Whatsapp’tan Fotoğraf Kalitesi Düşürmeden Gönderme

Whatsap neden fotoğraf kalitesini düşürüyor

Whatsapp üzerinden fotoğraf gönderirken resim kalitesinin düşmesinin sebebi nedir. En çok arananlardan biri olan bu sorunun sebebini ve çözümlerine bakalım.

Geçmişten farklı olarak herkesin elinde bir adet video kamera, bir adet fotoğraf makinası, bir adette bilgisayar var. Ama bir çok fonksiyonu bir arada toplayan bu cihaza hatalı bir isimlendirme olmasına rağmen, alışkanlıklarımız nedeniyle telefon diyoruz. Yaşamımızın her anını ölümsüzleştirmek için çektiğimiz fotoğraflar ve videoları başkalarına göndermek istediğimizde ilk akla gelen ve en çok kullanılan yöntem ise Whatsapp üzerinden fotoğraf ve video gönderme. Bu da aslında doğru bir işlem değil, fotoğraf göndermek için en doğru seçenek, Google fotoğraflar veya Apple icloud gibi bir buluta fotoğraflarını yedekledikten sonra karşı tarafın mail adresi ile paylaşım yapmak. Çok karmaşık bir işlem olmamasına rağmen yine alışkanlıklarımız nedeniyle fotoğraf video gönderirken ilk tercih hep Whatsapp oluyor.

Kalitesi düşük ve yüksek fotoğrafa örnek

Fotoğraf makinelerinin ve cep telefonlarındaki algılayıcı sensörlerin donanım performanslarının her geçen yıl artması sonucunda fotoğraf kalitelerinin artması, doğal olarak fotoğraf ve video boyutlarını da arttırdı. Bu da yoğun fotoğraf kullanımı olan uygulamaların bazı çözümler üretmesine sebep oldu.

Whatsapp özelinde bakarsak Whatsapp üzerinden bir başkasına resim, video gönderirken Whatsapp dosya boyutunu azaltmak için fotoğraflara ve videolara bir sıkıştırma işlemi uyguluyor. Bu şıkıştırma işlemi medyanın daha hızlı bir şekilde karşıya ulaşması ve daha az yer kaplaması avantajını sağlamakla birlikte fotoğraf ve video kalitesinden de ödün verilmesine neden oluyor. Yani kısacası Whatsapp fotoğraf kalitesini düşüyor.

Sizin için çok anlamlı olan fotoğraf ve videoları en net hali ile saklamak isteyebilirsiniz, veya fotoğraf baskısı almak istediğinizde gerçek kalitesi ile fotoğraflarınızı gönderip almak isteyebilirsiniz. İşte tam bu noktada şu soru çok sorulmaya başlandı;

Whatsapp’tan Fotoğraf Kalitesini Düşürmeden Fotoğraf Gönderilebilir mi?

Whatsapp’tan fotoğraf video kalitesini düşürmeden gerçek kalitesi ile medya dosyalarınızı gönderebilirsiniz. bunun için yapmanız gereken işlem tahmin ettiğinizden çok daha basit.

  1. Whatsapptan kaliteli fotoğraf video göndermek için medya dosyasını eklerken ataç işaretine dokunun
  2. “Galeri” simgesini değil, “Belge” simgesini seçin.
  3. Sol üstte ki üç adet üst üste şerit şeklinde görünen simgeyi seçin
  4. Fotoğrafın bulunduğu klasörü seçip göndermek istediğiniz fotoğrafı bulun (genelde DCIM içindedir)

Bu işlemi yaptığınızda whatsapp’tan gönderilen fotoğraf ve videoların kalitesi düşmeden gönderilmiş olacatır.

Resimde ki örnek denememizde gördüğünüz gibi Whatsapp’tan normal fotoğraf gönderince 176kb düşen fotoğrafı, belge olarak seçip gönderdiğimizde hiç bir sıkıştırma işlemi uygulamadan, kalite kaybı olmadan orijinal boyutu 5,505 kb olarak gönderdik. Yani Whatsapp’tan kalite düşürmeden fotoğraf göndermiş olduk.

Her ne kadar bu yöntem ile Whatsapp’tan fotoğraf video kalitesini düşürmeden video ve fotoğraf göndermek mümkün olsa da biz yine de Android telefonlar için “Google Photos”, iphone kullanıcıları için “icloud fotoğraf” uygulamasına fotoğraf ve videolarınızı yedekledikten sonra paylaşım seçeneği ile fotoğraf ve video göndermenizi tavsiye ediyoruz.

Size sürekli Whatsapp üzerinden düşük kaliteli fotoğraf ve video gönderenlere, yada mail ile fotoğraf ve video göndererek mail kotanızı katledenlere paylaş butonları ile bu makalemizi göndererek onlarında kaliteli fotoğraf gönderme konusunda ufak bir aydınlanma yaşamasını sağlayabilirsiniz.

Yorum yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz