Projeksiyon Perde Modelleri

Projeksiyon cihazının için projeksiyon perdesi almak istediğinizde size motorlu veya storlu perde önereceklerdir. Projeksiyon cihazınıza uygun, en başarılı görüntü kalitesini almak, ayrıca kullanım konforu ve bütçe açısından doğru bir karar vermek istiyorsanız projeksiyon perde çeşitlerinin bilmeli, ihtiyaçlarınıza uygun bir projeksiyon perdesi satın almalısınız.

Projeksiyon perdesi alırken dikkat etmeniz gerek üç farklı konu vardır. Bu yazımızda sadece perdenin açılıp kapanmasını veya sabit durmasını sağlayan, daha çok kullanım konforu ile ilgili olan çalışma mekanizmalarına değinilecektir.

Projeksiyon perdesi pazarında kumaş yüzeyi ve çalışma  mekanizması bakımından çok sayıda farklı modelde projeksiyon perdesi türü bulunmaktadır. İhtiyacınıza göre en uygun ve en doğru projeksiyon perdesini almak için öncelikle ne tür projeksiyon perdeleri var bilmeniz gerekmektedir. Aşağıda projeksiyon perdesi almak istediğinizde karşılaşabileceğiniz, kafanızı karıştıracak projeksiyon perde çeşitlerini ve bu perdelerin en temel özelliklerini tek tek açıklayacağız. Eğer projeksiyon perdesi satın almayı düşünüyor ama projeksiyon perde modelleri arasında kafanız karıştığı için projeksiyon perdesi tavsiyesine ihtiyacınız varsa dikkatlice okumanızı, ayrıca bu yazıyı okuduktan sonra aşağıda ki kumaş yapıları konusunuda mutlaka okumanızı tavsiye ediyorum.

Hangi Projeksiyon Perdesini Almalıyım

Projeksiyon sistemi kuracaksanız asıl önemli olan projeksiyon cihazıdır. Projeksiyon cihazını aldığınıza göre işin kolay tarafı olan projeksiyon perdesi konusunda gayet açık, anlaşılır bir dille hangi projeksiyon perdesini almalısınız, hangisini almamalısınız kullanım ve konfor özelliklerine göre kendi tecrübelerimizi anlatmaya başlayalım. Daha öncede değimiz gibi kumaş özellikleri için aşağıda ki yazımızı okuyabilirsiniz.

Projeksiyon perdelerinde kumaş yapıları

Perde çalışma mekanizmalarına gelince önünüzde bir çok farklı seçenek var, tek tek ele almaya başlayalım;

Storlu Projeksiyon Perdesi Nedir?

En sık kullanılan ve en hesaplı olan bu perdelerde içindeki yaylı mekanizma ve istediğiniz seviyede durmasını sağlayan stor stop sistemi sayesinde perdeyi istediğiniz seviyede el ile açıp kullanarak işiniz bittikten sonra yine el ile kapatabilirsiniz.

Stor sistemi olan manuel perdelerde iki ana çalışma prensibi mevcuttur:

  • Pull-Down Perde (Aşağı yöne çekilip kullanılan projeksiyon perdesi)
  • Pull-Up Perde ( Yukarı yöne açılıp kullanılan projeksiyon perdesi)

Okul, cami, restoran, cafe gibi toplu olarak bulunulan alanlarda ekonomik ve pratik oldukları için genellikle Pull-down yani aşağı yöne açılan storlu projeksiyon perdesi kullanılır. Bunun dışında perdeyi asmayı planladığınız yere elektrik tesisatı çekme imkanınız yoksa yine tercihiniz storlu projeksiyon perdesi olmalıdır.

