adıyla delikli projeksiyon perde kumaş.

Siz hiç ufak bir sinema salonunda görünürde hoparlör olmamasına rağmen sesin nereden geldiğini düşündünüz mü?
Bu tür projeksiyon perdeleri genellikle tiyatro sahnesi veya sinema salonu gibi dev perdelerde ticari amaçla kullanılır. Delikli kumaşta ki amaç dev hoparlörleri projeksiyon perdesinin arkasına saklamaktır. Böylece Görüntü yüzeyinin arkasında ki ses kaynaklarının ürettiği ses 0,3mm genişliğinde delikleri olan örgü kumaştan geçerek izleyiciye sanki projeksiyon perdesin de ki karakterlerden geliyormuş hissi verir.

Ayrıca akustik projeksiyon perdelerinde hoparlör için yer bulmak zorunda kalmadan, büyük hoparlörleri dikkat dağıtmamak için konumlamak zorunda kalmazsınız. Özel bir kumaş yapıs olan delikli projeksiyon perde kumaşları ışığın geçmesini engellerken sesin geçişine izin verir.

Bu anlatılanlar size çok mantıklı gelmiş olabilir, ama internette akustik projeksiyon kumaşı aramadan önce akustik kumaşın dez avantajlarını da anlatalım. akustik delikli projeksiyon kumaşının kullanılacağı alanın tamamen karartılması gerekmektedir. Ayrıca projeksiyon cihazınızın da 1500-2000 lümenin üzerinde olması gerekmektedir, fiyatları ise diğer perdelere oranla epey yüksektir. Perdenin deliklerinden çok azda olsa bir miktar ışık geçer bu ışık duvara çarpıp geri gelmemesi ekranda dalgalanma yada çift görünme sorunlarına neden olabilir. Böyle bir problemin önüne geçmek için deliklerden sızan ışığı emecek siyah kadife gibi bir kumaşı perdenin arkasına asmanız yada en azından arka duvarı siyah boyamanız gerekecektir.

Yorum yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz