Projeksiyon perdesinde dalgalanma neden oluşur?

Projeksiyon perdesi dagalanma sorunu

Öncelikle bilmeniz gereken bir çoğumuzun kullandığı storlu projeksiyon perdesi, motorlu projeksiyon perdesi ve tripod projeksiyon perdesi kumaşları fixed frame denilen çerçeveli gerdirme perde olmaması nedeniyle bir miktar dalgalanma görülmesi normal bir durumdur.

Evlerimizdeki projeksiyon perdelerini kullanırken özellikle düz çizgili bölümlerine baktığımızda dalgalanmalar görünüyorsa bu genellikle projeksiyon perdesinin tavana veya duvara hatalı montajının yapılmasından kaynaklanmaktadır. Bir diğer ihtimal ise projeksiyon perdesindeki imalat hatasıdır. Genelde montaj hatasından kaynaklanan projeksiyon perdesindeki dalgalanmayı en az seviye nasıl indirebilirsiniz.

Projeksiyon perdesi montajı yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta projeksiyon perdesinin tavana montajı veya projeksiyon perdesinin duvara montajı düz bir açıyla iki ucundan yapılması gerekmektedir. Projeksiyon perdesi montajı sırasında bir tarafının bir kaç milim bile olsa fazla yukarıda veya fazla aşağıda yapılması durumunda projeksiyon perdeniz de boyda boya kaplayan dalgalanma görünecektir. Bunun önüne geçmek projeksiyon perdenizi en doğru şekilde kullanmak için montajı sırasında mutlaka su terazisi ile hassas ölçüm yapılması ve iki bağlantı noktasının da yere paralel düz bir açı ile takıldığına emin olunması gerekmektedir.

Genelde rahatsız edecek derecede fazla perde dalgalanması projeskiyon perdelerinin duvar veya tavana montajının hatalı yapılmasından kaynaklanmaktadır.

Tavandan veya yerden ölçü alınarak yapılan ölçümlerde tavan veya zeminin düz olmaması durumunda dalgalanma görülebilir.

Perde montajı yapılırken bir tarafının birkaç milim bile olsa yukarıda veya aşağıda montajının yapılması durumunda dalgalanma görülebilir.

 

Eğer sizinde projeksiyon perdeniz de dalgalanma var ise hassas bir su terazisi ile perdenizin montajının düz bir açı ile mi yapıldığını kontrol ettirmeniz gerekmektedir. Eğer perdenizin montajında problem varsa teknik servis çağırarak perdenizi söktürüp tekrar montaj yaptırmanız gerekir. Projeksiyon perdenizin montajında sorun yok ise perdeniz düz bir açı ile montajı yapılmışsa perdeniz de imalat hatası olabilir, perdenizin servisi veya aldığınız firma ile değişimi için görüşmeniz gerekebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi buraya yazın