Storlu perde satın almak istediğinizde üretim kalitesi olarakta iki tip storlu projeksiyon perdesi ile karşılaşırsınız bunlar;

  • Türkiye’de üretilen storlu projeksiyon perdeleri
  • İthal storlu projeksiyon perdeleri

Türkiye’de üretilen projeksiyon perdeleri daha çok atölye tarzı yerlerde el ile kesim yapılarak üretildiği için, gerek iç yay mekanizması, gerekse genel malzeme dayanıklılıkları ithal ürünleri göre daha zayıftır. Çünkü ithal ürünler bütün dünyaya çok daha fazla sayıda gönderilmek üzere üretildiği için fabrikasyon kalıplarda çok daha dayanıklı olarak üretilir. Üzülerek söyleyebiliriz ki, ithal projeksiyon perdeleri, yerli projeksiyon perdelerinden çok daha uzun ömürlüdür.

Eğer özel bir ölçüde storlu projeksiyon perdesi aramıyorsanız, bilinen bir markadan ithal storlu perde almanızı tavsiye edebilirim. Eğer standart ölçüler dışında özel bir boyutta storlu projeksiyon perdesi arıyorsanız Türkiye’de ki projeksiyon perdesi üreticileri ile görüşebilirsiniz.

Motorlu Projeksiyon Perdesi Nedir?

Aslında motorlu perdelere ana kategori diyebiliriz, çünkü aşağıda birazdan anlatacağımız projeksiyon perdelerinin çoğu bir tür motorlu projeksiyon perdesidir. En çok satılan iki perde yapısından biri olan motorlu bir projeksiyon perdesi almayı düşünüyorsanız bu bölümü dikkatlice okuyunuz.

Motorlu perdeler, perde kumaşını kasa içine sarmasını sağlayan motor ve bu motoru kontrol etmeyi sağlayan uzaktan kumandası vardır. Motor çalıştığında perde kumaşı kasa içindeki tambura sarılır. Genellikle rf frekans ile çalışan uzaktan kumanda ile perdeyi açıp kapatabildiğiniz motorlu projeksiyon perdelerinde de iki farklı motor tipi kullanılır.

  • Projeksiyon perdesinde tubular tüp motor nedir?
  • Projeksiyon perdesinde senkronize motor nedir?

Tüp motor ve senkronize motor olarak iki farklı motor yapısı vardır. Peki tüp motor ile senkronize motor arasında ki fark nedir diye soracak olursanız.

Tüp Motorlu Perdeler

Tüp motorlu perdelerin motorları daha dayanıklı ve watt değeri daha yüksek olduğu için bazı markalar iki senelik standart garantinin dışında ayrıca 5-10 yıl gibi motor garantisi ile satılabilmektedir. Ayrıca tüp motorlu perdeler güçlü motorları sayesinde perdenin kapanma ve açılma süreside senkronize motorlu perdelere göre daha hızlıdır. Tubular motorların yekpare yapıda ki motorları perdenin başlayacağı ve duracağı noktayı belirleyen motor limit ayarınıda kendi içlerinde barındırırlar, buda daha kısa bir dış kasa anlamına gelir. Tüp motorlu projeksiyon perdelerinin tek dez avantajı ise yüksek fiyatıdır.

Senkronize Motorlu Perdeler

Senkronize motorlu perdelerde ise daha düşük watt değerleri ile perde sarım süresi tüp motorlulara göre iki kat artabilmektedir. Ayrıca senkronize motorlu perdeler yapılarında ki dişli ve miller tüp motorlara göre daha dayanıksız olduğu için zamanla arıza yapma ihtimalleri tüp motorlara göre daha yüksektir. Senkronize motorlu projeksiyon perdelerinin en büyük dez avantajı ise motorun duracağı noktayı belirleyen motor limit ayarı motor yapısının içinde olmadığı için perde kasasının içinde ekstra bir mekanizmaya ihtiyaç duyar. Senkronize motorlu perdelerin yapısı gereği motor dışında daha fazla kablo, buton switch, elektronik komponent gibi ek parçalar bulunduğu için arıza olma ihtimali tüp motorlulara göre daha yüksektir. Ayrıca bu ekipmanlar perdenin dış kasasının da daha uzun olmasına sebebiyet verir.

Satın alacağınız projeksiyon perdesinin fotoğraflarına baktığınızda, kumaş dışında kalan kasa bölümü fazla ise, yüksek ihtimalle senkronize motorlu bir perde bakıyorsunuzdur.

