Ethernet kablo renk sıralaması

İnternete bağlanmak için kullandığımız lan kablosu (ağ kablosu) yada diğer adıyla UTP Cat5/Cat6 Ethernet kablosunda 8 tel vardırdır. Sorunsuz bir bağlantı kurmak için aşağıdaki cat5 kablo startlarına göre kablo renk sıralamasını yapmanız gerekmektedir. Aşağıdaki ethernet kablo renk sıralmasında 568B – 568B genelde kullandığımız kablo renk sıralamadır, diğeri yani 568A ise arada switch, modem vs… gibi bir aygıt kullanmadan direk bilgisayardan bilgisayara bağlantı yapmak istediğimizde yapmamız gereken kablo renk sıralamasıdır. Bilgisayardan bilgisayara bağlantı yapmak için bir ucunu 568A diğer ucunu 568B crossover (capraz) yapmalısınız.

Cat-5 sıralaması turuncu beyaz, turuncu,yeşil beyaz, mavi, mavi beyaz, yeşil, kahverengi beyaz, kahverengi

Peki bazı kabloların 4 telli olduğunu görüyoruz neden internet kablosu 8 tel olması gerekirken 4 tel olarak üretilmiş ve nasıl çalışıyor?
İnternet bağlantımızın 100mbite kadar çalışması için kullanması gereken kablolar aşağıdaki resimde görüldüğü gibi 1-2-3 ve 5. sıradaki kablolar. Sadece aşağıdaki patch kabloda görüldüğü gibi 1,2,3,6 sıradaki kabloları kullanırsanız 100 mbit’e kadar bağlantı kurabilirsiniz. 100 Mbit’in üzeri için ise yukarıdaki resimde belirtilen standartta bir kablo kullanmanız gerekiyor.

Cat5 kablonun 100 Mbite kadar çalışması için gereken kablolar 1,2,3,6 sıradakilerdir.

Yerel ağa veya internete gigabit hızında bağlanabilmek için ağ kablonuzun yukarıdaki 568/B standardına göre bağlamanız gerekir. Bir diğer standart olan 568/A ise arada switch, modem vs… kullanmadan iki bilgisayarı bir birine direk bağlamak için kullanılır.

Devamı gelecek….

2 YORUMLAR

  1. slm ben bir tane cat6 utp kablo aldin ucuna jak cakmak istedim kabloyu soyddum ama sadece 4 ana renk var digerleri beyaz, mavi turunvu kahve rengi ve yesil ana renk digerleri beyaz siralama nasil olacak mesela beyaz turuncu beyaz mavi beyaz yesilbeyaz kahve rengi sizce dogrumu

    • cat kabloların bir renk standardı vardı bu standarda göre üretilir. ya yanlış anlatıyorsunuz yada aldığınız kablo hatalı üretim, bizimde bazen ithal ettğimiz ürünlerde renk hatası olan ürünler olabiliyor.
      ama herhangi bir kopukluk yoksa iki ucu aynı sıralama ile yaptığınız sürece çalışır.
      kablo içindeki 4 adet ikili birbirine sarılmış toplam 8 kablonun veri gidiş ve alış yönlerine göre en sağlıklı sıralama yukarıda anlattığım sıralamadır. standart dışı bir bağlantı çalışır ama özellikle kablo uzadıkça zaman zaman sıkıntı çıkarabilir.

Yorum yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!

33BeğenenlerBeğen
39TakipçilerTakip Et
149TakipçilerTakip Et
6,220AboneAbone Ol
38 Takipçiler
Takip Et

Benzer içerikler