Projeksiyon Perde Modelleri

Piyasada kumaş yüzeyi ve çalışma  mekanizması bakımından çok sayıda farklı modelde projeksiyon perdesi bulunmaktır. İhtiyacınıza göre en uygun ve en doğru projeksiyon perdesini almak için öncelikle ne tür projeksiyon perdeleri var bilmeniz gerekmektedir. Aşağıda projeksiyon perdesi almak istediğinizde karşılaşabileceğiniz, kafanızı karıştıracak projeksiyon perde çeşitlerini ve bu perdelerin en temel özelliklerini tek tek açıklayacağız. Eğer projeksiyon perdesi satın almayı düşünüyor ama projeksiyon perde modelleri arasında kafanız karıştığı için projeksiyon perdesi tavsiyesine ihtiyacınız varsa dikkatlice okumanızı tavsiye ederim.

Fixed Frame (çerçeveli sabit projeksiyon perdesi)

Sabit bir çerçeve, gergin kumaş yüzeyine sahip bu perdeler kurulumu zor ama görüntü olarak en iyi sonucu veren perdelerdir. Farklı yapıda kumaş yüzeyleri kullanılabilen bu perdelerde genellikle yüksek kalitede görüntü almak isteyen projeksiyon sistemleri konusunda deneyimli ev kullanıcıları veya sinema salonları tarafından kullanılmaktadır.

Storlu perde

En sık kullanılan ve en hesaplı olan bu perdelerde içindeki yaylı mekanizma ve istediğiniz seviyede durmasını sağlayan stor stop sistemi sayesinde perdeyi istediğiniz seviyede el ile açıp kullanarak işiniz bittikten sonra yine el ile kapatabilirsiniz. Okul, cami, restaurant, cafe gibi toplu olarak bulunulan alanlarda ekonomik ve pratik oldukları için genellikle storlu projeksiyon perdesi kullanılır. bunun dışında perdeyi asmayı planladığınız yere elektrik tesisatı çekme imkanınız yoksa tercihiniz storlu projeksiyon perdesi olmalıdır.

Motorlu Perde

Motorlu perdeler rf frekans ile çalışan uzaktan kumanda ile perdeyi açıp kapatabildiğiniz içinde tubular veya senkronize motor olmak üzere iki tür motor barındırabilen projeksiyon perdeleridir. Yüksek bir tavanınız olduğunu ve motorsuz bir perde kullandığınızı düşünün, perdeyi komple kapattığınızda tekrar açmak için ya merdiven kullanmanız gerekecek yada perdeden sarkan uzun bir ip kullanmanız gerekecek. Eğer görsellik sizin için önemliyse mesela projeksiyon perdenizi alçıpan tavanın içine gömme olarak montajını yaptıysanız motorlu bir projeksiyon perdesi almalısınız. motorlu perdelerde perojeksiyon perdesini açmak istediğinizde perdenin sarıldığı tamburun içindeki motor sistemi sayesinde uzaktan kumanda ile konforlu ve şık bir şekilde perdeyi açıp kapatabilirsiniz. 

Tripod Projeksiyon Perdeleri

Eğer sürekli farklı yerlerde sunum yapacak veya mobilite olarak projeksiyon cihazı kullanacaksınız tripod ayağa sahip bir projeksiyon perdesi almanız gerekir. Bu perdelerin en önemli özelliği sabit bir yerde olma zorunluluğunun olmamasıdır. Bu sayede bir gün evinizin salonunda, ertesi gün, terasınızda, bahçenizde, yatak odanızda hatta misafirlikte hiç bir montaj zahmetine katlanmadan perdenizi kullanabilirsiniz. 3D Gri Kontrast projeksiyon perdesi

Genellikle 3d ev sinema sistemlerinde kullanılan gri kontrast 3d projeksiyon perdelerinin gain aranı 0,85 tir. Bu perdelerin özelliği projeksiyon sistemleri için en büyük problem olan gerçek siyaha gri kontrast kumaşı sayesinde daha çok yaklaşmasıdır. kontrast bir görüntüde siyahlar daha siyah beyazlar daha beyaz olacaktır. Özellikle gündüzleri daha çok perdeyi kullanacaksanız gün ışığının etkilerini azaltan kontrast gri bir perde ile birlikte yüksek lümen gücüne sahip bir projeksiyon cihazı kullanmanız gerekir. Ayrıca aktif 3d projeksiyon sistemleri içinde gri kontrast projeksiyon perdesi kullanabilirsiniz.

