Whatsapp ile Tek Görüntülemelik Resim Gönderme

Whatsapp kullanıcılarının bir sorununu daha uygulamaya yeni bir özellik ekleyerek çözdü. Daha önce whatsapp üzerinden bir resim gönderdiğinizde gönderdiğiniz fotoğraf karşı tarafın telefonunda kalıcı olarak kayıt altına alınıyordu. Kimlik bilgisi, özel resimler gibi sadece bir kere görüntülenmesini istediğiniz fotoğraflar için ise karşı tarafa silmesini rica etmeniz gerekiyordu. Whatsapp’ın yeni özelliği ile artık gönderdiğiniz fotoğrafı silmesi için talepte bulunmanız gerekmeyecek.

Bu özellik instagram’da ve whatsapp’ta ki hikayeler özelliği gibi kalıcı olarak paylaşmak istemediğiniz fotoğraflarınız için doğru tercih olacaktır. Bütün hayatımızın internete entegre olduğu bu zamanda kişisel gizliğin önemi her zamankinden daha önemli olmaya başladı. Hiç tanımadığınız birisine mecburiyetten Whatsapp üzerinden bir fotoğraf gönderecekseniz eski yöntemlerden çok daha güvenli olan tek görüntülemelik resim özelliğini kullanmanız daha akıllıca bir davranış olacaktır.

Kullanımı ise oldukça basit tek yapmanız gereken;

  • fotoğraf gönderirken son aşamada kullandığınız gönder butonunun yanındaki daire için 1 simgesine dokunun.
  • Bir simgesine dokununca telefonunuzun ekranına “Fotoğraf bir kez görüntülenecek şekilde ayarlandı” uyarısnı göreceksiniz.
  • Bu uyarıyı gördükten sonra her zaman yaptığınız gibi gönder butonu ile fotoğrafı gönderin.
  • Karşı taraf gönderdiğiniz fotoğrafı sadece bir kez açabilecek, ikinci kez açmak istediğinde sadece içi boş daire ve açıldı uyarısını görecek, fotoğrafı görüntüleyemeyecek.

Whatsapp’ta Kendini İmha Eden Resim paylaşma

Başlıkta ki gibi bu gönderi görüntülendikten sonra kendini imha edecektir uyarası olmasa da, tek seferlik butonu ile gönderdiğiniz fotoğrafı karşı taraf görüntüledikten sonra ikinci kez açması mümkün olmayacaktır. Whatsapp’ta nasıl tek görüntülenmelik fotoğraf paylaşılır aşağıdaki videodan öğrenebilirsiniz.

Whatsapp Artık Kullanıcı Gizliliğini Önemsiyor

Bilindiği gibi Whtasapp bir süre önce kişisel verilerin gizliliği ile ilgili yaptığı güncelleme onayı sonrasında yoğun tepki çekmiş ve bir açıklama yapmak zorunda kalmıştır. Bu yeni güncelleme ile tek görüntülenmelik fotoğraf özelliğini cep telefonunuzun kamerasından o anda çektiğini fotoğraflar da veya cep telefonunuzun galerisinden seçtiğinizi fotoğraflarda kullanabilirsiniz.

Bu özelliği denerken aklınıza ilk gelen ve yapacağınız ilk denemenin ekran görüntüsü alınabiliyor mu olacağını biliyoruz 🙂 Siz zahmet etmeden biz cevaplayalım bunun için herhangi bir engel yok gönderdiğiniz fotoğrafı karşı taraf görüntülediğinde ekran görüntüsü alıp galerisine sonsuza kadar kaydedebilir maalesef.

Yorum yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here