Projeksiyon perde modelleri

Piyasada çok sayıda farklı modelde projeksiyon perdesi bulunmaktır. İhtiyacınıza göre en uygun projeksiyon perdesini almak için öncelikle ne tür projeksiyon perdeleri var bilmeniz gerekmektedir. Aşağıda en temel özellikleri ile satın alabileceğiniz projeksiyon perde çeşitlerini görebilirsiniz.

Fixed Frame (çerçeveli sabit projeksiyon perdesi)

Sabit bir çerçeve gergin kumaş yüzeyine sahip bu perdeler kurulumu zor ama görüntü olarak en iyi sonucu veren perdelerdir. Farklı yapıda kumaş yüzeyleri kullanılabilen bu perdelerde genellikle yüksek görüntü almak siteyen ev sinema sistemleri veya sinema salonlarında kullanılır.

Storlu perde

En sık kullanılan ve en hesaplı olan bu perdelerde içindeki yaylı mekanizma sayesinde perdeyi istediğiniz seviyede el ile açıp kullanarak işiniz bittikten sonra yine el ile kapatabilirsiniz.

Motorlu Perde

Motorlu perdeler rf frekans ile çalışan uzaktan kumanda ile perdeyi açıp kapatabildiğiniz içinde tubular veya senkronize motor olmak üzere iki tür motor barındırabilen projeksiyon perdeleridir.

 Tripod perde

 

Eğer sunum yapacak veya mobilite olarak projeksiyon cihazı kullanacaksınız tripod ayağa sahip bir projeksiyon perdesi almanız gerekir. Bu perdelerin en büyük özelliği sabit bir yerde olma zorunluluğunun olmamasıdır.


3D Gri Kontrast projeksiyon perdesi

Genellikle 3d ev sinema sistemlerinde kullanılan gri kontrast 3d projeksiyon perdelerinin gain aranı 0,85 tir. En büyük özelliği projeksiyon sistemleri için en büyük problem olan gerçek siyaha gri kontrast kumaşı sayesinde daha çok yaklaşmasıdır. kontrast bir görüntüde siyahlar daha siyah beyazlar daha beyaz olacaktır. Gri kontrast bir perde kullanabilmek için yüksek ışık gücüne sahip bir projeksiyon cihazı kullanmanız gerekir. Ayrıca aktif 3d projeksiyon sistemleri içinde gri kontrast projeksiyon perdesi kullanılmalıdır.

3D Silver perde

Pasif 3d polarizasyona sahip projeksiyon sistemleri için zorunlu olarak kullanılması gereken 3d gümüş projeksiyon perdelerinde gain oranı 2,4’tür bu sayede koyu renk pasif 3d gözlüklerin camlarının kaybının önüne geçilebilir. Oldukça yüksek fiyatlarda olan 3d silver projeksiyon perdeleri genelde 3d gri perdeler ile karıştırılır. Polarizasyon koruyucu perde olarakta isimledirilebilir.

Ters projeksiyon perdesi

Görsel bir mağazanın vitrininden mağazanın önünden geçenlere yayınlanacaksa projeksiyon cihazını perdenin arkasında görüntü yüzeyinin perdenin önünde olduğu ters projeksiyon perdeleri kullanılmalıdır.

Tensioned perde

Kenarlarındaki çelik iplerle gerdirilen bir kumaşa sahip olan bu tür perdelerde perde kumaşının alt yüzeyinde ki ağırlık perdeyi aşağı doğru çeker, kenarlarındaki çelik halatlar sayesinde perde gergin bir şekilde durur. Tensioned projeksiyon perdelerinde genelde gri kontrast veya silver kumaşlar kullanılır.

Cam Tozlu Projeksiyon Perdesi (Glass Beaded Perde)

Kumaş yüzeyinde ufak cam tozları bulunan Glass Beads perdeler Genellikle aydınlık ortamlarda kullanıldığında parlaklık düzeyini arttırmak için kullanılır. Kumaş üzerindeki cam tozları gece kullanımında aşırı yüksek parlaklık vereceği için siyah renk gibi koyu renk alanlarda kötü görüntü vereceği için karanlıkta kullanım için tavsiye edilmez. Gündüz kullanımı için ise görüntü parlaklık oranını arttıracağı için çok daha iyi sonuç vermektedir.

cam tozlu glass beads projeksiyon perdesi

Masa üstü projeksiyon perdesi

Masa üstü projeksiyon perdeleri genellik toplantı odalarında masanın üzerinde sunum yapmak için kullanılmaktadır ufak çantalı yapıları ile kolay taşınabilir olan masa üstü projeksiyon perdelerini toplantı salonları haricinde kamp, piknik, sahil gibi doğa’da da kullanabilirsiniz.

Masaüsütü projeksiyon perdesi

Fast Fold Çantalı Perde

Bu perdeler çantalı katlanabilir yapıdadır. Çanta içindeki katlanır yapıdaki perde açıldıktan sonra tam çerçeve olmaktadır. Fast Fold perdelerin tek taraflı çift taraflı olmak üzere farklı kumaş yapılarında modelleri bulunmaktadır. Çift taraflı olan perde çantadan çıktıktan sonra Projeksiyon cihazıyla ön ve arka tarafından görüntü yansıtılabilmektedir.

Fast Fold Perde- Çantalı Perde

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi buraya yazın