Disk sürücü kaynaklı mavi ekran hatası çözümü

Özellikle driver booster tarzı uygulamalar ile bilgisayarınızın sürücülerini yükledikten sonra ilk restart yaptığınızda bilgisayarınız açılmaz ve aşağıdaki gibi bir mavi ekran hatası verirse bu yüklenen hatalı disk sürücüsünden kaynaklanmıştır. Hatanın ne olduğunu anlamak için mavi ekranı okumak istediğinizde göremeyeceğiniz kadar hızlı görünüp kaybolarak siz daha mavi ekrandaki hatayı okuyamadan bilgisayarınız resetleyip kapanabilir.

A Problem has been detected and windows has been shut down to prevent damage to your computer. if this is the first time you’ve seen this stop error screen, restart your computer. If this screen appears again, follow these steps: Check for viruses on your computer. Remove any newly installed hard drives or hard drive controllers. Check your hard drive to make sure it is properly configured and terminated. Run CHKDSK /F to check for hard drive corruption, and then restart your computer. Technical information: *** STOP: 0x0000007B (0x80786A58, 0xC0000034, 0x00000000, 0x00000000)

Bu mavi ekran hatasını görebilmek için bilgisayarınızın açılışında F8 tuşuna basarak Boot menü seçeneklerinden Disable automatic restart on system failure (sistem hatasında yeniden başlatmayı devre dışı bırakma) seçin. Bu seçenek ile bilgisayarınız mavi ekran verdiğinde kapanmayacak mavi ekran hatasında kalacaktır. Mavi ekrandaki hata kodu yukarıdaki gibiyse veya 0x0000007B ile başlıyorsa disk denetleyicinin sürücüsünü yanlış yüklemiş olabilirsiniz. Böyle bir durumda yanlış yüklenen sürücüyü silmeniz sisteminizin tekrar açılmasını sağlayacaktır.

Eğer şanslıysanız farklı bir masaüstü pc veya notebook’a diski takarak açılmasını sağlayabilir, açıldıktan sonra aygıt yöneticisinden aşağıdaki disk kontrolcüsü aygıtını kaldırdıktan sonra diskinizi tekrar mavi ekran veren sisteminize taktığınızda bilgisayarınız açılacaktır.

Eğer diski taktığınızda sorunsuz açan bir bilgisayar bulamadıysanız veya başka bir pc yoksa, kurtarma seçeneklerinden sistem geri yüklemeyi seçerek sürücülerin yüklendiği tarihten önceki bir tarihe bilgisayarınızı geri yüklemeniz sorunu çözecektir.

1 Yorum

  1. Bu post çok işe yarar ama keşke bunu yeni harddisk almadan önce görseydim , ben bu mavi ekran hatasının harddiskimin canı %10 kaldığından ve 1000 tane bad sector olduğu için kaynaklandığını sanıyordum fakat bu sorun driver boosterdan bütün sürücülerimi güncellediğim için gerçekleşmiş. Teşekkürler efendim

Yorum yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!

33BeğenenlerBeğen
39TakipçilerTakip Et
149TakipçilerTakip Et
6,220AboneAbone Ol
38 Takipçiler
Takip Et

Benzer içerikler