3D Silver perde

Pasif 3d polarizasyona sahip projeksiyon sistemleri için zorunlu olarak kullanılması gereken 3d gümüş projeksiyon perdelerinde gain oranı 2,4’tür bu sayede koyu renk pasif 3d gözlüklerin camlarının kaybının önüne geçilebilir. Oldukça yüksek fiyatlarda olan 3d silver projeksiyon perdeleri genelde 3d gri ontrast perdeler ile karıştırılır. Polarizasyon koruyucu perde olarakta isimledirilebilir. Ev kullanıcısı iseniz evinizde kullandığınız projeksiyon cihazı 99% ihtimalle aktif 3d projeksiyon cihazdır, yani silver perde satın almanıza gerek yoktur. Silver projeksiyon perdeleri genellikle ticari kullanım için profesyoneller tarafından kullanılmaktadır.

Ters projeksiyon perdesi

Bazen projeksiyon cihazının perdenin önünde değil de arkasında kalmasını isteyebilirsiniz. Yani projeksiyon cihazı görünmeden perdeye görüntü yansıtmak istedğinizi yada projeksiyon perdesi üzerinde sunum yaparken konuşmacının gölgesinin perdeye yansmasını istemediğinizi veya sunmak istediğiniz görseli bir mağazanın vitrininden mağazanın önünden geçenlere yayınlayacağınızı düşünün. eğer bu gibi durumlara benzer bir ihtiyacınız varsa projeksiyon cihazını perdenin arkasında, görüntü yüzeyinin perdenin önünde olduğu ters projeksiyon perdeleri kullanılmalıdır.

Tensioned perde

Kenarlarındaki çelik iplerle gerdirilen bir kumaşa sahip olan bu tür perdelerde perde kumaşının alt yüzeyinde ki ağırlık perdeyi aşağı doğru çeker, kenarlarındaki çelik halatlar sayesinde perde gergin bir şekilde durur. Tensioned projeksiyon perdelerinde genelde gri kontrast veya silver kumaşlar kullanılır.

Cam Tozlu Projeksiyon Perdesi (Glass Beaded Perde)

Kumaş yüzeyinde ufak cam tozları bulunan Glass Beads perdeler genellikle düşük lümen değerlerine sahip projeksiyon cihazları ile parlaklık (gain) oranını arttırmak için kullanılır. Cam tozlu projeksiyon perdeleri projeksiyon cihazınızdan perdeye yansıyan ışınım gücünü arttırırken, kumaş üzerindeki cam tozları yüksek parlaklık vereceği için siyah renk gibi koyu renklerde daha sahte bir siyahlık verebilir. Ayrıca gündüz kullanımında da fazla parlaklık nedeniyle beyaza yakın daha soluk görüntü alabilirsiniz. Eğer projeksiyon cihazınızın parlaklık değerini düşük buluyorsanız yada tercihiniz daha canlı daha parlak bir görüntü almak ise cam tozlarının avantajını kullanarak istediğinize daha yakın sonuçlar alabilirsiniz.

cam tozlu glass beads projeksiyon perdesi

Masa üstü projeksiyon perdesi

Masa üstü projeksiyon perdeleri genellik toplantı odalarında masanın üzerinde sunum yapmak için kullanılmaktadır. Ufak çantalı yapıları ile kolay taşınabilir olan masa üstü projeksiyon perdelerini toplantı salonları haricinde kamp, piknik, sahil gibi doğa’da da kullanabilirsiniz.

Masaüsütü projeksiyon perdesi

Fast Fold Çantalı Perde

Bu perdeler çantalı katlanabilir yapıdadır. Çanta içindeki katlanır yapıdaki perde açıldıktan sonra tam çerçeve olmaktadır. Fast Fold perdelerin tek taraflı çift taraflı olmak üzere farklı kumaş yapılarında modelleri bulunmaktadır. Çift taraflı olan perde çantadan çıktıktan sonra Projeksiyon cihazıyla ön ve arka tarafından görüntü yansıtılabilmektedir.

Fast Fold Perde- Çantalı Perde

Pull-Up Projeksiyon Perdeleri

Yeni görmeye başladığımız yerden yükselen bu projeksiyon perdelerinin diğer tripod perdelere göre avantajı, alçak tavanlı olan yerlerde yerden sıfır noktasından yükselmeye başladığı için çok kısa bir alanda geniş görüntü alabilmenizi sağlıyor. Ayrıca kapandığında ki çanta gibi yapısıyla iş sunumlarınızda da kolayca taşıyıp istediğiniz yerde yine kolayca açabiliyorsunuz. Her üründe olduğu gibi kişisel keyiflere göre örneğin yerde uzanarak göz seviyesinde film izlemek istiyorsanız yine pull-up olarak isimlendirilen yerden başlayan ve yukarı doğru açılan perdeleri satın alabilirsiniz.

Yorum yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here