Peki senkronize motorlu perdenin avantajı nedir diye sorarsanız uygun fiyat ve düşük watt lı motor sayesindeki sessiz çalışması diyebiliriz.

Motorlu Projeksiyon Perdesinin Avantajı Nedir?

Yüksek bir tavanınız olduğunu ve motorsuz bir perde kullandığınızı düşünün, perdeyi komple kapattığınızda tekrar açmak için ya merdiven kullanmanız gerekecek yada perdeden sarkan uzun bir ip kullanmanız gerekecek. Eğer görsellik sizin için önemliyse, mesela projeksiyon perdenizi alçıpan tavanın içine gömme olarak montajını yaptıysanız motorlu bir projeksiyon perdesi almalısınız. Motorlu perdelerde projeksiyon perdesini açmak istediğinizde perdenin sarıldığı tamburun içindeki motor sistemi sayesinde uzaktan kumanda ile konforlu ve şık bir şekilde perdeyi açıp kapatabilirsiniz.

Tripod Projeksiyon Perdesi Nedir?

Eğer sürekli farklı yerlerde sunum yapacak veya mobilite olarak projeksiyon cihazı kullanacaksınız tripod ayağa sahip bir projeksiyon perdesi almanız gerekir. Bu perdelerin en önemli özelliği sabit bir yerde olma zorunluluğunun olmamasıdır. Bu sayede bir gün evinizin salonunda, ertesi gün, terasınızda, bahçenizde, yatak odanızda hatta misafirlikte hiç bir montaj zahmetine katlanmadan perdenizi kullanabilirsiniz. Tripod’u açıp perdenizi tripod ayağı takmanız sonrasında perde kullanıma hazır hale gelir.

Tripod projeksiyon perdeleri 180 cm, 200 cm, 240 cm genişliğinde üretilir. Projeksiyon perdesi olarak daha büyük boyutlara ihtiyacınız varsa Fast fold tarzı kurulumu daha zahmetli olan bir projeksiyon perdesine ihtiyacınız var demektir.

tripd perde

Tripod perde alanların bazıları hem tripod hem de storlu perde gibi duvara asılıp kullanabileceğini düşünerek tripod ayaklı perde alır, ama bu mümkün değildir. Yukarıda da dediğimiz gibi tripod projeksiyon perdeleri her yerde kullanmak üzere tasarlandığı için elektrikli değil yaylı mekanik ürünlerdir, storlu perdelerden en temel farkı ise, storlu perdeler aşağı yöne (pull-down) açılıp yukarı yöne sarılırken, tripod perdeler yukarı yöne (pull-up) açılır, aşağı yöne sarar. Yani yay mekanizması ters yönde kuruludur. Her ne kadar storlu bir perde gibi yay mekanizmasına sahip olsa da stor stop mekanizmaları yoktur. Bu yüzden perdenin açık kalmasını tripod ayağın üstünde ki askı sağlar.

Fixed Frame (çerçeveli sabit projeksiyon perdesi) Nedir?

Sabit bir çerçeve, gergin kumaş yüzeyine sahip bu perdelerin kurulumu zor ama dalgalanma ve potluk olma ihtimali olmadığı için görüntü olarak en iyi sonucu veren perdelerdir. Farklı yapıda kumaş yüzeyleri kullanılabilen bu perdelerde genellikle gerdirebilmek için esnek yumuşak kumaş kullanılır. Eğer yüksek kalitede temiz bir görüntü almak istiyorsanız, fix frame perde satışı ve montajı yapan bir firma ile görüşüp fixed frame perde ile projeksiyon cihazınızı kullanma keyfini yaşayabilirsiniz. Bildiğiniz gibi sinema salonlarında da sabit çerçeveli perdeler kullanılır. Yüksek işçilik ve kurulum maliyeti olan fixed frame perde yaptırmayı düşünüyorsanız kumaşını da gri kontrast veya gümüş, siver kumaş seçerek cihazınızdan alabileceğiniz en yüksek görüntü kalitesine ulaşabilirsiniz.

