Maksimum HDMI kablo Uzunluğu

HDMI kablolar 30cm ile 20mt arasında çok farklı uzunluklarda bulunabiliyor. Merka edilen ise hdmi kablo uzunluğu arttıkça görüntü kalitesi düşer mi veya başka bir sorun yaşanır mı?

HDMI kablo analog değil dijital veri taşıdığı için uzunluğu arttıkça sinyal kalitesinin düşmesi mümkün değildir. Ancak sinyal kesintileri yaşanabilir. Yani kablonun diğer ucunda sinyal ya vardır ya yoktur. Özellikle kötü kalitesiz kabloların dış malzeme kalitesinden kaynaklı çevresel ortamdaki manyetik alan ve elektriksel gürültülerden etkilenerek sinyal kesintileri görülebilir. Böyle bir durumda hdmi kablo ses ve görüntüyü karşı tarafa hiç iletemeyecektir. Başka bir deyişle hdmi kabloda eski televizyon antenleri gibi veya güvenlik kameraları gibi karıncalanma veya bulanık kötü görüntü olma ihtimali yoktur. HDMI kablo kullanırken taşınan görüntünün kalitesini kablonun ucuna takılı cihazların kabiliyetleri belirler.

HDMI kabloların tek türü yoktur genelde herkes 1.4 diye veya 2.0 diye etiketleyip satsa da markasız çoğu ürün aslında daha alt standartdadır. Ama burada kullanacağınız standardı sadece kablo belirlemez kablo sadece taşıyıcıdır, kablonun iki ucundaki cihazında kablonun gereksinimlerini karşılaması gerekir. Hangi hdmi kablo hangi bant genişliğine kadar destekliyor aşağıdaki tablodan görebilirsiniz.

Örnek verecek olursak ses video ve ethernet bağlantısını tek kablo üzerinden ekrana yansıtmak istiyorsanız hdmi 1.4 ve üzeri bir kablo kullanmalısınız. HDMI kablo için daha kapsamlı özellik bilgisini aşağıdaki tablodan görebilirsiniz.

HDMI Kabloda Altın Uç Önemlimidir?

Altının veri iletkenliği daha yüksek olduğu için genelde soketlerin uç kısmında kullanılır ama bu etki analog sinyaller için geçerlidir. Hdmi gibi dijital sinyal ile çalışan bir üründe kablo ucunun altın olması bir şeyi değiştirmez, çünkü daha öncede dediğimiz gibi dijital sinyal bir ve sıfırlardan oluşur ya vardır ya yoktur. Ama günümüzde altın kelimesinin cazibesi hdmi kablo arayanları cezbettiği için maalesef ki hdmi kablo alanların öncelikli tercih sebebi olmaktadır.

En Fazla Kaç Metre Hdmi Kablo Kullanılır?

HDMI Specte belirtilen uzunluk 15 metre olsa da ticari nedenlerden dolayı malzeme kalitesinin sürekli düştüğü günümüzde 10mt maksimum sorunsuz kullanılabilecek uzunluktur. Bu demek değildir ki 20mt kablo aldığınızda çalışmayacak. Hatta kuvvetle muhtemel aldığınız 20mt kabloda çalışacaktır, ama uzun süreli kullanımlarda bazen sorunlar yaşayabilirsiniz. Hele birde aynı hat üzerinde elektrik kablosu priz vs geçiyorsa görüntü aktarmama hdmi kablonun çalışmaması gibi sorunlar yaşayabilirsiniz. Böyle bir durumda kablo soketlerinin bazen bir kere bazense 3-5 kere çıkartıp taktığınızda görüntü tekrar gelecektir. Eğer 10 metreden uzun hdmi kablo kullanıyor ve bazen görüntü aktarıyor bazen aktarmıyor gibi bir sorun yaşıyorsanız öncelikle hdmi kabloyu diğer elektrik kabloları, soba, mıknatıs, buzdolabı gibi gürültü yayan cihazlardan uzaklaştırarak tekrar deneyin. Yada dış sinyallerden etkilenmeyen kaliteli markalı bir kablo satın alın.

Yukarıda hdmi kablo ile ilgili anlattıklarımızdan sonra yinede net bir bilgi arıyorsanız hdmi kablonun maksimum uzunluğu 15 metredir diye düşünebilirsiniz.

Yorum yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here