Fixed frame perdeler genellikle ev kullanıcılarının ilk perdeleri değil ikinci perdesi olur. Projeksiyon cihazını ilk aldığında storlu veya motorlu perde ile kullanan deneyimsiz kullanıcılar. bir süre sonra daha geçekçi görüntüye ulaşmak için projeksyon cihazı ile birlikte sabit çerçeveli projeksiyon perdesine geçerler.

Tensioned Projeksiyon Perdesi Nedir?

Projeksiyon perdelerinde genişlik büyüdükçe görüntü yüzeyin büyük bir V harfi şeklinde bel verme sorunları görülebilir. Hafif potluklarda projeksiyon cihazından yansıyan görüntü bu durumu tolere edebilse de dalgalanma büyüdükçe görüntüde kırılmalar ile karşılaşılır.

Tensioned projeksiyon perde

Motorlu perdelerde perde kumaş yüzeyinin mümkün olduğunca kusursuz olması için tensioned perdeler geliştirilmiştir, Tensioned perdelerde perde kumaşı kenarlarındaki çelik iplerle gerdirilir, ayrıca perde kumaşının alt yüzeyinde ki ağırlık perdeyi aşağı doğru çeker, Altı ve üstü geniş, ortası dar olan bu perde çeşitinde Perdenin altında ki ağırlık kenarlarındaki çelik halatları gerdirir kumaş yüzeyinin konkav iç bükey yapısı nedeniyle görüntü alanı gergin bir şekilde durur.

Tensioned projeksiyon perdelerinde genelde gri kontrast veya silver kumaşlar kullanılır.

Masa üstü projeksiyon perdesi Nedir?

Alabileceğiniz en küçük projeksiyon perde yapısı olan masa üstü projeksiyon perdeleri Pull-up tipinde, yani yukarı yöne açılması gereken, genellikle toplantı odalarında masanın üzerinde sunum yapmak için kullanılan küçük projeksiyon perdeleridir. Süspansiyonlu, yukarı yönde açılır mekanizması olan masa üstü projeksiyon perdeleri sırta asabileceğiniz ufak çantası ile birlikte satılır. Hafif, portatif yapıları ile kolay taşınabilir olan masa üstü projeksiyon perdelerini toplantı salonları haricinde kamp, piknik, sahil gibi Doğa’da da kullanabilirsiniz.

Fast Fold Çantalı Perde Nedir?

Bu perdeler çantalı katlanabilir yapıdadır. Çanta içindeki katlanır yapıdaki perde açıldıktan sonra tam çerçeve olmaktadır. Fast Fold perdelerin tek taraflı çift taraflı olmak üzere farklı kumaş yapılarında modelleri bulunmaktadır. Çift taraflı olan perde çantadan çıktıktan sonra Projeksiyon cihazıyla ön ve arka tarafından görüntü yansıtılabilmektedir.

Pull-Up Projeksiyon Perdeleri nedir?

Yeni görmeye başladığımız yerden yükselen bu projeksiyon perdelerinin diğer tripod perdelere göre avantajı, alçak tavanlı olan yerlerde yerden sıfır noktasından yükselmeye başladığı için çok kısa bir alanda geniş görüntü alabilmenizi sağlıyor. Ayrıca kapandığında ki çanta gibi yapısıyla iş sunumlarınızda da kolayca taşıyıp istediğiniz yerde yine kolayca açabiliyorsunuz. Her üründe olduğu gibi kişisel keyiflere göre örneğin yerde uzanarak göz seviyesinde film izlemek istiyorsanız yine pull-up olarak isimlendirilen yerden başlayan ve yukarı doğru açılan perdeleri satın alabilirsiniz.

Projeksiyon perde tavsiyesi konusunda iyi bir kaynak olduğunu düşündüğüm bu yazımızda eğer benim hatırlayamadığım, atladığım başka projeksiyon perde türleri de varsa aşağıya yazarak yukarıya eklenmesini sağlayabilirsiniz.

Yorum yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!

33BeğenenlerBeğen
39TakipçilerTakip Et
149TakipçilerTakip Et
6,220AboneAbone Ol
38 Takipçiler
Takip Et

Benzer içerikler